Google Haritalar Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Google Haritalar arama geçmişi silme, gizlilik endişesi duyan kullanıcıların başvurduğu eylemlerden birisidir. Zira Google, siz izin verdiğiniz müddetçe tüm aramalarınızın bir kaydını tutar. Dolayısıyla Google Haritalar’a sizin dışınızda başka birisinin erişme ihtimalini arama geçmişinizi silerek ortadan kaldırabilirsiniz.

Google Haritalar Arama Geçmişi Nedir?

Google Haritalar, kullanıcıların arama geçmişlerini görüntülemelerine ve kaydetmelerine olanak tanır. Bu özelliğe Google Haritalar uygulamasını açtıktan sonra sol üst köşede bulunan menü simgesine dokunup “Zaman Çizelgesi“ni seçerek erişebilirsiniz. Oradan tarih ve saat de dahil olmak üzere önceki aramaların bir listesini görüntüleyebilirsiniz. Bu özelliği Ayarlar menüsünde “Konum Geçmişi” seçeneği üzerinden kapatabilirsiniz.

Google Haritalar Arama Geçmişi Görme

Google Haritalar, konum geçmişinizi varsayılan olarak kaydeder. Böylelikle istediğiniz zaman arama geçmişini görüntüleyebilirsiniz. Konum geçmişinizi görüntülemek için Google Haritalar’ı açın ve sağ üst köşedeki profil resminize tıklayın. Ardından da “Zaman Çizelgeniz“i seçin.

Zaman Çizelgeniz, ziyaret ettiğiniz tüm yerlerin haritasını, ziyaret ettiğiniz tarihleri ve saatlerinizi gösterir. Her bir yere nasıl gittiğinizi (yürüyerek, araçla, toplu taşıma vb.) ve orada ne kadar zaman geçirdiğinizi de görebilirsiniz.

Google Haritalar konum geçmişi, nerede olduğunuzu hatırlamanıza yardımcı olabilecek faydalı bir araç olabilir. Bununla birlikte gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, Google Haritalar ayarlarından konum geçmişini devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Haritalar Arama Geçmişi Silme | PC

Bilgisayarda Google Haritalar arama geçmişini silmenin en hızlı yolu, Google hesabınızın konum geçmişine erişmektir. Bunu da tarayıcınızı kullanarak Windows bilgisayar ve Mac üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Şimdi bu işlemi nasıl yapabileceğinize bir bakalım.

 • İlk olarak tarayıcınızdan Google Etkinliğim sayfasına gidin.
 • Buradaki seçeneklerden Web ve Uygulama Etkinliği‘nin üzerine tıklayın.
 • Şimdi Haritalar simgesini bularak üzerine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda bu zamana kadar yapmış olduğunuz aramaların bir kaydını göreceksiniz.
 • Yukarıdaki görselde göreceğiniz üzere, yaptığınız aramaların sağ üst kısmında Sil butonu yer alıyor.
 • Buraya tıklayarak aynı gün yaptığınız aramaları, tüm aramaları veya belirli tarihler arasında yaptığınız aramaları silebilirsiniz.
 • Veya ekranı aşağı doğru kaydırarak spesifik bazı aramaları da hemen sağındaki X simgesine tıklayarak silebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere bilgisayar üzerinden Google Haritalar arama geçmişi silme işlemi bu şekildeydi. Şimdi bunu telefon üzerinden nasıl yapabileceğinize bakalım.

Google Haritalar Arama Geçmişi Silme | iPhone | Android

Android telefon veya iPhone üzerinden Google Haritalar’da arama geçmişi silme işlemini mobil uygulama üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Google Haritalar uygulamasını açın.
 • Sağ üst köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Şimdi ekranın aşağısındaki Ayarlar menüsüne gidin.
 • Ardından ekranı biraz aşağı doğru kaydırıp Haritalar geçmişi‘ne gidin.
 • Bu andan itibaren karşınıza PC için arama geçmişi silme sırasında gördüğünüz seçenekler çıkacak.
 • Yukarıdaki görselde belirttiğimiz üzere Sil yazılı butona dokunarak hangi tarih aralığındaki aramaları silmek istediğinizi belirleyin.
 • Dilerseniz ekranı aşağı doğru kaydırarak, spesifik olarak belirli aramaları da silebilirsiniz.

Google Haritalar’da arama geçmişini bilgisayardan veya telefondan silme adımları bu şekildeydi. Bunun dışında Google konum geçmişinizi de silmek isteyebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize hazırladığımız makaleye de şuradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Google Haritalar’da evinin görünmesini istemeyenler için de çok yararlı bir makale hazırlamıştık. Dilerseniz o makaleye de buradan erişebilirsiniz.

Google Haritalar Arama Geçmişi Otomatik Silme

Google Haritalar arama geçmişinizi Google’un kaydetmesini istemiyorsanız, verilerinizi otomatik olarak silecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

 • Bilgisayar ve Mac’lerde:

Bilgisayar ve Mac kullanıcıları bunu Google Haritalar Etkinliği web sitesi üzerinden yapabilir. Buradan Otomatik silme seçeneğini seçin.

Açılır pencerede, Otomatik silme etkinliği eskiden menüsünden uygun bir zaman dilimi, ardından İleri > Onayla‘yı seçin.

 • Android, iPhone ve iPad’de:

Mobil kullanıcılar, Google Haritalar’ı açıp profil simgesi > Ayarlar > Harita geçmişi‘ne giderek Ayarlar menüsüne erişmeliler. Oradan da Otomatik silme‘ye dokunun.

Otomatik silme etkinliği eskiden menüsünden bir zaman dilimi seçin ve İleri > Onayla‘ya dokunun.

Bu ayar değişikliği tüm Google hesabınız için geçerli olacaktır. Ayarı Google Haritalar uygulamasında değiştirirseniz, arama geçmişiniz bilgisayar ve Mac‘te de silinir.

Sıkça Sorulan Sorular

Google Haritalar arama geçmişimden bazı şeyleri silebilir miyim?

Evet, “Zaman Çizelgesi” bölümüne giderek Google Haritalar arama geçmişinizden belirli ögeleri silebilirsiniz. Belirli bir gün veya tarih aralığı için tüm konum verilerinizi de silebilirsiniz.

Google Haritalar arama geçmişimi kapatabilir miyim?

Evet, uygulamadaki Ayarlar menüsüne gidip “Konum Geçmişi” seçeneğini kapatarak Google Haritalar arama geçmişinizi kapatabilirsiniz.

Google Haritalar arama geçmişim başkalarıyla paylaşılıyor mu?

Hayır, Google Haritalar arama geçmişiniz gizlidir. Yalnızca Google hesabınızda oturum açtığınızda erişilebilir.