Gmail Engellenen Mailleri Görme Nasıl Yapılır?

Gmail’de herhangi bir sebepten ötürü bir kişiyi engellemiş olmanız muhtemeldir. Size artık mail göndermesini istemediğiniz bir kişiyi engellemek istemeniz kadar doğal bir şey olamaz. Ancak fikrinizi değiştirip engellediğiniz e-postaları görmek istiyor olabilirsiniz. Açıkçası mailleri görebilmeniz, onları nasıl engellediğinize bağlıdır. Bu makalede, seçeneklerinizin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Gmail’de Engellenen E-postalar

Belirli kişilerin size e-posta göndermesini engellediğinizi düşünmüş olabilirsiniz. Gmail’de teknik olarak hiç kimseyi e-posta göndermemesi için engelleyemezsiniz. Muhtemelen yaptığınız şey, istemediğiniz e-postaları belirli bir klasöre filtrelemiş olmaktır. Bu e-postalar için bildirim almazsınız; bunlar sadece başka bir klasöre yönlendirilir. Daha doğru bir açıklama yapacak olursak “engellenen” e-posta değil, “filtrelenen” e-posta olacaktır.

Eğer belirli bir adresten bu istenmeyen e-postaların gönderileceği yeni bir klasör oluşturmadıysanız, muhtemelen bunlar spam klasörünüze gönderilmiştir. Olay da aslında tam olarak burada başlıyor. Gmail’in spam klasöründeki e-postalar otomatik olarak 30 gün sonra silinir. Eğer özel bir klasör oluşturduysanız, şanslısınız. Bu e-postalar, ancak onları çöp kutusuna gönderdiğinizde silinmektedir.

Gmail’de Engellediğiniz E-postaları Mac veya Windows PC Üzerinden Görme

Eğer belirli bir e-posta adresinden gelen istenmeyen e-postalar için özel bir klasör oluşturduysanız, bunları görebilirsiniz. Bu klasöre nasıl ulaşacağınızı gösteren adımlar tam olarak şöyle:

 • Gmail hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın sol üst tarafına doğru bir liste göreceksiniz. Tüm listeyi görmek için “Daha Fazla“ya tıklayın.
 • Oluşturduğunuz istenmeyen e-postalar için klasörü bulun ve üzerine tıklayın.
 • Burada “engellediğiniz” e-postaların bir listesini göreceksiniz.

Eğer özel bir klasör oluşturmadıysanız ve istenmeyen e-postaları spam olarak işaretlediyseniz, spam klasörüne gidin. Eğer e-postalar 30 günden daha yeni ise onları burada bulacaksınız.

Gmail’de Engellediğiniz E-postaları Android ve iOS Üzerinden Görme

iPhone veya Android cihazınızda Gmail uygulamasını kullanarak engellediğiniz e-posta adreslerini bulabilirsiniz. En hızlı yol, belirli adresleri filtrelemek için kurduğunuz özel klasöre gitmek veya spam klasörünü kontrol etmektir. Diğer bir yöntem de engellenen tüm adreslerin bir listesini görmektir. Listeyi görmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

iPhone kullanıcıları için, şu talimatları izleyin:

 1. iPhone’unuzdaki Gmail uygulamasını açın.
 2. Üç yatay çizgiye dokunun.
 3. Spam“ı bulun ve seçin.
 4. Burada engellenen e-posta adreslerinin bir listesini göreceksiniz.

Android kullanıcıları aşağıdaki adımları izlemelidir:

 1. “Ayarlar”, “Google” ve ardından “Google Hesabınızı Yönetme“ye gidin.
 2. İnsanlar ve Paylaşım“ı bulun ve dokunun.
 3. İletişim” altında “Engellenenler“e dokunun.
 4. Burada engellediğiniz tüm adresleri bulacaksınız.

Gmail E-posta Engelleme Kaldırma | Windows ve Mac

Eğer belirli bir e-posta adresinden gelen e-postaları artık filtrelemek istemiyorsanız, süreç oldukça basittir. Bu işlemi nasıl yapacağınızı öğrenmek için şu adımları izleyin:

 • Gmail hesabınızı açın.
 • Hesap ayarlarına erişmek için “Dişli” simgesine dokunun.
 • Filtreler ve Engellenen Adresler“i bulun ve tıklayın.
 • Burada engellenen tüm e-posta adreslerinin bir listesini göreceksiniz. Filtrelemek istemediğiniz adresi bulun ve “Engeli Kaldır“ı seçin.
 • Engeli Kaldır“ı tıklayın.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra bu adresten gelen tüm gelecekteki e-postalar artık filtrelenmeyecek ve doğrudan gelen kutunuza teslim edilecektir.

Gmail E-posta Engelleme Kaldırma | Android ve iOS

Belirli bir e-posta adresini iPhone veya Android cihazınızda artık filtrelemek istemiyorsanız, bu değişikliği Gmail web sitesini kullanarak yapamazsınız. Bununla birlikte Gmail mobil uygulamasını kullanarak yapabilirsiniz. Mobil uygulama üzerinden Gmail e-postaların engelini kaldırmak için şu adımları izleyin:

 • iPhone veya Android’deki Gmail uygulamasını başlatın.
 • İstenmeyen e-postaları filtrelemek için kurduğunuz klasöre dokunun veya spam klasöründe ise buraya kontrol edin.
 • Engellemek istediğiniz e-posta adresini bulun ve “Göndereni Engeli Kaldır“ı seçin.

Bu adresten gelen tüm gelecekteki e-postalar artık filtrelenmeyecek ve gelen kutunuza teslim edilecektir.