Facebook Onay Kodu Gelmiyor, Nasıl Düzeltilir?

2004 yılında kurulan Facebook, hala sosyal medya devi olarak anılmaktadır. Bunda da haksız sayılmazlar çünkü Instagram, Snapchat, TikTok gibi diğer popüler sosyal ağlardan çok daha fazla kullanıcı sayısına sahiptir. Üstelik bu sayı her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Bununla birlikte Facebook, hesabınızla ilgili şifre, e-posta adresi veya diğer detayları değiştirmek istediğinizde güvenliğiniz adına iki aşamalı kimlik doğrulama işlemi için bir onay kodu gönderir. Kullanıcılar, son zamanlarda bu kodun gelmemesine yönelik şikayetlerini dile getirmeye başladılar. Bu sebeple bu makale ile Facebook’tan onay kodunu alabilmeniz için bazı püf noktalarından bahsedeceğiz.

Hesap Oluşturmak İçin Facebook Onay Kodu Gelmiyor

Facebook’ta yeni bir hesap oluşturmak için kayıt işlemi esnasında kullanılan e-posta adresinize veya telefon numaranıza bir onay kodu gönderilir. Ardından bu kodun hesap oluşturma ekranında uygun olan kısma girip onaylamanız gerekmektedir. Bu kod, Facebook’un kullanıcının kimliğini doğrulaması ve kullanılan e-posta adresinin veya telefon numarasının gerçek olduğundan emin olması için gereklidir. Eğer bu kodu Facebook hesap oluşturma esnasında alamıyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Doğru e-posta adresini girdiğinizden emin olun. Çünkü yanlış yazdığınız bir e-posta adresi, doğrulama kodunu almamanızın en olası nedenlerinden birisidir.
 • Bu e-postalar, sıklıkla gelen kutunuzun spam klasörüne veya promosyonlar klasörüne düşer. Bu sebeple gelen e-postanın, mail servis sağlayıcınızın Spam klasörüne düşüp düşmediğini kontrol edin.
 • Facebook’tan hala onay kodu e-postanızı alamadıysanız farklı bir e-posta adresi veya telefon numarası girmeyi deneyebilirsiniz. Zira Facebook, bir sebepten ötürü e-posta adresinizi kara listeye almış olabilir.

Facebook Onay Kodu Gelmiyor ise Yapılabilecekler

Yukarıda daha çok e-posta üzerinde durduk. Şimdi telefonla ilgili her şeyin doğru olduğundan emin olmamız gerekiyor. Aşağıdaki püf noktalarına dikkat ettiğinizde, Facebook onay kodu gelmemesi sorununu çözüme kavuşturacağınızı düşünüyoruz:

 • Onay kodunu almak için girdiğiniz telefon numarasını kontrol edin.
  • Kullanıcılar, telefon numarasını girdikleri sırada ülke kodu önekini yanlış girerler.
   Bu da onay kodunun telefonlarına gelmesini engeller.
   Ülke kodu önekiyle birlikte (Türkiye için +90) doğru telefon numarasını girdiğinizden emin olun.
 • Eğer yanlış telefon numarası girdiyseniz, işlem sırasında ‘Yanlış numara‘ seçeneğine tıklayarak sorunu düzeltebilirsiniz.
 • Doğru telefon numarasını girmenize rağmen Facebook onay kodunu gelmiyorsa, ‘SMS’i almadınız mı?‘ seçeneğine tıklayın. Sonra kayıt işlemi için gerekli onay kodunu almak için ‘Tekrar SMS gönder‘ seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • Facebook, onay kodunuzu telefon görüşmesi yoluyla almanıza da olanak tanır. Dilerseniz son çare olarak bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlere rağmen Facebook onay kodu hala gelmiyor ise aşağıdaki adımlara da göz atmayı deneyebilirsiniz.

Bir Süre Bekleyin

Facebook sunucuları, yoğun kullanıcı istekleri nedeniyle sık sık tıkanabilir ve doğrulama kodu gönderimini geciktirebilir. Bir süre (yaklaşık beş dakika) bekleyip mesajlarınızı veya e-posta gelen kutunuzu tekrar kontrol edebilirsiniz.

Ağ Bağlantısını Kontrol Edin

Sıkıntılı bir internet bağlantısı da güvenlik kodu almakta sorun yaşamanıza sebep olabilir. Ağ bağlantısını sıfırlamak için Uçak modu hilesini kullanabilirsiniz.

iPhone’da sağ üst köşeden aşağıya doğru kaydırın ve Uçak modunu etkinleştirin. Birkaç saniye sonra devre dışı bırakın ve Facebook güvenlik kodunun gelip gelmediğini kontrol edin.

Android kullanıcıları ise üstten aşağıya doğru kaydırarak hızlı açılır menüden Uçak modunu etkinleştirebilirler. Eğer hala operatör ağı bağlantısıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, iPhone veya Android’de ağ ayarlarını sıfırlamanın zamanı gelmiş olabilir.

VPN’yi Devre Dışı Bırakın

Aktif bir VPN bağlantısı, IP adresinizi değiştirmenize ve bölgenizde bulunmayan içeriğe ve hizmetlere erişmenize olanak tanır. Ancak evinizde veya ofisinizde olsanız bile, Facebook başka bir IP konumunu algılayabilir ve kimliğinizi doğrulamak için bir doğrulama kodu isteyebilir. Telefonunuz veya masaüstünüzdeki VPN bağlantısını kesip Facebook hesabınıza tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Adım 1: Telefonunuzda veya masaüstünüzde VPN uygulamasını açın.
 • Adım 2: VPN’i devre dışı bırakın.

Bazı VPN hizmetleri ayrıca VPN bağlantısını birkaç dakika duraklatmanıza izin verir. Böylelikle bağlantıyı duraklatarak Facebook’a her zamanki gibi giriş yapabilirsiniz.

Facebook Sunucularını Kontrol Edin

Facebook, güvenlik kodlarını göndermek için Twilio gibi üçüncü taraf şirketlere güvenmez ve bunun yerine kendi iç servisini kullanır. Eğer Facebook sunucuları zor bir gün geçiriyorsa, doğrulama kodu alamazsınız. Downdetector‘a giderek Facebook’u arayabilirsiniz. Eğer diğer kullanıcılar da aynı sorunu yaşıyorsa, yüksek kesinti grafiği ve kullanıcı şikayetlerini yorumlarda görebilirsiniz.

Şifre Sıfırlarken Facebook Onay Kodu Gelmiyor

Facebook hesabınıza girmek istediniz fakat nasıl olduysa şifrenizi unuttunuz. Şifrenizi sıfırlama işlemini ise yalnızca Facebook’taki bilgilerinizi doğrulayarak yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda şifrenizi sıfırlamanız için bir kod gönderilir. Bu şifre sıfırlama kodu, hesap oluştururken kayıt işleminde kullanılan kayıtlı e-posta adresinize veya telefon numaranıza gönderilir.

Ancak hesabınızın şifresini sıfırlamak için gereken kodu Facebook’tan alamadığınız durumlar olabilir. Bu anlamda yapabileceğiniz bazı işlemler şunlar:

Facebook’un ‘Güvenilir Kişiler’ Özelliğiyle Hesabınıza Erişin

Facebook’tan şifre sıfırlamak için onay koduna ulaşamadıysanız ve daha önce Facebook’un özelliği olan Güvenilir Kişiler ile bazı güvenilir arkadaşlar belirlediyseniz, onlardan yardım alabilirsiniz. Bunun için şu sıralamayı takip etmelisiniz:

 • Facebook.com’u açıp şuradaki bağlantıya gidin.
 • Ardından e-posta, telefon, kullanıcı adı, isim gibi bilgilerinizi girerek hesabınızı bulup ardından Ara‘ya tıklayın.
 • Hesabınızla ilgili kayıtlı e-postalar çıkacak. Bu seçeneklerden hiçbirine erişiminiz yoksa, Bunlara artık erişimin yok mu? yazılı bağlantıya tıklayın.
 • Şimdi yeni bir e-posta adresi veya telefon girip Devam‘a tıklayın.
 • Güvenilir kişilerimi göster‘e tıklayıp bu kişilerden birinin adını girin.
 • Şimdi karşınıza bazı talimatlar göreceğiniz bir bağlantı çıkacak. Bu bağlantıda sadece Güvenilir Kişilerinizin erişebileceği bir kurtarma kodu bulunur.
 • Bu bağlantıyı arkadaşınıza gönderip açmasını isteyin.
 • Bağlantıda hesabınıza giriş yapabilmeniz için bir kod bulunacak. Arkadaşınızdan bu kodu size iletmesini isteyin.
 • Arkadaşınızdan aldığınız bu kod ile hesabınıza giriş yapın.

Biraz meşakkatli bir yol gibi görünse de hesabınıza erişebilmek için uygulayabileceğiniz en temiz yollardan bir tanesidir.

Güvenlik Sorusunu Yanıtlayarak Facebook Hesabınıza Erişin

Facebook, hesabınızı bu gibi durumlar sonrası geri alabilmeniz için bir güvenlik sorusu seçmenizi ister. Bu seçenekte Facebook hesabınızı oluştururken herhangi bir güvenlik sorusu eklediyseniz, yaşadığınız sorunu bu özellikle çözebilirsiniz. Şimdi bu özelliği kullanmak için şu adımları izleyin:

 • Kurtarma sayfasındaki ‘Şifremi Unuttum‘ seçeneğine tıklayın.
 • Facebook hesabınızı oluştururken kullandığınız e-posta adresini girin.
 • Şifre kurtarma yöntemi olarak ‘Güvenlik Sorusu‘nu seçin.
 • Güvenlik soruma cevap vereceğim‘ seçeneğine tıklayın.
 • Soruya doğru cevap verirseniz Facebook, hesabınızın şifresini sıfırlama seçeneği sunar.

Facebook Şifre Sıfırlamak İçin Sms Kodu Gelmemesini Düzeltme

Facebook genellikle bir e-posta adresine bir şifre sıfırlama bağlantısı veya telefon numarasına bir şifre sıfırlama kodu göndererek şifreyi sıfırlar. Facebook’un şifre sıfırlamak için SMS kodu göndermemesini, şifre sıfırlama bağlantısını posta yoluyla alarak düzeltebilirsiniz. Facebook’un şifre sıfırlamak için SMS kodu göndermemesini şu şekilde çözebilirsiniz.

 • Öncelikle facebook.com adresini ziyaret edin.
 • Şifre yazılan kısmın altındaki Şifremi Unuttum seçeneğine tıklayın.
 • E-posta veya telefon numaranızı yazın
 • Arama simgesine dokunun.
 • Hesabınız açıldığında, “bu benim hesabım” seçeneğini seçin
 • Şifremi sıfırlamak için bana bir kod gönder‘i seçerek şifrenizi sıfırlayın
 • Cep telefonunuza gelen kodu girin.
 • Bir kod almazsanız ‘Kod alamadım‘ seçeneğini seçin (Ancak, bir mobil cihazla şifre sıfırlamaya çalışırken bu seçenek kullanılamaz)
 • Bunun yerine şifreyi sıfırlamak için bir e-posta adresi kullanın.
 • Hesaba bağlı e-posta adresini girdiğinizde, parola sıfırlama bağlantı e-posta adresinize gönderilecektir

Bu sayede Facebook’un şifreleri sıfırlamak için SMS kodu göndermemesi düzeltilecek.

Facebook İki Faktörlü Doğrulama Kodu Gelmiyor

Facebook, tüm kullanıcılarının hesaplarını güvende tutması için iki faktörlü bir doğrulama süreci uyguladı. Bu özellik, siber korsanların veya şüpheli kişilerin Facebook hesabınıza erişim sağlamasını engellemek için bulunuyor. Ancak Facebook hesabınızda oturum açmak için gereken iki adımlı doğrulama kodunu alamayabilirsiniz. Üstelik gerçek kullanıcılar bile bu iki adımlı doğrulama kodunu gideremediklerinde kendi hesaplarına erişemezler. Bunun çözümü için aşağıdaki başlıklar altında bir dizi işlemler yapmanız gerekecek.

Güvenilir Bir Cihazla Facebook Hesabınıza Erişin

Daha önce farklı bir cihazdan Facebook hesabınıza giriş yaptıysanız ve giriş yaparken “Bu bilgisayarda bir daha sorma” bildirimini işaretlediyseniz, Facebook hesabınızı tekrar ulaşabilirsiniz. Eğer hesabınızla oturum açtığınız o cihaza hala erişiminiz varsa ve kodları almakta sorun yaşıyorsanız, ayarlarda iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemini devre dışı bırakmalısınız.

Alternatif olarak güvenilir cihazı kullanarak Unutulan Şifre sayfasını da ziyaret ederek ekrandaki talimatları takip edebilirsiniz. Facebook hesabınızı aramak için adınız, telefon numaranız veya e-posta adresiniz gibi ayrıntıları kullanmanız gerekecektir.

Hesabınızı bulmayı başardıktan sonra, iki faktörlü doğrulama kodu olmadan hesabınıza tekrar erişmek için ekranınızda gösterilen talimatları izleyin. Facebook’un sizden iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu girmenizi istemesinin nedeni, yeni veya güvenilmeyen bir cihaz kullanmanızdır.

Facebook Yardım Merkezi’ni Kullanın

Facebook, iki faktörlü kimlik doğrulama kodu nedeniyle hesaplarına erişemeyen kullanıcılara yardımcı olmak için Facebook Yardım Merkezi adlı bir sayfa hazırladı. Oturum açma ile ilgili sorunlarla karşılaşmanız durumunda, Facebook’un şuradaki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Hesap Doğrulama Kodu Gelmiyor

Facebook, bazı durumlarda hesabınıza erişmenizi geçici olarak kısıtlayabilir. Bu gibi durumlarda hesabınızı geri almak için kullanabileceğiniz bazı yollar bulunmaktadır.

Hesabınıza yalnızca kimliğinizi onaylayarak veya Facebook’a kayıt olduğunuz e-posta adresinize veya telefon numaranıza gönderilen bir güvenlik kodunu kullanarak doğruladığınız hesabınıza erişebilirsiniz. Bu kodları telefon numaranıza veya e-postanıza alamazsanız, aşağıdaki yöntemleri izleyerek sorununuzu giderebilirsiniz.

Yeni Bir e-posta Adresi veya Telefon Numarası Girin

Geçerli e-posta adresinize veya telefon numaranıza doğrulama kodu gelmiyorsa endişelenmenize gerek yok. Çünkü Facebook size alternatif bir e-posta veya telefon numarası girme seçeneği de sunar.

Bu yöntemi kullanarak doğrulama kodunuzu alarak Facebook hesabınıza tekrar erişebilirsiniz. Bunun için şu adımları izlemeniz yeterlidir:

 • Masaüstü tarayıcınız üzerinden Facebook’un oturum açma sayfasına gidin.
 • Şimdi Şifremi Unuttum yazılı seçeneğe tıklayın. Facebook sizi şifre kurtarma sayfasına yönlendirecek.
 • Buradan Bunlara artık erişimin yok mu? yazılı seçeneğe tıklayın.
 • Kodu almak için farklı bir e-posta adresi veya telefon numarası girin. Şimdi Facebook size yeni bir güvenlik kodu gönderecek. Facebook hesabınıza tekrar erişebilmek için bu kodu kullanabilirsiniz.

Facebook’tan Yardım Talebinde Bulunun

Yukarıda bahsedilen yöntemlerin hiçbirisi sorununuz çözemediyse, hesabınızı kurtarmak için son şansınız e-posta aracılığıyla Facebook desteğiyle iletişime geçmektir.

Bir çözüm bulmak için Facebook destek ekibine [email protected] adresinden bir e-posta göndererek ve sorununuzu ayrıntılı olarak açıklayarak e-posta göndermeniz gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook onay kodunun alınması ne kadar sürer?

Onay kodunun birkaç dakika içinde ulaşması gerekir ancak bazı durumlarda 24 saate kadar sürebilir.

24 saat geçmesine rağmen onay kodunu hala almadıysam ne yapmalıyım?

Başka bir kod istemeyi deneyebilirsiniz. Hâlâ sorun yaşıyorsanız daha fazla yardım için Facebook desteği ile iletişime geçebilirsiniz.

Facebook onay kodu olmadan hesabımı nasıl onaylayabilirim?

Hesabınızla ilişkili bir numaranız varsa, hesabınızı e-posta veya ikincil bir telefon numarası aracılığıyla doğrulamayı deneyebilirsiniz.