Discord’da Ses Gitmemesi Sorunu Nasıl Düzeltilir?

İlk başta oyuncular için geliştirilen Discord, daha sonra herkese hitap etmeye başlayan bir platform haline dönüştü. Canlı yayın izlemek veya diğer üyelerle sesli sohbetler yapmak için Discord’u kullanabilirsiniz. Dolayısıyla sesin kalitesi, Discord için en önemli etmenlerin başında gelmektedir. Platformda sesle ilgili bir sorun yaşamak demek, uygulamanın asıl amacına ters düşmesi anlamına gelmektedir. Kullanıcılar, “Görünen o ki Discord mikrofonundan ses almıyor” gibi hata mesajlarıyla karşılaşabiliyorlar. Bu sebeple Discord’da ses gitmiyor – gelmiyor gibi sorunlar yaşıyorsanız, aşağıdaki çözüm önerilerimizi değerlendirmeye alabilirsiniz.

Discord’da Ses Neden Gitmiyor?

Discord’da sesin çalışmamasının birkaç nedeni olabilir. İşte yaygın sebeplerden birkaçı:

 • Mikrofon veya ses cihazı doğru kurulmamış: Discord ses ayarlarında doğru mikrofon veya ses cihazının seçildiğinden emin olun.
 • Mikrofon veya ses aygıtı çalışmıyor: Mikrofonun veya ses aygıtının takılı olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olun.
 • Discord uygulamasıyla ilgili bir sorun var: Discord uygulamasından çıkıp yeniden başlatmayı deneyin veya Discord’u farklı bir cihazda kullanmayı deneyin.
 • İnternet bağlantınızla ilgili bir sorun var: İnternet bağlantınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız bu, Discord’da ses kullanma yeteneğinizi etkileyebilir.
 • Sunucuyla ilgili bir sorun var: Belirli bir sunucuda sesi kullanamıyorsanız, sunucunun kendisiyle ilgili bir sorun olabilir.

Discord Ses Gitmiyor | Gelmiyor Sorunu Çözüm Önerileri

Cihazı Yeniden Başlatın

Discord’da sesin gitmemesi sorununu özellikle bir cihazınızda mı yaşıyorsunuz? Örneğin bu sorunu bilgisayarda yaşıyorsanız, öncelikle bilgisayarınızı kapatıp tekrar açmayı deneyebilirsiniz. Bazen cihazınızı yeniden başlatmanız, Discord’un ses işleviyle ilgili sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Aynı sorunu akıllı telefonunuzda yaşıyorsanız, telefonunuzu da kapatıp açmayı deneyebilirsiniz.

Discord’u Sessize Alıp Almadığınızı Kontrol Edin

İlk olarak Discord’da yanlışlıkla kendinizi sessize alıp almadığınızı kontrol etmelisiniz. Bunu kontrol etmek için uygulamayı açtığınızda, sol alt köşede avatarınızın hemen yanında bulunan mikrofon ve kulaklık simgelerine bakın. Eğer üzerilerinde kırmızı renkte eğik bir çizgi varsa, Discord’da hem sesiniz gitmez hem de gelen sesleri duymazsınız.

Bilgisayarınızdaki Ses Sistemini Kontrol Edin

Discord’daki yerleşik ses sistemini kontrol ettikten sonra sırada bilgisayarınızın ses sistemini kontrol etmek var. Sağ alt köşede bulunan hoparlör simgesinin üzerinde sağ tık yapıp Ses Ayarları’nı açın. Giriş ve çıkış ses cihazlarıyla birlikte sesin ayarlarını kontrol edin. Sesin çıkışı düşükse, kaydıracı mouse ile tutarak en uygun ses düzeyine gelene kadar sağa doğru kaydırın.

Discord’daki Giriş-Çıkış Aygıtını Kontrol Edin

İlk yöntemde Discord’daki yerleşik mikrofon ve ses ayarlarını kontrol etmiştik. Şimdiyse Discord’da yer alan giriş-çıkış aygıtlarını da doğrulamamız gerekiyor. Bunun için sol alt köşedeki dişli çark görünümünde bulunan Ayarlar simgesine tıklayın.

Sol tarafta Ses ve Video sekmesine tıklayıp ana ekranda çıkan Giriş ve Çıkış Aygıtı altındaki açılır menüleri kullanın. Buradaki ses ayarlarını kendinize uygun olacak şekilde kaydırıcıları kullanarak belirleyin.

Uygulama İzinlerinin Doğru Olduğunu Teyit Edin

Discord’da doğru ses ayarlarını belirleseniz bile uygulama izinlerinin olmaması, ses gelmemesi veya gitmemesi sorunlarını doğurabilir. Bu sebeple Discord için uygulama izinlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmelisiniz. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Bilgisayarınızdan Ayarlar uygulamasını açın.
 • Gizlilik ve Güvenlik sekmesine tıklayıp ardından Mikrofon‘u seçin.
 • Buradan Discord uygulamasını bulup mikrofonun kullanılmasına izin verip vermediğinizi kontrol edin.
 • Discord’u Chrome veya başka bir tarayıcıda kullanıyorsanız, URL’yi yazdığınız kısmın solundaki kilit simgesine tıklayın.
 • Buradan Discord’un sese ve mikrofona erişmesine izin verip vermediğinize bakın.

Ses Geliştirmeyi Devre Dışı Bırakın

Windows 11’le birlikte kullanıcılar, en iyi ses çıkış deneyimi yaşayabilmeleri için bazı ses geliştirme paketlerine sahip oldular. Fakat bunlar, Discord’da bazı bilinmeyen ses sorunlarının oluşmasına sebep olabilirler. Dolayısıyla bu ayarları kapatmak, Discord’da sesin gelmemesi-gitmemesi sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir. Yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Windows ana ekranında sağ alt köşedeki hoparlör simgesine sağ tık yapıp Ses Ayarları‘nı açın.
 • Buradan sorun yaşadığınız ses cihazı hangisiyse ona tıklayın.
 • Şimdi ‘Sesi İyileştir‘ yazılı seçeneğin yanındaki anahtarı kapatın.

Uygulama Yerine Web Sürümünü Kullanın

Sorun hala devam ediyorsa, Discord programı yerine web sürümünü kullanmayı deneyebilirsiniz. Eğer tarayıcı sürümünde oluşmuyorsa, bunun nedeni büyük olasılıkla özel ses ayarı veya eski (güncellenmemiş) ses sürücüsü olabilir.

Ses Sürücüsünü Güncelleyin

Yaşadığınız sorun, ses sürücüsünün eski olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple uygun ses driver’ını bulup güncellemenizi tavsiye ederiz. Şuradaki bağlantıdan en iyi driver indirme ve yükleme programı önerilerimize göz atabilirsiniz.

Discord Sunucularını Kontrol Edin

Discord’un sunucuları kapalıysa veya herhangi bir sorun varsa, bu durum bazı ses sorunlarına neden olabilir. Discord’un sunucu durumunu https://status.discord.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

Discord’un Ses Ayarlarını Sıfırlayın

Mevcut ses sorunlarını halledeyim derken Discord’un ses ayarlarını tamamen karman çorman yapmış olabilirsiniz. Bu sebeple ses ayarlarını sıfırlayıp baştan kurmak da iyi bir çözüm olabilir. Bunu yapmak için şu işlem sırasını takip edin:

 • Discord uygulamasını açıp sol alt köşede dişli çark görünümdeki Ayarlar simgesine tıklayın.
 • Sol bölümden Ses ve Video yazılı seçeneğe tıklayın.
 • Şimdi ana ekranı tamamen aşağı kaydırıp Ses Ayarlarını Sıfırla yazılı seçeneğe tıklayın.

Şimdi sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Sorun hala devam ediyorsa en son yöntemi denemeye koyulun.

QoS Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Discord’da bulunan “Quality of Service (QoS)” özelliği, kullanıcıların daha iyi bir ses deneyimi yaşamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu özellik, Discord sunucuları arasında ses kalitesini optimize etmek için trafik önceliği sağlar.

Bununla birlikte modeminize ve internet servis sağlayıcınıza bağlı olarak, Discord’da bu seçeneğin etkinleştirilmesi bazı sorunlara neden olabilir. Discord’daki mikrofonun ses almaması da bu sorunlardan birisidir. Bu seçeneği devre dışı bırakmak, yaşadığınız sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz. Yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Discord uygulamanızı masaüstünüzde açın.
 • Dişli simgesine tıklayarak “Kullanıcı Ayarları“nı açın.
 • Uygulama Ayarları” bölümüne gidip ardından “Ses ve Video” seçeneğine dokunun .
 • Hizmet Kalitesi” sekmesinin hemen altındaki “QoS Özelliğini Etkinleştirme” seçeneğini devre dışı bırakın.

Discord’u Silip Baştan Yükleyin

Yukarıdaki hiçbir yöntem işe yaramadıysa (ki umarım buraya gelene kadar çözebilmişsinizdir), son olarak uygulamayı silip tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntem, sesle ilgili yaşadığınız tüm sorunların çözümü için en iyi seçenek olacaktır. Uygulamayı bilgisayarınızdan sildikten sonra şuradaki bağlantıdan Discord’u indirip kurulumunu gerçekleştirin.

Sıkça Sorulan Sorular

Mikrofonum neden Discord’da çalışmıyor?

Mikrofonunuz Discord’da çalışmıyorsa, ses ayarlarınızda varsayılan kayıt cihazı olarak seçildiğinden emin olmalısınız. Ayrıca mikrofonunuzun sesinin kapalı olup olmadığını kontrol edin. Bunun bir donanım sorunu olmadığından emin olmak için fişini çekip tekrar takmayı veya başka bir cihazda test etmeyi deneyin.

Discord’da ses kalitem neden kötü?

Discord’da ses kaliteniz kötüyse öncelikle internet bağlantınızı kontrol etmelisiniz. Zayıf internet bağlantısı ses kalitesini etkileyebilir. Ayrıca iyi bir mikrofonunuz ve kulaklığınız olup olmadığını kontrol edin. Bazen düşük kaliteli bir mikrofon veya kulaklık da ses kalitesi sorunlarına neden olabilir.

Discord’da sesim neden gecikiyor?

Discord’da sesiniz gecikiyorsa bunun nedeni zayıf internet bağlantısı olabilir. Sunucu bağlantısını kesip yeniden bağlanmayı veya internet bağlantınızı sıfırlamayı deneyin. Ayrıca bant genişliğini kaplayan başka uygulamaların çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Discord’da neden parazit duyuyorum?

Discord’da parazit duyuyorsanız bunun birkaç nedeni olabilir. İlk olarak mikrofonunuzun hoparlörlerinize veya kulaklığınıza çok yakın olup olmadığını kontrol edin. Eğer öyleyse, daha uzağa taşıyın. İkinci olarak, mikrofon veya kulaklık jakınızın kirli olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, yumuşak bir bez veya pamuklu çubukla temizleyin.

Discord’da konuşurken bağlantım neden kesiliyor?

Discord sesli sohbet bağlantınız kesiliyorsa bunun birkaç nedeni olabilir. Öncelikle internet bağlantınızın sağlam olup olmadığını kontrol edin. Değilse modeminizi sıfırlamayı veya internet servis sağlayıcınızla iletişime geçmeyi deneyin. İkinci olarak, güvenlik duvarınızın veya virüsten koruma yazılımınızın Discord’u engelleyip engellemediğini kontrol edin.

Discord’da neden ekranımı paylaşamıyorum?

Ekranınızı Discord’da paylaşamıyorsanız, Discord’un en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Ayrıca ekranınızı sunucuda paylaşma izninizin olup olmadığını kontrol edin.