Gömülü Bir Tarayıcıdan Facebook’a Giriş Yapmak Devre Dışıdır Sorununun Çözümü

Facebook kullanıcıları, 2021 yılının ortalarından şöyle bir sorunla karşılaşıyorlar: “Gömülü bir tarayıcıdan Facebook’a giriş yapmak devre dışıdır. Devam etmek için Facebook uygulamasını indirip oturum açın ve tekrar deneyin.” Eğer siz de böyle bir hata alıyorsanız telaş yapmanıza gerek yok. Aşağıda mevcut sorunu çözebilmenizi sağlayacak bazı yöntemler göreceksiniz.

Gömülü Bir Tarayıcıdan Facebook’a Giriş Yapmak Devre Dışıdır Hatası Nedir?

Gömülü bir tarayıcıdan Facebook’a giriş yapmak devre dışıdır hatası, başka bir uygulama veya web sitesinde yerleşik bir tarayıcı kullanarak Facebook’ta oturum açmaya çalıştığınızda bu özelliğin güvenlik nedenleriyle devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Gömülü tarayıcılar daha az güvenli olabileceği ve Facebook hesabınıza yetkisiz erişime yol açabilecek kimlik avı saldırılarına karşı daha savunmasız olabileceği için Facebook bu özelliği devre dışı bırakmaktadır. Sonuç olarak hesabınıza giriş yapmak için yerleşik bir tarayıcı yerine bağımsız bir web tarayıcısı veya resmi Facebook uygulaması kullanmanız gerekebilir.

Gömülü Bir Tarayıcıdan Facebook’a Giriş Yapmak Devre Dışıdır Sorunu Çözüm Önerileri

Facebook’ta ‘Bağlantıları Harici Olarak Açma’ Seçeneğini Etkinleştirin

Gömülü bir tarayıcıdan Facebook’a giriş yapma konusunda sorun yaşıyorsanız, Facebook’un bağlantıları harici olarak açma seçeneğini etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz. Gömülü tarayıcı kullanan bir oyun veya uygulama aracılığıyla Facebook’u açmak istediğinizde başarısız olabilirsiniz. Bunun yerine harici bir tarayıcıya yönlendirilirsiniz.

Dolayısıyla o uygulama veya oyun, gömülü tarayıcıyı kullanarak bilgilerinizi almaya çalıştığında başarılı olmaz. Sonuç olarak da varsayılan tarayıcı aracılığıyla açılacaktır. Yalnız bu yöntemin yalnızca Android telefonlarda işe yarayacağını belirtelim. iOS için diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Şimdi bu sorunun çözümü için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Facebook hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ alt köşedeki Menü‘ye dokunun.
 • Ayarlar ve Gizlilik seçeneğine tıklayıp ardından Ayarlar‘ı seçin.
 • Tercihler seçeneği altında yer alan Medya‘yı seçin.
 • Bağlantılar harici olarak açık kutusunu bulmak için ekranı aşağı kaydırın.
 • Bağlantıları harici olarak açma‘ seçeneğini etkinleştirin.

Bu adımlar, Android cihazınızda Facebook’ta karşınıza çıkan sorunu çözmenizi sağlayacaktır. Olur da işe yaramazsa aşağıdaki diğer yöntemlere göz atabilirsiniz.

Varsayılan Tarayıcınızı Chrome veya Firefox Olarak Değiştirin

Varsayılan tarayıcınızı Chrome veya Firefox’u kullanacak şekilde de bu sorunu çözebilirsiniz.

Android telefonlarda varsayılan tarayıcıyı değiştirmek için şu adımları izleyin:

 • Telefonunuzdaki Ayarlar uygulamasını açın
 • Genel sekmesine dokunun.
 • Uygulamalar menüsünü seçin.
 • Açılır seçenekten Uygulamaları Yönet‘i veya Varsayılan Uygulamaları Seç‘i seçin
 • Verilen seçeneklerden tarayıcıya dokunun.
 • Varsayılan tarayıcınız yapmak için Chrome veya Firefox‘u seçin.
 • Varsayılan Uygulama ayarları sayfasına geri dönün
 • Açılır menüden Bağlantıları uygulamalarda açma‘yı seçin ve Bağlantıları Uygulamalarda Aç seçeneğini açmak için düğmeyi kaydırın.

Telefonunuzda yüklü değilse önceden Chrome veya Firefox‘u indirmeniz gerekiyor.

Sorunu Facebook’a Bildirin

Facebook’un uygulamaya koyduğu bazı düzenlemelerle sorunlar yaşayabilirsiniz. Sorunun çözümünü illa ki bulabilirsiniz fakat o zamana kadar epey zaman kaybetmiş olurdunuz. Bu nedenle sorununuza daha kolay ve daha kısa sürede bir çözüm bulmak için Facebook’un destek ekibine durumu aktarabilisiniz.

İletişim bilgilerini uygulamayı yüklediğiniz Google Play Store veya App Store’da bulabilirsiniz. Veya Facebook’un direkt yardım hattı olan şuradaki bağlantıyı da kullanabilirsiniz. Yaşadığınız sorunu aktardıktan sonra Facebook’un size dönüş yapmasını beklemeniz gerekiyor.

Facebook’un Web Sürümünü Kullanın

Kısa süreli bir çözüm olsa da Facebook’un web sürümünü kullanmak da sorununuzu çözüme kavuşturacaktır. Telefonunuzdaki tarayıcıyı açın ve adres çubuğuna m.facebook.com yazın. Hesap bilgilerinizle Facebook hesabınıza giriş yapın.

Facebook Lite Yerine Asıl Facebook Uygulamasını Kullanın

Facebook Lite telefonunuz çok yormayan hafif bir uygulama olsa da bazen giriş yaparken sorun yaratabilir. Ayrıca ana Facebook uygulamasıyla aynı giriş yöntemini kullanmaz. Bazı oyunlar veya uygulama verileri Facebook’un Lite sürümünde düzgün yüklenmeyebilir. Dolayısıyla asıl Facebook uygulamasını indirip kullanmaya başlayın. Sorununuz yüksek ihtimalle çözüme kavuşacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook’ta oturum açmak için bir web tarayıcısı veya resmi uygulama kullanmama rağmen bu hatayı neden görüyorum?

Bir web tarayıcısı veya resmi uygulama aracılığıyla oturum açtıktan sonra hala hata mesajını görüyorsanız, tarayıcınızın önbelleğini ve çerezleri temizlemeyi deneyin. Ayrıca cihazınızı yeniden başlatmayı veya Facebook uygulamasını en son sürüme güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Gömülü bir tarayıcıdan Facebook’a giriş yapmak güvenli midir?

Bağımsız bir tarayıcı veya resmi Facebook uygulaması kullanmaktan daha az güvenli olabileceği için yerleşik bir tarayıcı kullanarak Facebook’ta oturum açmak genellikle önerilmez. Kimlik ve kişisel bilgilerinizi korumak için güvenilir bir tarayıcı veya resmi Facebook uygulamasını kullanmanızı öneririz.

Gelecekte aynı hatayı almayı nasıl önlerim?

Bu hatayı ilerleyen zamanlarda görmemek Facebook’a yalnızca güvenilir tarayıcılar veya resmi Facebook uygulaması aracılığıyla giriş yapmayı tercih etmelisiniz. Güvenlik sorunlarından ötürü diğer uygulamalar, web sitelerindeki bağlantılar veya açılır pencereler aracılığıyla Facebook’ta oturum açarken dikkatli olun.