Çalınan Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Sosyal medyada güvenlikle ilgili sorunlar ve hesap çalma gibi olayların yaşanması durumu oldukça yaygındır. Facebook veya başka bir sosyal medya platformundaki hesabınızın başkasının eline geçmesi de oldukça muhtemeldir. Bir anlık dalgınlık sonucu bilgisayar korsanlarının oyununa gelerek Facebook hesabınızın çalınması, başınıza her zaman gelebilecek bir olaydır.

Bu gibi durumlarda öncelikle sakin kalmalı ve bir anca önce atılması gereken adımları atmanız gerekmektedir. Zira pek çok özel konuşmalarınız hatta fotoğraflarınız, başkasının elindeyken büyük sorunlara yol açabilir. Facebook hesabım çalındı nasıl geri alabilirim diyenlerin başvurabileceği en iyi yöntemlerden bahsettik.

Facebook Hesabım Neden Çalındı?

Bir Facebook hesabının çalınmasının birkaç nedeni olabilir. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:

 • Bilgisayar korsanları, oturum açma kimlik bilgilerinizi, e-posta adresiniz veya şifreniz gibi kişisel bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmak üzere kimlik avı dolandırıcılıklarını kullanabilir.
 • Zayıf şifreler bilgisayar korsanları tarafından kolayca tahmin edilebilir veya kırılabilir. Bu da onların Facebook hesabınıza erişmelerine olanak tanır.
 • Cihazınıza kötü amaçlı yazılım indirdiğinizde bilgisayar korsanların, Facebook hesabınıza ve diğer kişisel bilgilerinize erişebilir.
 • Facebook hesabınıza erişim gerektiren üçüncü taraf uygulamaları kullanırsanız, bilgisayar korsanlarının hesabınızı çalmasına izin verebilecek güvenlik ihlallerine karşı savunmasız kalabilirsiniz.
 • Facebook’u halka açık WiFi ağlarında kullanıyorsanız, giriş bilgileriniz aynı ağa bağlı bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir.
 • Facebook oturum açma bilgilerinizi başkalarıyla paylaşırsanız, yanlışlıkla veya kasıtlı olarak başkalarıyla paylaşarak hesabınızı hırsızlığa karşı savunmasız hale getirebilirler.
 • Bilgisayar korsanları, oturum açma bilgilerinizi vermeniz için sizi kandırmak için bir Facebook çalışanı görünmek gibi sosyal mühendislik tekniklerini kullanabilir.

Çalınan Facebook Hesabını Geri Alma Yöntemleri

Facebook’a Hesabınızın Çalındığını Bildirin

Facebook hesabınızın bir başkasının eline geçtiğinden eminseniz, bunu Facebook’a bildirebileceğiniz bir link bulunmaktadır. Şuradaki linke tıklayarak çıkan seçeneklerden ‘Başka biri iznim olmadan hesabıma girdi‘ yazılı seçeneğe tıklayın. Ardından Facebook, hesaba girmek için kullandığınız telefon numarasını veya e-posta adresinizi yazmanızı isteyecektir. Bu ayrıntılardan sonra Facebook, hesabınıza tekrar erişmenize yardımcı olacaktır.

Facebook Şifrenizi Değiştirin

Hesabınıza bir kişi giriş yaptığında Facebook, size bir bildirim gönderir. ‘Başka bir cihazdan hesabınızda oturum açıldı‘ gibi bir bildirim aldığınızda, yapmanız gereken ilk şey hemen şifrenizi değiştirmektir. Hesabınıza erişen kişi şifreyi değiştirmeden evvel bunu siz yaparsanız, Facebook hesabınızı güvence altına almış olursunuz.

Facebook şifrenizi bilgisayardan değiştirmek için;

 • Facebook’un ana sayfasına gelip sağ üst köşedeki profil simgesine tıklayın.
 • Önce Ayarlar ve Gizlilik‘i ardından Ayarlar‘ı seçin.
 • Şimdi Güvenlik ve Giriş yazılı kısma tıklayın.
 • Şifreyi değiştir‘in yanında bulunan Düzenle‘ye tıklayın.
 • Mevcut şifrenizi girip ardından yeni şifrenizi girin. Bu şifrenin çok daha güçlü ve akılda kalıcı olmasına özen gösterin.
 • Son olarak Değişiklikleri Kaydet‘e tıklayın.

Facebook şifrenizi iPhone’dan değiştirmek için;

 • Facebook uygulamasının sağ alt kısmında bulunan üç yatay çizgi (Menü) simgesine dokunun.
 • Ekranı aşağı kaydırıp önce Ayarlar ve Gizlilik‘e sonra Ayarlar‘a dokunun.
 • Şimdi Güvenlik ve Giriş‘e ve sonrasında aşağı inip Şifreyi değiştir‘e dokunun.
 • Ardından sırasıyla mevcut ve yeni şifrenizi yazın. Yeni şifrenizi tekrar yazdıktan sonra Değişiklikleri Kaydet yazılı kısma dokunun.

Facebook şifrenizi Android telefondan değiştirmek için;

 • Facebook uygulamasını açıp sağ üst kısmındaki üç yatay çizgi (Menü) simgesine dokunun.
 • Şimdi aşağı inin ve önce Ayarlar ve Gizlilik‘e, sonra da Ayarlar‘a dokunun.
 • Güvenlik ve Giriş‘e dokunduktan sonra Şifreyi Değiştir‘e dokunun.
 • Şimdi eski şifrenizi, ardından belirlediğiniz yeni şifrenizi girin. Yeni şifrenizi belirleyip tekrar girdikten sonra Değişiklikleri Kaydet‘e dokunun.

Tüm Oturumlardan Çıkış Yapın

Facebook şifrenizi değiştirdikten sonra mutlaka tüm cihazlardan çıkış yapın. Bunun için aşağıdaki sıralamayı takip etmelisiniz:

 • Bir üstteki Güvenlik ve Giriş yazılı kısma kadar olan sıralamayı takip edin.
 • Şimdi Oturum açtığınız yer bölümüne bakın ve Tümünü gör‘e tıklayın.
 • Altta, Tüm Oturumlardan Çıkış Yap yazılı kısma tıklayın.

Facebook’taki İzinlerinizi Tekrar Kontrol Edin

Facebook’ta hesabınıza kimlerin erişimi olduğunu inceleyebileceğiniz bir menü bulunmaktadır. Buradan tanımadığınız veya artık kullanmadığınız uygulamalar fark ederseniz, erişimlerini iptal edebilirsiniz. Bunu da Facebook’taki Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Uygulamalar ve İnternet Siteleri sıralamasını takip ederek yapabilirsiniz.

Uygulamalar ve İnternet Siteleri menüsüne ekranın sol tarafından ulaşacaksınız. Buraya gittiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi (bunlar benim izin verdiğim internet siteleri ve uygulamalar) bir ekran çıkabilir.

Her bir iznin sağındaki Kaldır‘a tıklayarak, verdiğiniz izinleri iptal edebilirsiniz. En azından bunu güvenmedikleriniz için uygulamanız yeterli olacaktır.

Oturum Açma Erişiminizi Zorlaştırın

Facebook, kullanıcılarına iki faktörlü kimlik doğrulama hizmeti de sunmaktadır. Birisi hesabınıza giriş yaptığında, telefonunuza siz olduğunuzu doğrulayan bir kod gönderilir. Ayrıca seçtiğiniz bir Facebook arkadaşının sizin adınıza kimlik doğrulama kodunu almasını sağlama seçeneğine de sahipsiniz.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek için Ayarlar > Güvenlik ve Giriş > İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması sıralamasını takip edin.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz Düzenle kısmına tıklayarak gerekli talimatları uygulayıp İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması işlemini aktif edebilirsiniz. Bunun birlikte bir güvenlik kontrolü de yapabilirsiniz. Bu işlemle birlikte tüm tarayıcılardaki oturumunuz kapatılmış olacaktır. Ayrıca Facebook’un tanımadığı bir telefondan veya bilgisayardan giriş yapan biri olursa bilgilendirilirsiniz.

Gizlilik Ayarlarınızı Kontrol Edin

Muhtemelen ilk kez ayarladığınızdan beri gizlilik ayarlarınızı bir daha gözden geçirmediniz. Şimdi verilerinizin nasıl paylaşıldığını ve bilgilerinizin çevrimiçi olarak ne kadar erişilebilir olduğunu gözden geçirme vakti.

Bunu ilk kez yapacaklar için işlem sırası şöyle:

 • Facebook’u açıp sağ üst köşedeki açılır menüden Ayarlar ve gizlilik‘e tıklayın.
 • Şimdi Ayarlar‘a tıklayın.
 • Ardından sol taraftaki menüden Gizlilik‘e tıklayın.
 • Sonra ana ekranın üstünde bulunan Gizlilik Kısayolları‘nın altındaki Birkaç önemli ayarı kontrol et yazılı kısma tıklayın. Şimdi karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Buradaki her bir seçeneğe tıklayarak ayarları istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bu arada her ne kadar yukarıdaki işlemleri masaüstü için söylemiş olsak da aynı sıralamayı mobil uygulamadan da takip edebilirsiniz.

Durumu Facebook’a Bildirin

Son olarak olayı Facebook’a bildirmeniz de hesabınızı geri almanız konusunda önem arz etmektedir.

Bunun için Facebook’taki “Ayarlar ve Gizlilik” menüsüne gidin ve “Şifre ve güvenlik” kısmını seçin. Tüm ekranı aşağı kaydırın ve “Yardım” bölümünü seçin, ardından “Hesabınızın çalındığını düşünüyorsanız” seçeneğini seçin. Bildirim sürecini tamamlamak için ekrandaki yönergeleri takip edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook hesabım çalınırsa ne yapmalıyım?

Facebook hesabınız çalınırsa, hesabınızın kontrolünü yeniden kazanmak için bunu hemen Facebook’a bildirmeli ve size verilen talimatları izlemelisiniz. Ek olarak, gelecekte yetkisiz erişimi önlemek için şifrenizi değiştirmeli ve güvenlik ayarlarınızı gözden geçirmelisiniz.

Güçlü bir şifrem olsa bile birisi Facebook hesabımı çalabilir mi?

Evet, hesabınıza erişmek için kimlik avı dolandırıcılığı, kötü amaçlı yazılım veya diğer yöntemleri kullanan biri, güçlü bir şifreniz olsa bile Facebook hesabınızı çalabilir. Bu nedenle iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeli ve hesabınızdaki şüpheli etkinlikler konusunda dikkatli olmalısınız.

Hesabım çalındığında Facebook’a hangi bilgileri vermeliyim?

Facebook hesabınız çalınırsa, Facebook’un kimliğinizi doğrulamasına ve hesabınızın kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olmak için mümkün olduğunca çok bilgi sağlamalısınız. Bunlar e-posta adresiniz, telefon numaranız, kimlik numaranız ve Facebook’un hesabın gerçek sahibi olduğunuzu onaylamasına yardımcı olabilecek diğer bilgileri içerebilir.

Facebook hesabımın çalınmasını nasıl önleyebilirim?

İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek, güçlü ve benzersiz bir şifre kullanarak, şüpheli bağlantılara tıklamayarak ve kişisel bilgilerinizi vermeyerek Facebook hesabınızın çalınmasını önleyebilirsiniz.