Fastboot Nedir, Nasıl Kapatılır?

Android telefonlarda doğru yolu takip ettiğinizde Fastboot moduna ulaşabilir ve bu modu rahatlıkla kapabilirsiniz. Bu makale ile Fastboot modu nedir, buraya nasıl ulaşılır ve modu nasıl kapatabilirsiniz, bu soruların cevabını bulacaksınız.

Fastboot Nedir?

Fastboot modunun Android cihazlarda ne yaptığını merak ediyorsanız yalnız değilsiniz. Her gün binlerce Android kullanıcısı bu sorunun cevabını araştırıyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu modun tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

Fastboot, bilgisayar sisteminiz için Android cihazınızın flash belleğindeki flash bölümlerini değiştirmenize veya üzerine yazmanıza izin veren bir yardımcı programdır. Temelde ise bilgisayarınızın Android işletim sistemine uğramadan telefonunuzla iletişim kurulmasını sağlamaktadır.

Üretici firmalar genelde güvenlik amacıyla cihazınızdaki bazı önemli dosyalar kilitler. Fakat çoğu bu inisiyatifi kullanıcılara bırakmaktadır. Eğer telefonunuza böyle bir izin varsa Fastboot moduna girebilir ve bu mod ile birlikte bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Fastboot Komutu Nedir?

Bir Android kullanıcısıysanız ve Fastboot modunu kullanıyorsanız, Fastboot komutunun da ne olduğunu bilmelisiniz. Bu mod Android cihazınızı başlatmak ve farklı kaynaklardan zip dosyalarını çıkarmak dahil olmak üzere çeşitli işlemleri gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek özel bir komuttur. Ayrıca bu komut, dosyaları ve uygulamaları değiştirmenize olanak tanır ve kayıp verileri kurtarmanıza yardımcı olabilir. Ancak Fastboot komutunun kullanılması prosedürü, akıllı telefonunuzun markasına göre farklılık gösterir.

Bir cihazın önyükleyicisinin kilidini açmak için cihazınızın Fastboot moduna girmeniz gerekir. Çoğu telefon bunu yapmanıza izin verse de doğru komutu kullandığınızdan emin olmak için dikkatli olmalısınız. Yanlış komutu seçtiğinizde cihazınızdaki tüm verileri yok edebilirsiniz. Nasıl devam edeceğinizden emin değilseniz, telefonunuzun kilidini açmak için üçüncü taraf bir araç kullanmayı deneyin. Fakat çoğu üçüncü taraf yazılımı cihazınızın kilidini açabilse de pek güvenilir değillerdir.

Fastboot Nasıl Kapatılır?

Eğer Android telefonunuzda Fastboot modu açıksa, bunu nasıl kapatabileceğinizi öğrenmek istiyor olabilirsiniz. Hatta bu mod, bazı telefonlarda sorunların oluşmasına sebep olabilir. Dolayısıyla hızlıca bu moddan kurtulmak için uygulayabileceğiniz birkaç sağlam yöntem bulunmaktadır.

Fastboot modunu kapatmanın en temiz yolu, telefonunuzu yeniden başlatmaktır. Bu yöntem, telefonunuzda hiçbir veri kaybına neden olmayacaktır. Android telefonunuzu kapatıp tekrar açtığınızda Fastboot modunun kapanması gerekiyor.

Bu yöntem işe yaramazsa ve telefonunuzun bataryası çıkarılabilir ise bu yöntemi de kullanabilirsiniz. Öncesinde telefonunuzu 30 saniye kadar şarj edin, ardından bataryayı telefondan çıkarıp tekrar yerleştirin.

Başka bir yöntem olarak kurtarma modundan faydalanabilirsiniz. Android telefonunuzda güç ve ses düğmelerini basılı tutarak cihazınızı tekrar normale döndürebileceğiniz bir kurtarma moduna yönlendirileceksiniz.

Güç Düğmesi Olmadan Fastboot Modu Nasıl Kapatılır?

Güç düğmesi olmadan Fastboot modundan çıkmak için Android Multi Tools kullanmanız gerekir. İnternette bu tarz programlar bulunmaktadır ve çoğu durumda işe yaramaktadır. İkinci yol olarak telefonunuzun bataryasını çıkarabilir veya cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz. Bu işlemler yaklaşık 10-20 saniye aralığında sürmektedir. Bu sürenin ardından Fastboot modundan çıkmış olacaksınız.