Gmail’de Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Gmail’daki e-postaları silmek, hesabınızın temiz ve düzenli görünmesini sağlamak adına temel işlemlerden birisidir. Ancak, hesabınızı daha taze tutmak için yapabileceğiniz tek şey bu değil. Gmail’daki arama geçmişi, silmek isteyebileceğiniz bazı aramalarla dolu olabilir. Bu makale, Gmail’de arama geçmişi silme işlemini nasıl yapabileceğinize dair bir rehber olacak.

Gmail Arama Geçmişi Nedir?

Gmail arama geçmişi, Gmail hesabınızda yaptığınız arama sorgularının kaydını tutan, Gmail e-posta hizmetinin özelliklerinden birisidir. Bu özellik, daha önce aranan terimlere hızlı bir şekilde erişmenizi ve bu aramaların sonuçlarını tekrar görüntülemenizi sağlar.

Gmail arama geçmişinizi görüntülemek için Gmail ayarları sayfasının “Arama Ayarları” bölümündeki “Arama Geçmişi” bağlantısına tıklayabilirsiniz. Oradan son arama sorgularınızın bir listesini görüntüleyebilir ve arama geçmişinize dahil edilmesini istemediğiniz tüm arama sorgularını silebilirsiniz.

Gmail arama geçmişi, önceden aranan terimlere hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayarak Gmail hesabınızdaki iletileri ve diğer içerikleri bulmanızı kolaylaştırması için tasarlanmıştır. Ancak arama sorgularınızın kaydedilmesini istemiyorsanız Gmail arama geçmişi özelliğini kapatabilirsiniz.

Gmail Arama Geçmişimi Sildiğimde Ne Olur?

Gmail arama geçmişini silmek istemenizin pek çok sebebi olabilir. Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde aşağıdakiler olur:

 • Arama geçmişinizdeki tüm aramalar silinir.
 • Arama geçmişinize dayalı öneriler artık gösterilmez.
 • Arama geçmişinize dayalı özelleştirilmiş ayarlar artık kullanılamaz.
 • Arama geçmişinize dayalı geçmişe dönük raporlar artık kullanılamaz.

Bilgisayardan Gmail Arama Geçmişi Silme

Tek Tek Gmail Arama Geçmişi Silme

Gmail arama geçmişinizden kurtulmanızı sağlayacak en basit yol, arama çubuğunun kendisidir. Bunun için birkaç tıklama yapmanız yeterli olacak.

Arama çubuğuna tıkladığınızda, son aramalarınızın tümü açılmış olacak. Farenizle bunların her birinin üzerine geldiğinizde küçük bir gri “X” işareti belirir. Buna tıkladığınızda yaptığınız arama silinmiş olacaktır.

Tüm Gmail Arama Geçmişini Silme

Yukarıdaki adımlar, yaptığınız aramaları tek tek silmenizi sağlayacak. Peki tüm Gmail arama geçmişi silme işlemi nasıl yapılır? Bunun için şu adımları takip edin:

 • İlk olarak Google Etkinliğim sayfasına gidin.
 • Tarihe ve ürüne göre filtrele yazılı seçeneğe tıklayın.
 • Buradan Gmail’in sağındaki kutucuğu işaretleyip Uygula deyin.
 • Bu işlemle birlikte Gmail’de yaptığınız aramaların bir listesi karşınıza çıkacak.
 • Sağ üst köşedeki Sil‘i seçin.
 • Ardından “Aşağıdaki etkinliği silmek istediğinizi onaylayın” şeklinde bir bildirim daha çıkacak. Sağ alt köşedeki Sil’e tekrar tıkladığınızda yaptığınız tüm aramalar silinmiş olacak.

Gmail Arama Geçmişi Silme | iPhone | Android

Bir mobil uygulamada Gmail arama geçmişinizi silmek de oldukça basittir. Fakat biraz daha farklı adımları takip etmeniz gerekecek. Tıpkı bilgisayarda olduğu gibi mobil uygulamada Gmail arama geçmişinizi sildiğinizde, kullanılan cihazdan bağımsız olarak tüm aramaları silmiş olursunuz.

Ayrıca bir tarayıcı değil de bir uygulama kullandığınız için, işlemi tamamlamak için tarayıcı geçmişinizi veya çerezleri temizlemenize gerek kalmayacak. Bu da telefonunuzdaki arama geçmişinizi silmenin diğer yöntemlere nazaran daha kolay olacağı anlamına gelmektedir.

Aşağıda, telefonunuz ile Gmail arama geçmişinizi silmek için gerekli talimatları göreceksiniz.

 • Gmail uygulamanızı açıp sol üst köşede üç satır şeklinde görünen Menü‘ye dokunun.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve Ayarlar‘ın üzerine, ardından e-posta adresinize dokunun.
 • Şimdi tekrar ekranı aşağı kaydırın ve Arama geçmişini temizle‘ye dokunun.
 • Temizle seçeneğine dokunarak Gmail arama geçmişi silme işlemini sonlandırın.

Tüm Google Hizmetlerinde Arama Geçmişi Silme

Gmail ile sınırlı kalmayıp tüm Google hizmetlerinde arama geçmişini silmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler çok basit:

 1. Google Etkinliğim sayfasına gidin: https://myactivity.google.com/ adresine giderek Google Etkinliğim sayfasına erişin. Burası, Gmail dahil tüm Google ürünleri üzerindeki etkinliğinizi gözden geçirebileceğiniz tek yerdir.
 2. Diğer Etkinlik’e tıklayın: Sol taraftaki menüde “Diğer etkinlik” seçeneğine tıklayın.
 3. Google Workspace arama geçmişini bulun: Sayfayı aşağı kaydırarak “Google Workspace arama geçmişi” bölümünü bulun.
 4. Yöneticiye gidin:Google Workspace arama geçmişini yönetin” yazan bağlantıya tıklayın.
 5. Silme İşlemi: Açılan sayfada tarihe göre gruplanmış bireysel arama konu başlıklarının listesini göreceksiniz. Buradan belirli aramaları, tüm bir günü veya tüm tarih aralıklarını silebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Etkinliğim nedir?

Google Etkinliğim, Gmail, Google Dokümanlar, E-Tablolar veya başka bir Google programı dahil olmak üzere Google hesabınızdaki tüm etkinlikleri depolayan bir sayfadır. Google aramalarınıza, Gmail etkinliklerinize ve daha fazlasına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Patronum Gmail arama geçmişimi görür mü?

İş yerinizde G Suite (Gmail ve diğer iş uygulamaları) kullanılıyorsa, patronunuz buradan yaptığınız her şeye, hatta e-posta taslaklarınıza ve arama geçmişinize bile erişebilir. Gmail’daki tüm bilgilerinizi ve aktivitelerinizi saklamaya çalışıyorsanız, kişisel e-postanızı kullanabilirsiniz.

Bilgisayarda Gmail arama geçmişini silersem telefonda da silmiş olur muyum?

Evet. Arama geçmişinizi silmek için hangi cihazı kullanırsanız kullanın (mobil veya bilgisayar) aramalarınız tüm cihazlardan silinir. Masaüstünüzü kullanarak da mobil aramaları silebilirsiniz, hatta bunun tam tersi de mümkündür.

Gmail arama geçmişimi temizlediğimde diğer Google arama geçmişim de etkilenir mi?

Hayır, Gmail arama geçmişinizi temizlemeniz, Google arama motorundaki veya YouTube’daki aramalarınız gibi diğer Google arama geçmişinizi etkilemez. Ayrı veriler olarak ele alınırlar.