Family Link Kaldırma Nasıl Yapılır?

Google Family Link, ebeveynlerin çocuklarının telefondaki etkinliklerini izlemesini sağlaması için tasarlanmış bir uygulamadır. Family Link ile ebeveynler, sakıncalı gördükleri internet içeriklerini ve uygulamaları çocuklarından uzak tutabiliyorlar.

Uygulama, çocukların internette yapabilecekleri şeyler üzerinde kontrolün ebeveynlerde olmasını sağlar. Yani çocukları Google’da ne aradıkları, YouTube’da gördükleri video türleri ve kullandıkları sosyal medya uygulamaları, Family Link ile kontrol edilebilir.

Family Link ile uygulamaların genel kullanımına ilişkin ayrıntılarla birlikte çocukların uygulamalarda harcadıkları zamanı da görebilirsiniz. Family Link’i kullanabilmeniz için bir Google hesabı (Gmail) oluşturmanız gerektiğini unutmayın.

Family Link Nedir?

Family Link, Google’ın geliştirdiği bir ebeveyn kontrol yazılımı uygulamasıdır. Ebeveynlerin çocukları için bir Google hesabı oluşturmasına, çocuklarının Android cihazlarını ve uygulamalarını kullanımının belirli yönlerini yönetmesine olanak tanır.

Aile Bağlantısı ile ebeveynler, ekran başında kalma süresi sınırlamaları belirleyebilir, çocuklarının hangi uygulamalara erişebileceğini yönetebilir ve çocuklarının çeşitli uygulamalarda ne kadar zaman harcadığını gösteren etkinlik raporlarını görüntüleyebilir. Ayrıca ebeveynlerin, çocuklarının cihazını uzaktan kilitlemesine ve çocuklarının Google Play Store’dan indirmek istediği uygulamaları onaylamasına veya engellemesine olanak tanır.

Family Link, çocuklara güvenli ve kontrollü bir ortamda keşfetme ve öğrenme özgürlüğü verirken ebeveynlerin çocuklarının dijital etkinliklerini izlemesine ve yönetmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Family Link Nasıl Çalışır?

Family Link, çocukların yaşlarına uygun içerikleri görüntüleyebilmesi için bazı dijital kurallar tanımlar. Ebeveynler de Family Link üzerinden uygulamaların kontrolünü ele alarak uygun şekilde yönetebilirler. Başka bir deyişle Family Link, çocuklar için zararlı olacağı düşünülen uygulamaların yüklenmesi kısıtlayabilmenizi sağlar.

Bunların yanında uygulamaların kullanımı için bir zaman sınırı belirleyebilme şansına da sahipsiniz. Örneğin çocukların mesajlaşma ve görüntülü sohbet için güvenli olduğunu düşündüğünüz kişilerle iletişimde kalmalarına izin verebilirsiniz. Çocukların edindiği yeni sanal arkadaşlar ve sohbetler için harcayacakları ortalama süreleri Family Link aracılığıyla kısıtlayabilirsiniz.

Çocuklar, eğitici videolar izlerken yetişkinlere uygun içeriklere, şiddet ve tacizle ilgili videolara ulaşabilirler. Ancak Family Link aktif edildiğinde YouTube’daki ve tarayıcılardaki bu tür içerikler varsayılan olarak reddedilir. Sonuç olarak Google Family Link, çocukların çevrimiçi siber zorbalığa ve sakıncalı içeriklere ulaşma riskini minimum seviyeye indirir.

Family Link Kullanmanın Faydaları

Google Family Link, çocuklarının Android telefon kullanımını izlemek ve kontrol etmek isteyen ebeveynler için kullanışlı bir araçtır. Google Family Link’in kullanıcılara sunduğu bazı avantajlar şunlardır:

 • Family Link, ebeveynlerin ekran başında kalma süresi sınırları belirlemesine, uygulama kullanımını yönetmesine ve çocuklarının çevrimiçi etkinliğini izlemesine olanak tanır.
 • Family Link, ebeveynlerin uygunsuz içerikleri ve web sitelerini filtrelemesine ve engellemesine olanak tanıyarak çocuklarının güvenli bir tarama deneyimi yaşamasını sağlar.
 • Family Link, ebeveynlerin çocuklarının konumunu takip ederek güvende olmalarını ve olmaları gereken yerde olmalarını sağlar.
 • Family Link, ebeveynlerin, cihazı kilitleme ve kilidini açma, ekran başında kalma süresi sınırları belirleme hatta kaybolması veya çalınması durumunda cihazı uzaktan silme dahil olmak üzere, çocuklarının cihazını uzaktan yönetmesine olanak tanır.
 • Family Link, ebeveynlerin çocuklarının öğrenmesine ve büyümesine yardımcı olacak uygulamalar, oyunlar ve eğitim içeriği önerileri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklar ve araçlar içerir.

Family Link Kaldırma İşlemi Neden Yapılmalı?

Ebeveyn kontrolü uygulamaları, çocukların belirli bir süre boyunca internetle olan ilişkilerinin uzaktan kontrol edilmesi için kullanılır. Fakat çocuklar, dünya genelinde kabul gören 13 yaşına girdikleri andan itibaren artık ebeveyn kontrol araçlarından bağımsız olarak internet kullanmaya başlayabilmeliler.

Bunun dışında uygulama, telefonun kilitlenmesi riskiyle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Çünkü gençler, ebeveyn denetimi modunu kapatarak Family Link’i durdurduklarında telefon geçici bir süreliğine kullanılamaz hale gelebilir.

Dolayısıyla çocukların güvenli internet deneyimi yaşamalarını sağlamak isterken başka sorunların ortaya çıkmasının önüne geçilmesi, en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Şimdi Family Link nasıl kaldırılır, bu sorunun cevabına geçiş yapalım.

Family Link Kaldırma Yolları

Family Link’i Çocuğunuzun Cihazından Kaldırın

Aşağıdaki Family Link kaldırma için bahsettiğimiz talimatlar, çocuğunuzun cep telefonu içindir. Bu talimatları yerine getirebilmeniz için bir Google hesabınızın olması gerektiğini unutmayın. Şimdi yapılması gerekenlere bir bakaşım:

 • Family Link uygulamasını açın.
 • Sol üst köşede bulunan ‘Menü‘ simgesinin üzerine dokunun.
 • Hesabı Kaldır‘a dokunup sonrasında bu işlemi onaylayın.
 • Family Link’in etkinleştirildiği Google hesabını seçin.
 • Family Link’te oturum açmak için kullanılan şifrenin aynısını girip işlemi onaylayın.
 • Uygulamayı ana cihazdan kaldırmak için interneti kullanabilir veya bir Aile bağlantısı uygulamaları kodu oluşturabilirsiniz.

Family Link’i Ana Cihazdan Kaldırın

 • Yukarıda yer alan “Aile Bağlantısını Çocuk Cihazından Kaldır” yöntemindeki birinci ve altıncı adımları uygulayın.
 • Ardından Ayarları Yönet‘e gidin.
 • Buradan ‘Hesap Bilgileri‘ne dokunun.
 • Devam etmek için ‘Hesabı Sil‘ yazılı kısmın üzerine dokunun.
 • Hesabı sildikten sonra Family Link uygulamasını telefondan kaldırmak için ekranda karşınıza çıkan talimatları uygulayın.

Family Link’i Telefon Ayarlarından Kaldırın

Family Link’i diğer uygulamalardaki gibi ana ekran uygulamasına uzunca basıp ‘Uygulamayı Sil’ diyerek kaldıramazsınız. Bunun için aşağıdaki talimatları uygulamanız gerekmektedir:

 • Family Link’in yüklü olduğu cihazda bulunan ‘Ayarlar‘ menüsüne gidin.
 • Ekranı aşağı kaydırdığınızda ‘Kişisel‘ seçeneğini göreceksiniz. Bunun üzerine dokunup Hesaplar’a gidin.
 • Aile bağlantısının giriş yaptığı profilin görüntülenmesini sağlayan ‘Google’ hesaplarını seçin.
 • Family Link’i kaldırmak istediğiniz profil hangisiyse onu seçin.
 • Bir profil seçtikten sonra hesaba dönüp ‘Senkronizasyon‘ yazılı kısmın üzerine dokunun.
 • Burada karşınıza ‘Hesabı sil‘ veya ‘Hesabı kaldır‘ seçenekleri çıkacak.
 • Hesabı silmenizin onaylanması için sizden onay istenecek ve ardından profiliniz Family Link’ten kaldırılacaktır.

Family Link Uygulamasını Kaldırın

Family Link uygulamasını cihazınızdan direkt olarak kaldırmak istiyorsanız, bunu birkaç adımda kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Google hesabınızı Family Link’ten kaldırmak için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz:

 • Family Link uygulamasını açın.
 • Ayarlar‘a gidin.
 • Yapılandırma Yöneticisi‘ni seçin.
 • Ardından Yapılandırma Yöneticisi bölümündeki ‘Hesap Bilgileri‘ni seçin.
 • En son ‘Hesabı Sil‘e dokunun ve hesap silme işlemini tamamlamak için ekranınızda beliren talimatları uygulayın.

Family Link’i Tarayıcıdan Kaldırın

Family Link’i favori tarayıcınızdan da kaldırabilirsiniz. Google Chrome, Torch, Firefox gibi tarayıcılarda ebeveyn denetimi açıksa, bunu tarayıcınızdan kaldırabilmeniz mümkün. Family Link’i Google Chrome’dan kaldırmak için aşağıda bahsettiğimiz adımları uygulayın:

 • Google Chrome‘u açın.
 • Ebeveyn denetiminin etkinleştirildiği Google hesabı profiline dokunun.
 • Family Link’i kaldırmak istediğiniz Google hesabını seçin.
 • Ardından ‘Ebeveyn Ayarları‘nı seçip ‘Diğer‘ yazılı kısmın üzerine dokunun.
 • Oturum açılan profil hakkında bilgi almak için ekranın sol tarafında beliren menüye gidin.
 • Hesabı ve Verileri Sil‘ üzerine dokunun.

Bu işlemle birlikte ebeveyn kontrolünü tarayıcıdan başarıyla kaldırmış olacaksınız.

Family Link’i Kaldırırsam Ne Olur?

Eğer Family Link uygulamasını kaldırırsanız, aşağıdaki şeyler olacaktır:

 • Çocuğunuz, konum takibi, ekran süresi sınırları ve uygulama satın alımları gibi Family Link’in içerdiği özellikleri artık kullanamayacak.
 • Çocuğunuz cihazını hala kullanabilecek olsa da daha fazla kontrol sahibi olacak.
 • Çocuğunuzun konumunu göremeyecek veya ekran süresini yönetemeyeceksiniz.
 • Ayrıca çocuğunuzun arama geçmişi ve konum geçmişi gibi Family Link hesabınızda depolanan herhangi bir veriye erişiminizi kaybedeceksiniz.

Family Link uygulamasını kaldırmak istiyorsanız öncelikle çocuğunuzla konuşmayı düşünebilirsiniz. Bunun dışında çocuğunuz için yeni bir Google hesabı oluşturma gibi bir seçeneğiniz de var. Bu da Family Link’in ebeveyn kontrolleri olmadan Google hizmetlerine hala erişebilecekleri anlamına geliyor.

Çocuğum Family Link’i Kaldırmaya Çalışırsa Ne Olur?

Kabul etmeliyiz ki çocuklar, istedikleri bir şeyi elde edememeleri durumunda kurnaz olabilirler.

Siz yokken çocuğunuz Family Link’i kaldırmaya çalışabilir. Böyle bir durumda siz hesaplarını geri yükleyene kadar cihazları kilitlenecektir.

Ebeveynler, cihazlarında oturum açamadıklarını ve hesabın devre dışı bırakıldığını belirten bir mesaj alacaklar. Bu durumda Family Link’i etkinleştirmek için ana cihazdan hesap geri yükleme işlemini yapmanız yeterli olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Family Link ile WhatsApp mesajları görülür mü?

Evet. Family Link üzerinden WhatsApp mesajları görülebilir.

Family Link ile çocuğumun mesajlarını görebilir miyim?

Google Family Link’i kullanarak çocuğunuzun kısa mesajlarını ve sosyal medyadaki paylaşımlarını izleyebilirsiniz.

Family Link ücretli mi?

Family Link, Google tarafından sağlanan ve ebeveynlerin çocuklarının Android cihaz kullanımını izlemesine ve kontrol etmesine olanak sağlayan ücretsiz bir hizmettir.

Çocuk 13 yaşına geldiğinde Family Link’e ne olur?

Çocuğunuz 13 yaşına geldiğinde, yasalara göre artık Family Link’e tabi olmayacaktır. Yani bu yaştan itibaren Family Link kullanma konusunda kendi kararlarını verebilirler.

Family Link yaş değiştirme nasıl yapılır?

Family Link’i kullanan bir ebeveynseniz, çocuğunuzun hesabını yönetebilir ve hesapla ilişkilendirilen yaşı ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Cihazınızda Family Link uygulamasını açın.
 • Çocuğunuzun adına dokunun.
 • Ardından “Hesap bilgileri” yazılı kısma dokunun.
 • Şimdi “Doğum tarihi” seçen eğine dokunun.
 • Doğum tarihini gerektiği gibi düzenleyip Kaydet‘e dokunun.

Çocuğunuzun doğum tarihini yalnızca sınırlı sayıda değiştirebileceğinizi unutmayın. Bu, özelliğin kötüye kullanılmasını önlemek ve hesabın doğru bir şekilde temsil edilmesini sağlamak içindir.

Google aile grubunu silebilir miyim?

Evet. Eğer aile grubu yöneticisi sizseniz, aile grubunuzu çeşitli şekillerde silebilirsiniz. Fakat bu işlem, gruba ait olan diğer kişilerle ilgili bazı sonuçlar doğuracaktır. Örneğin YouTube Music veya Google One gibi bir aile planına abone olduğunuzda, aileniz bu hizmete olan erişimini kaybedecektir. Ayrıca aile grubunuzu sildiğiniz andan itibaren 12 ay içerisinde sadece bir kez başka bir aile grubu oluşturabilir veya başka bir aile grubuna katılabilirsiniz.