Bilimle İlgili Videolar İzleyebileceğiniz En İyi YouTube Bilim Kanalları

Bilim, yediden yetmişe birçok insanın bilgi sahibi olmaktan haz aldığı alanlardan bir tanesidir. Eski zamanlarda bilim ile ilgili bilgi sahibi olmak çok kolay olmasa da teknoloji çağında bilimden faydalanmak oldukça basit bir hale geldi. Özellikle YouTube bilim kanalları hepimiz için bulunmaz bir nimet. Hem Türkler tarafından oluşturulan hem de Türkçe alt yazılı YouTube bilim kanallarına ulaşmak oldukça basit. Peki en iyi YouTube bilim kanalları hangileri?

Son yılların en çok kullanılan sosyal medyada platformu YouTube, içerisinde günlük ve eğlence videoların yanı sıra bilgi alabileceğimiz birçok kanalı da barındırıyor. YouTube, kullanıcıların ilgi duydukları alanda ve kategorilerde istedikleri her kanala ulaşmasını sağlıyor. Özellikle bilim gibi insanlık için en önemli alanlarda binlerce video bulunuyor ve bu videoların sayısı her geçen gün daha da artıyor.

Bilim, yediden yetmişe herkesin bilgi ve fikir sahibi olması gereken oldukça önemli bir alandır. Özellikle de teknoloji çağındayken ve bilgiye ulaşmak bu kadar basit bir hale gelmişken, bilim alanında kendinizi daha da geliştirebilirsiniz. En iyi YouTube bilim kanalları, çoğu kişi tarafından araştırılsa da bu videoların değeri yeteri kadar bilinmiyor. YouTube üzerinden video yayınlayan bilim kanalları günden güne daha da artıyor ve daha fazla kitleye ulaşmayı hedefliyor. Bilim alanında video izlemeyi seven ve kendini geliştirmek isteyen kişiler ise “En iyi YoTtube Bilim Kanalları” konusunu araştırıyor. Peki içlerinden en iyileri hangileri?

En İyi YouTube Bilim Kanalları

  • Evrim Ağacı
  • Dune Film
  • Basfi ile Deneysel Bilim
  • Bebar Bilim
  • Uğurlu Bilim
  • Kurzgesagt – In a Nutshell
  • Smarter Every Day
  • Science Insider

Evrim Ağacı

Ülkemizin en önemli bilim kanallarından biri olan Evrim Ağacı, büyük bir ekip tarafından yönetiliyor. Evrim Ağacı, YouTube üzerinde bilim alanındaki en iyi kanallardan biri. Bilim ve teknolojiye dair birçok konuda açıklayıcı ve etkileyici bilgilere yer veren Evrim Ağacı kanalının 1 milyona yakın abonesi bulunuyor. Düzenli olarak video yayınlayan kanalın videoları, her ay milyonlarca kişi tarafından izleniyor. Evrim Ağacı kanalında bilim alanına dair merak edeceğiniz her sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

Dune Film

https://www.youtube.com/watch?v=V7gqmckMsjs

Dune Film, aslında çoğu kişi tarafından bilinmeyen ve henüz keşfedilmemiş bir bilim kanalı. 2014 yılında YouTube kanalı açan Dune Film, özellikle uzay konusunda oldukça ilgi çekici videolar yayınlıyor. Kanalda sadece 46 bin abone bulunsa da oldukça faydalı içerikler üretiliyor. Uzaya dair merak edilen tüm soruların yanıtını bulabileceğiniz bu kanalı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Basfi ile Deneysel Bilim

Ünlü sinema oyuncusu Atakan Çelik’in sunduğu Basfi ile Deneysel Bilim kanalının videoları oldukça ilgi çekici. İlginç deneylerin yapıldığı videolarda bilime dair önemli bilgiler de yer alıyor. BASF Türkiye tarafından kurulan ve yönetilen Basfi ile Deneysel bilim kanalı, 350 binden fazla aboneye sahip. Özellikle kimya içerikli bilim videoları yayınlanan kanal, kendine has bir kitle oluşturmuş durumda. Ayrıca videolarının epeyce yüksek izlenme sayılarına ulaştığını da belirtelim.

Bebar Bilim

Bebar Bilim YouTube kanalı da en yararlı içerikler sunan bilim kanalları arasında yer alıyor. Psikoloji, fizik ve teknoloji gibi konularda oldukça donanımlı videolar hazırlayan ve paylaşan Bebar Bilim, kendisine has bir takipçi kitlesine sahip. 700 bine yakın takipçisi bulunan kanalda oldukça ilginç ve daha önce hiç duymadığınız bilgilere rastlayabilirsiniz. Ayrıca Bebar Bilim ekibi, Mustafa Kemal Atatürk’ün “dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit bilimdir, fendir. Bilim ve fenin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalâlettir” sözünü misyon edindiğini her fırsatta dile getiriyor.

Uğurlu Bilim

Uğur Sarıçam’ın sahibi olduğu Uğurlu Bilim YouTube kanalı, teknoloji ve bilim içerikli videolar yayınlıyor. Bilimsel deneylerin yapıldığı videolarda ilginç bilgi ve teoriler de yer alıyor. Çok fazla aboneye sahip olmasa da fena izlenme sayısına sahip değil. Ayrıca videolarının oldukça kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Kanalda son aylarda herhangi bir içerik yayınlanmamış olsa da yine de takip edilesi.

Kurzgesagt – In a Nutshell

Kurzgesagt – In a Nutshell ekibi, kendilerini bilimi güzel göstermeye çalışanlar olarak tanımlıyor. Her ay bir animasyon video yükleyen ve kaliteli içerikler sunan Kurzgesagt – In a Nutshell YouTube kanalı, Türkçe altyazı seçeneğine de sahip. 16 milyondan fazla takipçisi olan bu kanalda göz alıcı animasyonlar ve hiç duyulmamış konular yer alıyor. İnsanı etkileyen ve göz kamaştıran görseller kullanılıyor.

Smarter Every Day

Smarter Every Day YouTube kanalı, dünyayı bilimi kullanarak keşfeden Destin Sandlin’in videolarını yayınlıyor. Birbirinden ilginç şeyler ve gizemleri keşfeden bu kanaldaki videolar, oldukça sürükleyici. Roket test mühendisi olan Destin Sandlin aynı zamanda üç çocuğa ve üç de evcil hayvana sahip. Bunca sorumluluğun yanı sıra bir de bilim videoları yayınlayan Destin Sandlin, oldukça emek isteyen bir iş yapıyor. Ayrıca kanalın çoğu videosunda Türkçe altyazı desteği de bulunuyor.

Science Insider

Science Insider uzay, biyoteknoloji, oyun teorileri, biyoloji, ilaçlar, fizik ve kimya gibi alanlarda oldukça ilginç videolar yayınlıyor. Bilim hakkında bilmeniz gereken her şeyi size sunmaya çabalayan bu kanalda birçok soruya da cevap veriliyor. Taksilerin sarı renge sahip olmalarının nedeninden dünyadaki tüm buzların erimesi sonucu oluşacaklara kadar birçok soruya yanıt bulabilirsiniz. Ayrıca Science Insider YouTube kanalı, her ay en az 4-5 video yüklüyor. Kanalın 2 milyona yakın takipçisi bulunuyor.