Google Asistan Nasıl Kapatılır?

Google Asistan, çoğu kullanıcının günlük hayatının ayrılmaz bir parçası konumuna gelmiş durumda. Neredeyse her durum için kullanabileceğiniz Google Asistan, sürekli yeni şeyler öğrenmeye devam ediyor. Bu asistan yapmak istediklerinizi planlayabilir, sevdiğiniz bir müziği çalabilir, akıllı ev aletlerinizi kontrol edebilir hatta aklınıza gelen tüm garip soruları cevaplayabilir. Bununla birlikte garip zamanlarda ortaya çıkma gibi tuhaf bir alışkanlığı da bulunmaktadır. Bunu çözmek için en iyi seçenek ise Google Asistan’ı tamamen kapatmaktır. Şimdi bu dijital yardımcıyı nasıl kapatabileceğinize bir bakalım.

Google Asistan Kapatma Nasıl Yapılır?

Google Asistan’ı kapatmak, yeni kullanıcılar için ilk başta biraz zor olabilir. Doğru menü üzerinden ilerledikten sonra ise oldukça kolaydır. Google Asistan’ı kapatmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Google uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşede bulunan profil resminize dokunun.
 • Şimdi Ayarlar‘ı seçin.
 • Ardından Google Asistan‘a dokunun .
 • Genel‘e dokunun.
 • Google Asistan’ın yanındaki kaydırıcıya dokunun.

Tüm yapmanız gerekenler bunlardı. Google Asistan’ı tekrar açmak için yukarıdaki işlem sırasını takip edip en son kaydırıcıya tekrar dokunmak.

‘Hey, Google’ Sesli Komut Nasıl Kapatılır?

Google’ın “Hey, Google” veya “Tamam, Google” demenizi sürekli olarak dinlemesinden bıkmış olabilirsiniz. Fakat Google Asistan’ı tamamen kapatmak yerine yalnızca komutları da kapatabilirsiniz. Bunu da şu adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 • Telefonunuzdan Google uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşedeki profil resminize dokunun.
 • Ayarlar‘ı seçin.
 • Çıkan menüden Google Asistan‘a dokunun.
 • Hey Google ve Voice Match‘i seçin .
 • Son olarak Hey Google’ı kapatın.

Bu işlemlerle birlikte Google Asistan’ı aktif eden sesli komutları kapatabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Asistan neden kendi kendine açılıyor?

Sesli asistanlar, istediğiniz eylemi etkinleştirmesi için ‘özel kelime’ olarak bilinen bir özelliği kullanır. Google Asistan söz konusu olduğunda bu özel kelimeler “Hey, Google” ve “Ok, Google” olarak karşımıza çıkıyorlar. Apple, Amazon ve Samsung gibi diğer şirketler de (Siri, Alexa ve Bixby) bu özelliği kendi asistanlarında fakat farklı kelimelerle kullanırlar.

Bununla birlikte Google Asistan, özel olmasa da bazı kelimeleri ‘özel kelime’ olarak kabul edip yerli yersiz çalışabiliyor. Hatta bu durum öylesine kabak tadı vermeye başlamış ki ABD’de dava konusu haline bile gelmiş. Bu sebeple yukarıdaki yöntemleri kullanarak Google Asistan’ı tamamen veya yalnızca sesli komutları kapatabilirsiniz.

Google Asistan dışında başka sesli asistan kullanabilir miyim?

Evet, özellikle Android ekosistemi için kullanılabilecek dijital sesli asistanlar bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı Amazon Alexa, Data Asistan, Extreme Personal Voice Assistant olarak karşımıza çıkmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Tinder İsim Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?