Samsung ve iPhone PIN Kodu Kaldırma Nasıl Yapılır?

android-iphone-pin-kodu-kaldirma

Samsung ve iPhone’da PIN kodu kaldırma işlemi, kullanıcıların nasıl yapılacağını merak konulardan birisidir. Öncelikle PIN kodu, SIM kartları için operatörler tarafından verilen 4 haneli bir güvenlik kodudur. Hattı taktıktan sonra telefonu her kapalı olduğunda açtığınız zaman bu kod karşınıza çıkar. Teknolojinin ve güvenlik hizmetlerinin giderek gelişmesi, telefonlardaki PIN kodlarına gereksinimi de kaldırıyor. Zira her defasında SIM kodunu girmek, bir süreden sonra sinir bozucu olabiliyor. Bu sebeple çoğu kullanıcı, telefonundan PIN kodunu kaldırmak istiyor.

Samsung’un geniş telefon ekosistemi, dolayısıyla kullanıcı sayısının da artmasına sebep oluyor. Bu sebeple kullanıcılar, “Samsung telefonlarda PIN kodu kaldırma nasıl yapılır?” sorusuna cevap arıyorlar. Keza diğer Android telefon kullanıcıları ve iPhone sahipleri de bu sorunun cevabını merak ediyorlar. O zaman bu işlemleri nasıl yapabileceğinize sırasıyla bakalım.

Samsung Telefonlarda PIN Kodu Kaldırma Nasıl Yapılır?

 • Telefonunuzun ‘Ayarlar‘ kısmına gidin.
 • Güvenlik‘ seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza ”SIM kart kilidini ayarla” seçeneği çıkacak, buraya dokunun.
 • Ardından ”SIM kartı kilitle” seçeneğine dokunun.
 • PIN kodunu girdikten sonra ‘tamam‘ deyin.
 • Bunu da yaptıktan sonra telefonunuz, bir daha sizden PIN kodu istemeyecek.

Samsung’u Fabrika Ayarlarına Şifresiz Sıfırlayın

Yukarıdaki yönteme alternatif olarak Samsung telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı da düşünebilirsiniz. Unutmamalısınız ki fabrika ayarlarına sıfırlama, kişiler, müzik, videolar, fotoğraflar ve diğer önemli veriler dahil olmak üzere Samsung telefonunuzdaki her şeyi silecektir. Ancak Android işletim sistemi silinmeyecektir. Sadece Samsung telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayarak PIN kodunu kaldırabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Adım 1. Telefonu kapatın.
 • Adım 2. Recovery Modu’na girmek için Ses Açma/Ses Kısma ve Güç düğmelerine basın.
 • Adım 3. Wipe data/factory reset’i seçin.
 • Adım 4. Ardından Android Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlama‘yı seçin. Daha sonra Reboot system now‘u seçerek veri sıfırlamasını başlatın.

Samsung Telefonlarda PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

Samsung telefonlarda PIN kodunu değiştirmek için de yukarıda saydığımız işlemlerden ”SIM kart kilidini ayarla” kısmına kadar devam edin. Ardından ‘SIM pin kodunu değiştir’ deyin. Önce eski SIM PIN kodunuzu girip yenisini ekleyin. Eğer PIN kodunuzu unuttuysanız operatörünüzle iletişime geçerek yardım talebinde bulunun.

android-iphone-PIN-kodu-kaldirma-1

iPhone PIN Kodu Kaldırma Nasıl Yapılır?

iPhone’da PIN kodunu kaldırmak da tıpkı Samsung telefonlarda olduğu gibi mümkün. Fakat bu işlemi yaparken eğer PIN kodunuzu unuttuysanız, tahmin ederek denemeler yapmamalısınız. Çünkü girdiğiniz yanlış kodlar, SIM kartınızın kalıcı olarak kilitlenmesine ve yeni bir SIM kart almanıza sebep olabilir. Şimdi iPhone’da PIN kodunu kaldırmak için yapmanız gerekenleri sıralayalım:

 • Ayarlar > Hücresel > SIM PIN sıralamasını takip edin.
 • SIM PIN’inizi açın ya da kapatın.
 • Muhtemelen SIM PIN’inizi girmeniz istenecek. Az önce de belirttiğimiz gibi yanlış tahminler yaparak SIM kartınızın engellenmesine izin vermeyin. İletişim operatörünüzle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.
 • Bunu da hallettikten sonra ‘Bitti’ yazan kısma dokunun. Artık iPhone’unuz sizden cihazı her açtığınızda PIN kodunu sormayacak.

Son olarak, eğer PIN kodunuzu birçok kez (bu sayı genelde 3’tür) yanlış girip kilitlenmesini sağlarsanız, iletişim operatörünüzle tekrar iletişime geçin. Kendilerinden size özel bir Kişisel Kilit Açma Kodu (PUK) isteyin. Muhtemelen yardımcı olacaklardır.

Bununla birlikte Apple, iPhone dahil diğer Apple ürünleri için pek çok şifre ayarı sunmaktadır. PIN kodu dışında iPhone’unuzun veya iPad’inizin güvenliğini sağlamak amacıyla şifre değiştirme ayarlarından faydalanabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı, Apple’ın resmi sitesinden yayınladığı şuradaki makaleden öğrenebilirsiniz.

iPhone PIN Kodu Değiştirme Nasıl Yapılır?

iPhone’unuzda PIN kodunu değiştirmek için yine Ayarlar > Hücresel > SIM PIN sıralamasını takip edin. SIM PIN yazan kısma dokunup PIN’i değiştir deyin. Bu işlemi yapabilmek için SIM PIN kodu sorgulamasının açık olması gerektiğini unutmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Slaytların Otomatik Olarak İlerlemesini Sağlamak İçin Ne Yapılır?