Fotoğraftan Kişi Bulma | En İyi 10 Yöntem

Fotoğraftan kişi bulma yöntemi ile kim olduğunu merak ettiğiniz bir kişiyle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin bir fotoğraftan Instagram hesap bulma gibi sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için faydalanabileceğiniz, sonuç elde etme olasılığınızın yüksek olduğu bazı yöntemler bulunuyor. Bunların ne olduğu ve nasıl kullanabileceğiniz ile ilgili detayları öğrenmek için makaleyi okumaya devam edin.

Fotoğraftan Kişi Bulma Nedir?

Fotoğraftan kişileri bulma, kişileri tanımlamak ve onlar hakkında potansiyel olarak bilgi keşfetmek için bir görüntüyü kullanma sürecini ifade etmektedir. Yüz tanıma teknolojisi veya tersine görsel arama gibi çeşitli yöntemlerle bir fotoğraftan kişiyi bulabilirsiniz.

Tersine Görsel Arama Nedir?

Tersine görsel arama, görselin kendisini arama sorgusu olarak kullanarak belirli bir görselle ilgili bilgileri (veya herhangi bir kişiyi) aramak için kullanılan tekniktir. Bilgi aramak için metin tabanlı anahtar kelimeler veya tümcecikler kullanmak yerine tersine görsel arama, web’de bir görsel veya benzer görseller aramanıza olanak tanır.

Tersine görsel arama yapmak için bir görsel yükleyebilir veya görselin URL’sini bir arama motoruna veya Google Görseller, TinEye veya Social Catfish gibi belirli araçlara yükleyebilisiniz. Bu araçlar daha sonra aynı görüntünün diğer örneklerini ve görüntüyle ilgili kaynağı, bağlamı veya telif hakkı durumu gibi ilgili bilgileri bulmak için veritabanlarında arama yapar.

Tersine görsel arama, bir görüntünün kaynağını belirlemek, fotoğraftan bir kişi bulmak veya bir görüntünün orijinalliğini doğrulamak gibi çeşitli amaçlar için kullanılabilir. E-ticaret, araştırma, gazetecilik ve kolluk kuvvetleri gibi alanlarda da kullanılabilir.

Fotoğraftan Kişi Bulma Yönteminin Faydaları

Bir fotoğraftan kişi bulma yöntemi kullanmak, kullanıcılara pek çok açıdan fayda sağlamaktadır. Bunların ne olduğuna değinecek olursak:

 • Uzun süredir görmediğiniz arkadaşlarınızla yeniden bir araya gelmenize olanak tanır.
 • Kayıp kişilerin bulunması için yararlıdır.
 • Bir kişinin kimliğini doğrulayabilmeniz açısından önemlidir.
 • Eski sınıf arkadaşlarınızla veya iş arkadaşlarınızla yeniden bağlantı kurmanızı sağlar.

Fotoğraftan Kişi Bulma Yöntemleri

Google Tersine Görsel Arama

Google görseller, uzun süredir kullanımda olan bir Google servisidir. Bu servis, internette birisinin fotoğraflarınızı kullanıp kullanmadığını veya fotoğraftaki kişiyi bulmanızı sağlar.

Google görseller ile tersine fotoğraf araması yapmak da oldukça kolaydır. Bu yöntem, aradığınız kişinin kim olduğunu bulma konusunda size epey yardımcı olacaktır. Bunun için öncelikle Google görsellere gidere kamera simgesine tıklayın. Ardından kim olduğunu bulmak istediğiniz kişiye ait resmi yükleyin veya görselin bağlantısını yapıştırın. Sonra da görsellere arama seçeneğine tıklayın. Eğer Chrome kullanıyorsanız, web sayfasındaki resme sağ tıklayıp Google Lens ile resim ara‘ya tıklayın. Arama sonuçları, yeni bir sekmede karşınıza çıkacaktır.

Google görsel, kullanımı ücretsiz ve güçlü bir araçtır. Eğer sahip olduğunuz resim bir ünlüye aitse, o kişiyi Google üzerinden bulma şansınız oldukça yüksektir. Ancak çok az tanıdığınız bir kişiye aitse, örneğin internetten tanıştığınız biriyse, bu yöntemle o kişiyi bulma olasılığınızın düşük olduğunu unutmamalısınız.

Microsoft Azure Face

Bulut tabanlı bir hizmet olan Microsoft Azure Face, görüntülerdeki ve videolardaki insanları tanımlamak için kullanılabilen bir teknolojidir. Bu aracı fotoğraflardan kişi bulmak, görüntülerdeki insanların kimliklerini doğrulamak ve yüz grupları oluşturmak ve yönetmek için kullanabilirsiniz.

Microsoft Azure Face ile fotoğraftan kişi bulmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Şuradaki bağlantıya giderek ücretsiz bir Azure hesabı oluşturun.
 • Azure portalına gidin ve “Azure Face” arayın.
 • Ardından “Oluştur” (Create) seçeneğine tıklayın.
 • Yeni bir Azure Face kaynağı oluşturmak için talimatları izleyin.
 • Kaynağı oluşturduktan sonra insanları bulmak istediğiniz fotoğrafı yükleyin.
 • Sonrasında “Yüzleri tespit et” (Detect faces) seçeneğine tıklayın.
 • Azure Face, bu aşamadan sonra fotoğrafta bulunan yüzleri tespit edecek ve kimliklerini belirleyecektir.
 • Son olarak tespit sonuçlarını görüntüleyebilir ve fotoğraftaki insanları tanımlayabilirsiniz.

Microsoft Azure Face’i kullanırken aklınızda yer alması gereken bazı ek bilgiler şunlardır:

 • Yüz tespit ve tanımlama hassasiyeti, araca yüklediğiniz görüntünün kalitesine bağlıdır.
 • Microsoft Azure Face, yüzü net olarak görünmeyen insanları (gözlük, şapka gibi nesnelerden dolayı) tanıyamaz.
 • Microsoft Azure Face, kameraya bakmayan insanları tanımlayamaz.

Toparlarsak fotoğraflardan insanları bulmak için güçlü bir araç olan Microsoft Azure Face’in kullanımı kolaydır. Çoğunlukla da doğru sonuçlar vermektedir.

TinEye

TinEye, tersine görsel araması yapmanızı sağlayan ücretsiz ve güçlü bir görüntü arama aracıdır. Fotoğrafı yükleyerek veya URL’ye göre arama yaparak tersine görsel araması yapabilirsiniz. TinEye, görüntünün kullanıldığı web sayfalarının listesi de dahil olmak üzere, tam eşleşen veya görsel olarak benzer görüntüler içeren sonuçları karşınıza çıkarır. Örneğin birinin fotoğrafını arıyorsanız, aynı fotoğrafın paylaşıldığı kişinin sosyal profil sayfalarını bulmanızı sağlayabilir.

Social Catfish

İnternet aracılığıyla tanıştığınız bir kişiyi bulmaya çalışıyorsanız ve bu kişinin bir fotoğrafına sahipseniz, Social Catfish size bu anlamda yardımcı olabilir. Bu araç, en kapsamlı tanışma siteleri veya sosyal medya profilleri koleksiyonlarına ve arka plan bilgilerine sahip olan bir online araştırma hizmetidir.

Social Catfish, tersine görsel arama teknolojisinden faydalanarak bulmak istediğiniz kişi hakkında bilgilere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kişinin sosyal medya dahil olmak üzere hangi sitelerde profili olduğunu bulmanızı da sağlar. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal ağlar dışında Tinder gibi platformlarda da bulunup bulunmadıklarını gösterir.

Aracın kullanımı oldukça basittir. Ana ekranda name (isim), mail, username (kullanıcı adı), city (şehir) gibi bilgileri girip alt kısma ismini ve ülkeyi girmelisiniz. Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra sağ alt köşedeki Search yazılı kısma tıklayıp sonuçların karşınıza çıkmasını bekleyin. Social Catfish’i profesyonel olarak kullanmak için pro (ücretli) versiyonunu da kullanmayı deneyebilirsiniz.

Twitter Kullanıcılarına Sorun

Eğer aktif bir Twitter kullanıcısıysanız ve pek çok takipçiniz varsa, onlardan fotoğraftaki bir kişinin kim olduğuna dair yardım talep edebilirsiniz. Tweet olarak kişinin yer aldığı fotoğrafı yükleyin ve ilgili hashtag’leri yazın. Bunun yanında yardımı olabileceğini düşündüğünüz kişilerin ismini de ekleyebilirsiniz. Eğer bu kişi nispeten tanınmış bir kişiyse, bu yöntemin işe yarama olasılığını yüksek olarak değerlendirebiliriz.

Yandex Görsel Arama

Rus arama motoru olan Yandex, bir kişiyi fotoğrafa göre bulmanıza yardımcı olan bir görsel arama aracıdır. Yapmanız gereken tek şey, Yandex Görsel Arama‘ya giderek kişinin fotoğrafını yüklemek. Bunun için arama boşluğunun yanındaki fotoğraf yükleme simgesine tıklamalısınız. Ardından kişinin sosyal medya profilleri dahil olmak üzere pek çok veriye bu şekilde ulaşabileceksiniz.

Bing Görsel Arama

Çoğu kişi aramada olduğu gibi ihtiyacınız olan tüm bilgileri tek bir aramada ve tek bir araçla elde etmeniz olası değildir. Bu sebeple farklı araçları kullanmak, aradığınız kişiyi bulmanız açısından şansınızı daha da arttıracaktır. Birisi hakkında daha fazla bilgi bulmaya çalışıyorsanız Bing Görsel Arama‘yı da deneyebilirsiniz.

Sadece fotoğrafı arama alanına sürükleyin ve aramayı başlatın. Ardından Bing, web’deki benzer görüntüleri karşınıza çıkarmaya başlar.

Baidu Görsel Arama

Son olarak Çinli arama motoru olan Baidu‘yu önereceğiz. Baidu da tıpkı Google gibi yazılı dışında görsel aramalar da yapabilmenize olanak tanıyor. Çoğunlukla Çin’de kullanıldığından arayüzü Çincedir. Bu nedenle kullanımı biraz zor olabilir fakat Google Çeviri’den yardım alarak biraz daha rahat kullanabilirsiniz.

Tıpkı diğer arama motorlarında olduğu gibi Baidu’da da kamera simgesine tıklayın ve aramak istediğiniz resmi yükleyin. Ardından çıkan sonuçlarda aradığınız kişinin olup olmadığını kontrol edin.

Yüz Tanıma Programı ile Fotoğraftan Kişi Bulma

Bir yüz tanıma programı üzerinden fotoğrafta bulunan bir kişiyi bulmak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • Bir yüz yanıma programı seçin: Bazı popüler yüz tanıma programları arasında Clearview AI, Face++ ve Amazon Rekognition bulunmaktadır. Hangisinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu belirlemek için her programın özelliklerini araştırıp birbirleriyle karşılaştırabilirsiniz.
 • Hesap oluşturun: Bir programı seçtikten sonra hesap oluşturun ve platforma giriş yapın.
 • Fotoğrafı yükleyin: Kişiyi bulmak için kullanmak istediğiniz fotoğrafı yükleyin.
 • Veritabanları ile karşılaştırın: Program daha sonra bir eşleşme bulmaya çalışmak için fotoğraftaki veritabanındaki tüm fotoğraflarla karşılaştırır.
 • Sonuçları görüntüleyin: Sonuçları inceleyip olası eşleşmeleri arayın. Bazı programlar kişi hakkında adı, sosyal medya profilleri ve konumu gibi bilgiler sağlar.
 • Bilgileri doğrulayın: Son olarak doğru ve güncel olduğundan emin olmak için bulduğunuz tüm bilgileri doğrulayın.

Bir yüz tanıma programının yanlış eşleşmeler üretebileceğini ve bulduğunuz bilgileri ek yollarla doğrulamanız gerekebileceğini unutmayın.

PimEye

PimEye, bir fotoğraf yükleyerek veya URL ile arama yaparak tersine resim aramaları yapmanızı sağlayan güçlü bir tersine resim arama aracıdır. Karşılaştırmalar için standart parametreler kullanılmasından dolayı farklı görüntülerle ters fotoğraf araması yapabilirsiniz. Bir başka ifadeyle görüntüler gözler ve yüz şekli gibi faktörlere göre karşılaştırılır.

PimEyes kullanarak herhangi birini bulmak için atmanız gereken adımlar şunlar:

 • Tarayıcınızdan PimeEyes.com adresine gidin.
 • “Fotoğraf Yükle” (Upload a Photo) sekmesini bulun. Tıkladıktan sonra cihazınızdan anlaşılır bir görüntü seçin.
 • Arama seçeneğine tıklayarak veya mobil cihazınızla bir fotoğraf çekerek fotoğrafı arama görüntüsü çubuğuna yükleyin.
 • Kısa bir süre sonra, ekranınızda aşağıdaki gibi seçenekler arasından seçim yapabileceğiniz bir diyalog belirecektir:
  • Zamana göre ara (Search by time)
  • Güvenli Arama (Yetişkin İçerik Koruması) (Safe Search (Adult Content Protection)
  • Derin Arama (Ücretli kullanıcılar için) (Deep Search (for Advance Plan Users)
  • Daha iyi sonuçlar için daha fazla resim ekleme.
 • Ardından aylık abonelik satın alma kilidini açarak aranan fotoğrafa benzerlik düzeylerine göre sıralanmış sonuçların yer aldığı bir listeye ulaşırsınız.

Fotoğraftan Kişi Bulma Hakkında Bazı İpuçları

Fotoğraflardan kişileri bulma konusunda dikkate almanız gereken bazı ipuçları şunlardır:

 • Fotoğrafın yüksek kalitede olduğundan emin olun. Yüksek kaliteli bir fotoğraf, ters görüntü arama motoruna veya yüz tanıma yazılımına kişiyi tanımlama konusunda daha iyi bir şans verecektir.
 • Kişinin yüzüne odaklanmak için fotoğrafı kırpın. Bu işlem, ters görüntü arama motorunun veya yüz tanıma yazılımının kişiyi tanımlamasına yardımcı olacaktır.
 • Kişinin adını biliyorsanız, aramaya muhakkak ekleyin. Bunu yaparsanız, tersine görsel arama motorunun veya yüz tanıma yazılımının sonuçları daraltmasını sağlamış olursunuz.
 • Kişinin adını bilmiyorsanız, fotoğrafta saç rengi, göz rengi veya giyim gibi diğer tanımlayıcı özellikleri bulmaya çalışın.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz tanıma teknolojisi nedir?

Yüz tanıma teknolojisi, kişileri tanımlamak için bir görüntü veya videodaki yüz özelliklerini analiz edebilen ve karşılaştırabilen bir tür yapay zekadır. Bu teknoloji, güvenlik sistemleri, sosyal medya etiketleme veya eğlence gibi çeşitli uygulamalarda kullanılır.

Birinin kimliğini bulmak için ters görsel aramayı kullanabilir miyim?

Evet. Görüntü çevrimiçi profilleriyle veya diğer genel kayıtlarla ilişkilendirilmişse, birinin kimliğini bulmak için ters görüntü araması kullanılabilir. Ancak elde ettiğiniz sonuçlar her zaman doğru veya güvenilir olmayabilir. Bununla birlikte söz konusnu tekniği kullanırken kişinin mahremiyetine ve haklarına saygı göstermelisiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Pinterest Hesap Silme Nasıl Yapılır?