TikTok Keşfet Saatleri Tablosu | 2023

TikTok paylaşımlarınızı belirli saatler diliminde yaparsanız, keşfete düşme ihtimaliniz de o kadar artacaktır. Bunun için dünya çapında veriler ele alınarak bir tablo oluşturulmuş durumda. Bu tabloya uyduğunuz takdirde, TikTok paylaşımlarınızın keşfete düşmesini güçlendirmiş olursunuz. Paylaşımın keşfete düşmesi, bilinirliliğinizin ve takipçi sayınızın artış göstermesine ortam hazırlaması anlamına geliyor.

TikTok Keşfet Saatleri Nedir?

TikTok keşfet saatleri, kullanıcıların belirli bir tema veya konuyla ilgili, seçilmiş popüler TikTok videolarını görmelerini sağlayan bir özelliktir. Videolar, TikTok’un algoritması tarafından seçilerek bir dizi farklı bakış açısı ve stili sergilemeyi amaçlar. TikTok keşfet saatleri genellikle günün belirli saatlerinde gerçekleşir ve kullanıcılar TikTok uygulamasına gidip Keşfet sekmesine giderek bu saatlere erişebilir. Keşfet saatlerinin teması veya konusu değişebilir, ancak bazı ortak temalar arasında müzik, komedi, moda ve sanat yer alır.

Popüler TikTok Keşfet Konseptleri

Aşağıda TikTok keşfette karşınıza çıkabilecek en popüler konseptleri göreceksiniz. Bunlar, TikTok hesabına konsept arayanlar için oldukça yararlı olacaktır:

 • Müzik: Popüler müzikleri veya hip hop veya pop gibi belirli müzik türlerini içerebilir.
 • Komedi: Eskizler, parodiler ve ‘mem’ler dahil olmak üzere komik veya esprili videoları gösterebilir.
 • Moda: Kıyafetler, makyaj ve saç stilleri dahil olmak üzere moda ve tarzdaki en son trendleri vurgulayabilir.
 • Sanat: Görsel sanatlar, müzik, dans ve tiyatro dahil olmak üzere sanatla ilgili videolar içerebilir.
 • Seyahat: Dünyanın farklı yerlerine seyahat eden insanların videolarını gösterebilir.
 • Yiyecek: Farklı türde yiyecekler pişiren veya yiyen insanların videolarını içerebilir.
 • Kendin Yap ve Ev Dekorasyonu: Evlerini yapan ve dekore eden insanların videolarını öne çıkarabilir.

TikTok’ta Paylaşım Yapılacak En iyi Zaman

TikTok’ta keşfete nasıl düşülür? sorusuna verilebilecek en iyi cevap, doğru zamanda doğru paylaşımı yapmaktır. Uzun zamandır aynı konuyla ilgili Instagram için farklı kafalardan farklı sonuçlar yayınlanmıştı. Fakat TikTok için göründüğü kadarıyla şimdilik bir tane belirlenmiş durumda. Influencer Marketing Hub‘a göre TikTok için en iyi paylaşım saatleri tablosu şöyle:

GünTikTok En İyi Paylaşım Saatleri
Pazartesi06:00, 10:00, 22:00
Salı02:00, 04:00, 09:00
Çarşamba07:00, 08:00, 23:00
Perşembe09:00, 12:00, 19:00
Cuma05:00, 13:00, 15:00
Cumartesi11:00, 19:00, 20:00
Pazar07:00, 08:00, 16:00

Peki TikTok’ta paylaşım yapmak için en kötü zaman aralığı nasıl?

 • Haftanın herhangi bir günü 17:00, 18:00 ve 21:00
 • Pazar gününden çarşamba gününe kadar 10:00 – 15:00 saat aralıkları
 • Cuma – pazartesi 04:00 – 12:00 aralığı

TikTok’ta Paylaşım İçin En İyi Saat Neden Önemli?

TikTok paylaşımlarınızı yapmanızın amacı sadece kendinizce eğlenmek değil de geniş kitlelere hitap etmekse, o zaman paylaşımlarınızın belirli kurallar dahilinde yapılması gerekiyor. Bunları üç ana başlıkta toplayacak olursak:

TikTok’un organik erişimi yüksektir; gerçekten yüksek, %118 gibi. En popüler sosyal medya platformları arasında Instagram’ın organik erişimi %9,4, LinkedIn’ın %5,3 ve Facebook’un %2,2’dir. TikTok’un bu organik erişim oranı çok uzun sürmeyebilir. Bu sebeple şimdiden bu yüksek orandan yararlanmanın tam zamanı.

FPY (Kendi Sayfan İçin), sosyal medyanın Google’daki ilk sayfasıdır. TikTok algoritması, bir kullanıcının tercihlerine ve bu tercihindeki beğeni, paylaşım ve yorum alan videoları temel alarak kişiselleştirilmiş bir video bölümü oluşturur. Bunu da şu şekilde bir bağlamla açıklayabiliriz: Doğru zamanda gönderi yapmak = daha fazla beğeni ve paylaşım = FYP’de daha yüksek görünme şansı.

Fikir edinmek. Doğru zamanda paylaşım yapmak, katılımınızı en üst düzeye çıkarır. Azami düzeyde katılım ise kitlenizin en çok neyi sevdiğine dair daha fazla bilgi anlamına gelir. Ayrıca kitlenizin en iyi zamanlarda yaptığı şeyler hakkında videolar oluşturmak gibi verilere ulaşmanızı sağlar

TikTok’ta Keşfete Düşmek İçin En İyi Saat Nasıl Bulunur?

Yukarıda belirtilen zamanlar, küresel anlamda geçerliliği olan saatlerdir. Elbette referans olarak alabilirsiniz fakat bunu desteklemek için kendi doğru zamanınızı da bulabilirsiniz. Hatta en önemlisinin de bunun olduğunu düşünüyoruz. Zira deneme-yanılma ile en iyi zamanı bulduğunuzda kimsenin fikrini öğrenmeye ihtiyaç bile duymayacaksınız. Kendi TikTok keşfete düşme saatlerinizi bulma yollarından bahsedecek olursak:

Analitiklere Erişebilmek İçin Ticari Hesaba Geçin

TikTok’ta ticari hesaba geçmek ücretsizdir. Profilinize gidip sağ üstteki hamburger simgesine dokunun ve ardından Gizlilik ve ayarlar‘ı seçin. Ekranın aşağısında Ticari Hesaba geç yazılı kısma dokunun. Ardından kırmızı kutucuk içerisinde Sonraki yazılı kısma dokunun ve kategori belirlemek gibi işlemlerinizi tamamlayın.

Ticari hesaba geçtikten sonra ulaşabileceğiniz bazı analizler ise şunlar:

 • Genel Bakış: Son 7 veya 28 gün içindeki video görüntüleme, profil görüntüleme ve takipçi sayısı.
 • İçerik: Son 7 gün içinde FYP’de olan her videonun izlenme sayısı, her video için ayrı analizler.
 • Takipçiler: En iyi bölgeler, cinsiyet, toplam sayı ve en yüksek katılım süresi.

Masaüstü Tarayıcıdan TikTok Analizlerine Ulaşın

Eğer bu işe ciddi anlamda kafa yormak istiyorsanız, yalnızca mobil uygulamadaki veriler yeterli gelmeyebilir. Bir masaüstü analitiği daha fazla bilgiye ulaşmanızı sağlar. TikTok’taki analitiği masaüstünde görüntülemek için sağ üst köşedeki profil fotoğrafınızın üzerine gelin ve “Analizleri Görüntüle“ye tıklayın. Ardından aşağıdaki konu başlıkları altında bazı analizlere ulaşmış olursunuz:

 • Paylaşım yaptığınız gün ve saatler
 • Beğeniler
 • Yorumlar
 • Paylaşımlar
 • Ortalama izlenme süresi
 • Görüntüleme
 • Trafik kaynağı (FYP veya takipçiler)
 • Ulaşılan bölgeler

Gördüğünüz gibi bunlar, hiç de kulak arkası edilmeyecek bilgiler. TikTok’ta keşfete çıkma konusu hakkında kafa yoruyorsanız, bu analizler işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Diğer Sosyal Medya Platformlarının Analizlerinize Bakın

TikTok’u yeni yeni kullanmaya başlıyorsanız, takipçilerinizin etkileşim modellerini görmek için üzerinde çalışmak için yeterli veriye sahip olmayabilirsiniz. Bu sebeple kullanıcıların en aktif oldukları zamanları görmek için diğer sosyal medya kanallarınızın analizlerine bakın.

Yerel analizler size ideal bir gönderi zamanı söylemeyebilir, ancak orada izleyici içgörüleri ve ipuçları alabilirsiniz. İlk olarak Instagram ve Twitter’ın analizlerini kontrol etmekle başlayabilirsiniz.

Alanınızdaki Rakipleri ve Influencerları Kontrol Edin

Hiçbir hesap birbirinin aynı değildir. Ancak hedef kitlenizde zaten popüler olan hesaplara bakarak ne zaman gönderi yayınlayacağınız konusunda genel bir fikir edinebilirsiniz. Bu kullanıcılar büyük olasılıkla en iyi gönderi sürelerini tutturmuşlardır, bu nedenle kendi analizlerinizi elde edene kadar onların verilerinden faydalanabilirsiniz.

TikTok’ta Keşfete Nasıl Düşülür?

TikTok videolarınızın keşfete düşerek daha fazla insana ulaşmasını istiyorsanız, planlı ve programlı hareket etmelisiniz. Yukarıda bu anlamda size önemli tüyolar verdiğimizi düşünüyoruz. Genel olarak hangi gün hangi saatte paylaşım yapılmasının yanında kendi saatinizi bulmak da önemli. Bu sebeple TikTok analizlerinizi sık sık kontrol etmelisiniz. Ayrıca rakip analizleri de yapmak çok önemli. Favori TikTok kullanıcılarının hangi saatlerde, ne tür paylaşımlar yaptıklarını kontrol edin.

TikTok Keşfete Düşme Taktikleri

TikTok’ta keşfete düşmek için içerik hazırlamakla birlikte hangi süreçlerden geçtiğiniz de önemlidir. Yani keşfete düşseniz dahi içeriğinizi iyi bir şekilde sunmalısınız. Bunun için uygulayabileceğiniz bazı taktikler ve önerilerimiz var.

Videonun Başlığı Çok Önemli

Bir TikTok videosunu cazip kılan önemli detayların başında başlık gelir. İlgi çekici, şaşırtıcı bir gerçeklikle ilgili veya duygusal bir başlık, videonuzun daha çok izlenmesini ve paylaşılmasını sağlar. Örneğin:

 • … hakkında keşke daha önce bilseydim diyeceğiniz X şey
 • Siz … yerinde olsanız ne yapardınız?
 • … hakkında doğru olduğunu sandığınız yanlışlar.

Bu tür başlıklar, ilgi çekici olmasının yanında kullanıcıda merak duygusu da uyandırır. Bu sebeple yapacağınız paylaşımın içeriğiyle olduğu kadar başlığıyla da yakından ilgilenmelisiniz.

Sadece Dans Etmeyin

SEMrush’ın yaptığı bir araştırmaya göre popüler dans videolarının diğer türlere göre daha fazla izlenmesine karşın daha az paylaşım ve yorum aldığı ortaya çıktı. TikTok’taki viral videoların %51’i, kameraya konuşan bir kişiyi içeren videolar.

15 Saniyelik Videolara Sadık Kalın

Dijital iletişim uzmanı Dan Slee, optimum TikTok video uzunluğunun 15,6 saniye olduğunu buldu. 2019’un en iyi 100 TikTok videosunu izleyen Slee, bunların %80’inin 20 saniye veya daha kısa olduğunu ve yalnızca %2’sinin maksimum uzunlukta olduğunu fark etti. TikTok’ta maksimum video uzunluğu 15 saniyeden 1 dakikaya, yakın zamanda da 3 dakikaya çıktı.

Pozitif Videolar Paylaşın

Hüzünlü hikayelerinizi Facebook’a veya Instagram hikayelere saklayın. Yine Semrush tarafından yapılan aynı çalışma, viral videoların %58’inin komik içerikler olduğunu ortaya çıkardı. %24’ü sürpriz temalı videolarken agresif, hüzünlü gibi konseptler çok daha düşük oranlarda kaldılar.

Çok Fazla Çabalamayın

TikTok’ta keşfete düşmek için kendinizi zorlamayın. Sonuçta TikTok, mutluluk ve mizah odaklı bir platform. Dolayısıyla kendinizi zorlarsanız, bunun tam tersi bir etkiyi ortaya çıkarabilirsiniz. Stres yapmayın, kendiniz olun ve gerçekten eğlenin. Bu detaylar içeriğinize yansıyacak ve izleyicilerde de pozitif bir karşılık bulacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Instagram Biyografi Düzenleme Nasıl Yapılır?