Google Bu Hesabın Size Ait Olduğunu Doğrulayamadı Sorunu Nasıl Çözülür?

Google bu hesabın size ait olduğunu doğrulayamadı hatası, çeşitli sebeplerle karşınıza çıkabilir. Kullanıcılar, bu hata mesajını aşağıdaki gibi farklı şekillerde alabilirler:

 • Google bu hesabın size ait olduğunu doğrulayamadı.
 • Google bu hesabın size ait olduğunu kanıtlayacak yeterli bilgiye sahip olmadığı için şu anda hesabınızı kurtaramazsınız.
 • Bu hesabın gerçekten size ait olduğundan emin olmamız için yeterince bilgi sağlamadınız

Google tarafından aldığınız bu hataya aşağıdakiler sebep olabilir:

 • Hesabınız saldırıya uğradı
 • Birden çok kez yanlış şifre girdiniz
 • Aynı anda birden fazla cihazla giriş yapmayı denediniz

Böyle bir hata aldığınızda, Google’ın kurtarma formunu doldurmayı deneyebilirsiniz. Bunun için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Burada karşınıza çıkacak hiçbir soruyu yanıtsız bırakmamanız gerekiyor. Google hesabına erişmek için tüm şifreleri ve kurtarma sorularını dikkatlice yanıtlamalısınız.

Google Bu Hesabın Size Ait Olduğunu Doğrulayamadı

Az önce de belirttiğimiz üzere bu hata mesajını genellikle birden çok kez yanlış şifre veya kullanıcı adını girdiğinizde görürsünüz. Bu andan itibaren Google hesabına giriş konusunda sorun yaşarsınız fakat bunun için bir çözüm var. Yukarıda da bahsettiğimiz Google’ın kurtarma formundan bu sorunu çözebileceğiniz gibi ayrıca cihazınızda GPS’i açarak Google’ın cihazınızda daha hızlı gezinmesine yardımcı olabilirsiniz. Ve en önemlisi, çıkan soruların hepsini doğru yanıtlamanız.

Google Bu Hesabın Size Ait Olduğunu Doğrulayamadı Sorunu Çözüm Adımları

Google Hesabı Kurtarma Web Sitesini Ziyaret Edin

Bu web sitesi, hiçbirini atlamadan, Google hesabınızla ilgili doğru bilgileri cevaplamanız gereken bir dizi soruyu karşınıza çıkaracak.

Ekrandaki Adımları Tamamlayın

Sırada, ilerlemeniz ve web sitesinde belirtilen ekranda tamamlamanız gereken adımlar yer alıyor.

Cihazınızın Konumunu Açın

Cihazınızda konumu açmanızın da sorunun çözümünde büyük etkisi olacaktır. Bunun için hesabınıza giriş yapmak veya giriş yapmak için daha önce kullandığınız alternatif cep telefonu, bilgisayar veya tablet gibi diğer cihazlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

Daha önce kullandığınız aynı web tarayıcısını kullandığınızdan emin olmalısınız. Son olarak da mümkünse iş, ev veya kafe gibi sık giriş yaptığınız yerlerden cihazınızda GPS’i açın.

Güvenlik Sorularını Doğru Cevaplayın

Google güvenlik sorularını doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor. Bu kısımda kelimelerin büyük ve küçük harflerinin de önemli olduğunu unutmayın. Ayrıca son kullandığınız şifrenizi yanıtlamanız istenecek. Son şifrenizi hatırlayamıyorsanız bir önceki şifrenizi de girebilirsiniz.

Şifrenizi hatırlamakta hala sorun yaşıyorsanız, doğru tahmin ettiğinizden ve hatırladığınız kadar yakından yanıtladığınızdan emin olmalısınız.

Alternatif E-posta Adresinizi Girin

Gmail hesabınıza bağlı bir e-posta hesabı da yazabilirsiniz. Bunu yaptığınızda Google, kurtarma e-postası sorularını alternatif hesabınıza gönderecektir. Giriş yapmak için de bu hesabı kullanabilirsiniz.

Önemli Ayrıntıları Belirtin

Google, hesabınıza ulaşamamanızın nedenini belirtmenizi istediğinde aşağıdaki nedenleri belirtebilirsiniz:

 • Şifreyi daha önce değiştirdim fakat şimdi hatırlayamıyorum.
 • Sürekli olarak belirli bir hata bildirimi alıyorum.
 • Hesabımdaki şüpheli aktiviteler nedeniyle hesabımın saldırıya uğradığından veya güvenliğinin ihlal edildiğinden şüphe duyuyorum.

Spam Klasörünü Kontrol Edin

Google’ın hesap kurtarılmasıyla ilgili mesajı, e-posta hesabınızın spam klasöründe olabilir. Dolayısıyla hesap kurtarma mailini gelen kutunuzda bulamıyorsanız, spam klasörünüzü kontrol edebilirsiniz. Başlık olarak “Google destek sorgusu” başlıklı bir posta görebilirsiniz.

Google Hesap Kurtarma Alternatif Çözüm Önerileri

Yukarıdaki yöntemler, Google’ın hesap kurtarma konusunda size yardımcı olabileceği en yaygın çözüm önerileridir. Sorununuz yukarıdaki nedenlerden herhangi biriyle eşleştiğinde, hesabınızın yakın zamanda kurtarılacağından emin olabilirsiniz. Olur da işler ters giderse aşağıdaki yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Çevrimiçi Google Hesabı Kurtarma Sayfasıyla İletişime Geçin

 • Web tarayıcınızdan Google hesap kurtarma adresine gidin.
 • Talimatları izleyip ardından ekranınızın sol sütunundaki Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 • Siz olduğunuzu doğrulamanın yolları” yazan seçeneğe tıklayın.
 • Burada kurtarma e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girme seçeneğini bulacaksınız.
 • Bu kısım isteğe bağlı bir adımdır ancak devam edip hesabınızı kurtarmak için bir not yazabilirsiniz.
 • Gönder seçeneğine tıklayın ve Google’ın size bir hesap kurtarma e-postası göndermesini bekleyin.

Yeni Bir Kurtarma Telefon Numarası Ayarlayın

 • Web tarayıcınızdan Google hesap kurtarma adresine gidin.
 • Siz olduğunuzu doğrulamanın yolları” yazan seçeneğe tıklayın.
 • “Kurtarma telefonu ekle” seçeneğine tıklayarak telefon numarasını yazın.
 • Google, telefon numarasından size bir doğrulama mesajı gönderecektir. Numarayı doğrulayın ve hesabınıza kaydedilecektir.

Bir Doğrulama E-posta Adresi Ayarlayın

 • Web tarayıcınızdan Google hesap kurtarma adresine gidin.
 • Siz olduğunuzu doğrulamanın yolları” yazan seçeneğe tıklayın.
 • Kolayca hatırlayabileceğiniz e-posta adresini veya varsa alternatif e-posta adreslerinden herhangi birini yazın.
 • Size gönderilen e-postadaki 6 haneli doğrulama kodunu kurtarma e-postası gelen kutunuza yazın. E-postanız doğrulandıktan sonra bir açılır bildirim alacaksınız.

Hesabınızı İlk Başlattığınız Zamanı Hatırlayın

Google ayrıca hesabınızı ilk başlattığınızda tahmini bir tarih vermenizi isteyebilir. En azından yılı ve ayı doğru bulmaya çalışabilirsiniz. Eğer silmediyseniz, en eski e-postalarınızı kontrol etmek için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Gmail hesabınıza gidip soldaki üç yatay çubuğa tıklayın.
 • Tüm Postalar klasörüne gidin ve bugüne kadar aldığınız e-postaların sayısını bulun.
 • Rakamlara tıklayıp ardından En Eski seçeneğini seçin. Bunu yaptığınızda e-postalarınız, en eskiden en yeniye doğru sıralayacaktır. Burada, e-posta hesabınızı ilk başlattığınızda bir e-posta aldığınız tarihi tam olarak bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Google’ın Hesabınızı Doğrulaması Ne Kadar Sürer?

Bu süre 7 günü bulabilir. Google, hesabınızı daha önce doğrulayamadığınızda o kişinin siz olduğunuzu kanıtlamak için en fazla 7 gün boyunca cihazınızda oturum açtığınızdan emin olmanızı önerir. Bu işlem için daha önce hesabınıza giriş yaparken kullandığınız telefonunuzu veya bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Google hesabına girmek ve yukarıda belirtilen minimum süre boyunca oturumunuzu açık tutmak için bir güvenlik anahtarı sorusu da kullanabilirsiniz. Bu özelliğe erişmek için 2 adımlı doğrulama işleminin açık olduğundan emin olmalısınız.

Gmail İçin Google Doğrulaması Nasıl Atlanır?

Gmail için Google doğrulamasını atlamak için birkaç Android ve iOS cihazında bulunan Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması‘nı devre dışı bırakmanız gerekir. Bu özellik, telefonunuzun diğer kullanıcılarının telefonunuzu sıfırlamasını ve olası bilgileri çalmasını kısıtlayan bir hırsızlık önleme aracıdır. Bu sebeple Google hesabına giriş yaptığınızda bu özellik aktif hale gelir ve sadece Google hesabının kimlik bilgilerine sahip kişiler cihazınızın fabrika ayarlarını sıfırlayabilir.

Bu özelliği sıfırlamak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Cihazınızdan Ayarlar uygulamasını başlatın.
 • iOS kullanıcıları Hesaplar seçeneğine veya Bulut ve hesaplar seçeneğine ilerleyebilirler.
 • Google hesabına ilerleyin ve menüdeki Hesabı kaldır yazılı seçeneğin üzerine dokunun.
 • İlerlemek için açılır iletişim kutusundaki Hesabı Kaldır‘a veya Kabul Ediyorum seçeneğine tıklayarak işleminizi onaylayın.

Google’ın Sürekli Doğrulamamı Sağlamasının Bir Sebebi Var mı?

Evet, var. Google’ın kullanıcılarından hesaplarını doğrulamalarını istemesinin sebeplerinden kısaca bahsetmek gerekirse:

 • Çevrimiçi hırsızlıktan korunmak için: Google, kimlik bilgilerini ve çevrimiçi verileri güvende tutmak ve hesapları doğrulamak için 2 adımlı doğrulama sistemini tasarladı. Kişisel bilgilerinize girmeye çalışan kişiler, kişisel telefon numaranıza veya alternatif e-posta adresinize erişemezler.
 • Sizi bir robottan ayırt etmek için: Kulağa biraz tuhaf gelse de, çevrimiçi alanda bilgilerinizi çalmaya çalışabilecek çok sayıda kötü amaçlı bot ve yazılım bulunmaktadır. Bu nedenle Google, insanları belirli hesaplara erişmeye çalışan gerçek botlardan ayırt etmek için CAPTCHA özelliğini kullanıyor.
 • Google’ın yapay zeka programını eğitmek: Google, son zamanlarda insanlar tarafından da gerçekleştirilebilecek daha fazla etkinlik gerçekleştirmek için yapay zeka özelliklerini ve işlevlerini geliştirmeye çalışıyor. CAPTCHA tanımlama süreci, Google’ın yapay zeka sistemini güçlendirmesine ve her geçen gün daha da erişilebilir hale getirmesine yardımcı olur.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Telefondan Telefona Numara Aktarma Nasıl Yapılır?