Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama Nasıl Yapılır?

Bir fotoğraftan yazıyı kopyalama işlemi ilk başta kulağa ütopik gelebilir. Sonuçta normal bir yazıyı kopyalayıp yapıştırma işlemini kolay bir şekilde yapabiliyoruz. Peki bunu fotoğraf için nasıl yapabiliriz? Bunun için kullanabileceğiniz bazı sağlam araçlar bulunuyor. Aşağıdaki araçları ve yöntemleri kullanarak bir fotoğraftaki yazıyı kopyalayabilirsiniz.

Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama Nedir?

Bir fotoğraftaki yazıyı kopyalamak, bir görüntüden veya fotoğraftan yazı çıkarma veya kopyalama işlemini ifade etmektedir. Bu işlem daha çok fotoğrafın içindeki yazıyı elde etmek ve düzenlemek, paylaşmak veya alıntı yapmak gibi çeşitli amaçlar için kullanmak istenildiğinde yapılır.

Bazı durumlarda bir fotoğraftaki yazı, bir ekran görüntüsü veya taranmış belge üzerinde olabilir. Böyle bir durumda yazıyı kopyalamak isteyebilirsiniz. Aşağıda bir fotoğraftan yazı kopyalama işleminin OCR veya Google Fotoğraflar kullanılarak nasıl yapılabileceğine dair bazı yöntemler göreceksiniz.

Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama Yöntemleri

Fotoğraftan Yazı Kopyalama Sitesi

Bir fotoğraftaki yazıyı kopyalamak için yalnızca bir internete ve tarayıcıya sahip olmanızın yeterli olduğunu söylesek? Aşağıdaki yöntemler de işinizi görecektir fakat iPhone, PC veya telefondan bir fotoğraftaki yazıyı kopyalamak, bu site ile oldukça basit.

Öncelikle imagetotext isimli web sitesine gidin. Ardından fotoğrafın URL bağlantısını kopyalayıp Enter to URL yazılı kısma yapıştırabilir veya isterseniz önceden kaydettiğiniz fotoğrafı yüklemek için Browse yazılı kısma tıklayabilirsiniz. Yani fotoğrafı siteye yüklemek için birkaç alternatifiniz bulunuyor.

Fotoğrafı yükledikten sonra aşağıdaki ‘ben robot değilim‘ yazılı kısma tıklayıp siteye gerçek bir kullanıcının giriş yaptığını teyit edin. Son olarak Submit‘i seçin ve fotoğraftaki yazının metne dönüştürülmesini sağlayın.

Fotoğraftan yazıyı çıkardıktan sonra karşınıza iki farklı seçenek çıkacak. Copy to Clipboard‘ı seçtiğinizde yazıyı kopyalamış, Save as Document‘i seçtiğinizde ise .doc uzantılı olacak şekilde kaydetmiş olacaksınız.

Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama Uygulamaları

Fotoğraftaki yazıyı kopyalamak için birçok mobil uygulama bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri Copy Text On Image ve Copy Text On Screen 4+ adlı uygulamalardır.

Copy Text On Image, ekrandaki herhangi bir yazıya ulaşmanızı sağlar. 100’den fazla dil çeviriyi de desteklemesi sebebiyle anlamını bilmediğinizi kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Keza Copy Text On Screen 4+ uygulaması da benzer özelliklere sahiptir. Dil çevirme özelliği bulunan bu uygulama, 92’den fazla dili 100’den fazla dile çevirebilmektedir.

En iyi fotoğraftan yazı kopyalama uygulamaları için farklı seçenekler arayanlar, şunlara göz atabilirler:

 • Google Çeviri: Google Çeviri uygulaması, optik karakter tanıma özelliği sayesinde fotoğraftaki yazıları kopyalayabilir. Yazıyı doğrudan uygulama içinde çevirebilir ve kopyalayabilirsiniz.
 • Microsoft Office Lens: Microsoft Office Lens, bir belge tarayıcı uygulamasıdır. Optik karakter tanıma özelliği sayesinde fotoğraftaki yazıları kopyalayabilirsiniz. Ayrıca belgeleri PDF, Word veya PowerPoint formatında kaydedebilirsiniz.
 • Text Scanner [OCR]: Text Scanner, fotoğrafın içindeki yazıları tanımlayarak kopyalamanıza izin veren bir uygulamadır. Ayrıca çıktı formatını seçebilir ve kaydedebilirsiniz.
 • CamScanner: CamScanner, bir belge tarayıcı uygulamasıdır. Optik karakter tanıma özelliği sayesinde fotoğraftaki yazıları kopyalayabilirsiniz. Ayrıca belgeleri PDF veya JPEG formatında kaydedebilirsiniz.
 • TextGrabber: TextGrabber, fotoğraflardaki yazıları tanıyarak kopyalamanızı sağlar. Optik karakter tanıma teknolojisi sayesinde yazıyı doğrudan uygulama içinde kopyalayabilirsiniz.

PDFelement ile Fotoğraftan Yazı Kopyalama

PDFelement, bir fotoğrafta bulunan yazıyı olduğu gibi kopyalamanızı sağlayacak en iyi yazılımlardan bir tanesidir. Kullanıcıların epeyce yüksek puan verdiği yazılım, tüm profesyonel kullanıcılar için tavsiye ediliyor. Grafiksel bir arayüze sahip olan PDFelement, ilk önerilerimiz arasında yer alıyor. Şimdi PDFelement ile bir fotoğraftan yazıyı nasıl kopyalayabileceğinizden bahsedelim:

 • Öncelikle şuradaki bağlantıdan PDFelement’in resmi sayfasına ulaşarak programı bilgisayarınıza yükleyin.
 • Programı açtıktan sonra ana ekranda en sağ tarafta bulunan Create PDF yazılı kısma tıklayın.
 • OCR ile devam edebilmeniz için Dönüştür > OCR (Convert > OCR) sıralamasını takip edin.
 • Sonra Düzenlenebilir Metin (Editable Text) ve ardından Dili Değiştir (Change Language) yazılı kısımlara tıklayın.
 • Son olarak dosyanın içeriğini düzenleyebilmeniz için Düzenle‘ye (Edit) tıklayın.
 • Bunu yaptığınız sırada fotoğraftaki yazı kopyalanabilir durumda olacak.
 • Yazı kopyalama dışında yazı tipini ve boyutunu değiştirme gibi düzenlemeler de yapabilirsiniz.

Microsoft OneNote ile Fotoğraftan Yazıyı Kopyalama

Microsoft OneNote, bir görüntüde yer alan yazıyı kopyalayabilmenize olanak tanıyan en iyi bir diğer çözümdür. 2003 yılında kullanıma sunulan program, o zamandan beri MS Office’in ana işlevi konumundadır. OneNote ile bir fotoğraftaki yazıyı kopyalayabilir ve düzenleyebilirsiniz. Üstelik bu işlemi yapabilmeniz için bu konularda profesyonel bir deneyiminizin olmasına da gerek yok.

OneNote’u kullanarak bir fotoğraftaki yazıyı kopyalamak için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz:

 • Bilgisayarınızdan Microsoft OneNote programını açın. Eğer yoksa şuradaki bağlantıyı kullanarak programı edinin.
 • Resminizi / fotoğrafınızı programa aktarmak için Ekle > Resim sıralamasını takip edin.
 • Resimden Metni Kopyala seçeneğine ulaşmak için resmin üzerine sağ tık yapın.
 • Sonrasında metni kopyalayabilecek ve istediğiniz yere yapıştırabileceksiniz.

Gördüğünüz üzere Microsoft’un çözümü olan OneNote ile bir fotoğraftan yazıyı kolaylıkla kopyalayabilirsiniz.

Google Fotoğraflar ile Fotoğraftan Yazıyı Kopyalama

İlk iki yöntemi bir bilgisayardan yardım alarak kullanabilirsiniz. Şimdiyse Google Fotoğraflar adlı uygulamadan faydalanarak hem Android telefonlar hem de iPhone ile bir fotoğraftan yazıyı rahatlıkla kopyalayabileceksiniz.

Öncelikle Google Fotoğraflar uygulamasına sahip değilseniz Android kullanıcıları buradan, iPhone kullanıcıları da buradan uygulamayı indirebilirler. Sonra sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulayın:

 • Uygulamayı yükledikten sonra başlatıp üzerindeki yazıyı kopyalamak istediğiniz fotoğrafı seçin.
 • Ekranın altında bulunan Google Lens simgesine dokunun.
 • Görüntü metin için tarandığı esnada ekranda birden fazla beyaz nokta yanıp sönüyor olacak. Tarama tamamlandıktan sonra ekranda belirecek ‘Tümünü Seç‘in üzerine dokunun.
 • Tüm metni seçtikten sonra kopyalayıp, akıllı telefonunuzdaki not defteri veya benzeri bir yere yapıştırabilirsiniz.

OnlineOCR.net ile Yazıyı Kopyalama

OnlineOCR.net, bir fotoğraftaki yazıyı dilerseniz farklı bir dile de çevirecek şekilde kopyalayabilmenizi sağlayan bir araçtır. Bu araç ile fotoğraftan yazı kopyalamak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Tarayıcınızdan www.onlineocr.net adresine gidin.
 • Select File” (Dosya Seç) yazılı seçeneğe tıklayın.
 • Şimdi fotoğrafınızı yükleyin.
 • Select language and output format” yazılı kısma tıklayıp dili (Türkçe istiyorsanız TURKISH) olacak şekilde belirleyin. Ardından hemen yanındaki format kısmından yazının hangi formatta kaydedileceğini belirleyin.
 • Daha sonra Convert (Dönüştür) yazılı kısma tıklayın.
 • Bundan sonra fotoğraftaki kopyalamak istediğiniz yazı alt kısımda kaydedilebilir halde karşınıza gelecektir. Buradan mouse ile yazının üstünden geçip Ctrl + C tuşlarına basıp yazıyı kaydedin ve istediğiniz yere yapıştırın.

Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama | iPhone

iPhone’unuzdaki Fotoğraflar uygulaması ile bir fotoğraftaki yazıyı rahatlıkla kopyalayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • iPhone’unuzda Fotoğraflar uygulamasını açtıktan sonra bir fotoğraf veya video seçin.
 • Bir sözcüğün üzerine basılı tutun ve seçimi ayarlamak için tutma noktalarını hareket ettirin. Yazı eğer bir videoda yer alıyorsa önce videoyu duraklatın.
 • Şimdi Kopyala seçeneğine dokunun. Fotoğraftaki yazının tümünü seçmek için Tümünü Seç‘e dokunun.

Yazıyı kopyaladıktan sonra başka bir uygulamaya yapıştırabilir veya istediğiniz bir kişiyle paylaşabilirsiniz.

Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama İşleminin Faydaları

Bir fotoğraftan yazı kopyalamanın aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli avantajları olabilir. Bunlardan sırasıyla bahsedecek olursak:

 • Kolaylık sağlaması: Bir fotoğraftan yazı kopyalamak, normalde manuel olarak yazılması gereken yazıyı yazıya dökmenin veya dijitalleştirmenin hızlı bir yolu olabilir.
 • Doğruluk: Optik karakter tanıma (OCR) yazılımı veya Google Lens kullanmak, yazıyı manuel olarak yazmaya göre daha kolay ve doğru sonuca yaklaşım konusunda yardımcı olabilir.
 • Zaman kazandırması: Bir fotoğraftan yazı kopyalamak, özellikle yazıya dökülecek çok fazla yazı varsa size zaman kazandırabilir. Bu da özellikle veri girişi veya büyük yazıların yazıya dökülmesi gibi görevler için yararlı olabilir.
 • Paylaşma: Bir fotoğraftaki yazıyı kopyalamak, yazıyı başkalarıyla paylaşmanızı veya bir proje üzerinde işbirliği yapmanızı kolaylaştırabilir. Örneğin bir belgedeki fotoğraf üzerinden yazı kopyalayabilir, onu incelemek ve düzenlemek için başkalarıyla paylaşabilirsiniz.
 • Erişilebilirlik: Bir fotoğraftaki yazıyı kopyalamak, görme engelli veya görüntüdeki yazıyı okumayı zorlaştıran diğer engellere sahip kişiler için fotoğrafı daha erişilebilir hale getirebilir.

Genel olarak bir fotoğraftan yazı kopyalamak, çeşitli görevler için yararlı bir araç olabilir. Ayrıca elle yazmaya kıyasla zamandan tasarruf sağlamanıza ve yazıyı doğru şekilde elde etmenize yardımcı olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
instagram-hesabim-çalindi-nasil-kurtaririm
Instagram Hesap Kurtarma | Kesin Çözüm