Google Sesle Yazma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Google Sesle Yazma, kullanıcıların konuşmalarını metin haline dönüştürmesine olanak tanıyan bir özelliktir. Sesle Yazma özelliğini kullanarak klavyeyi kullanmadan, Google Dokümanlar aracılığıyla sesinizi yazılı metne dönüştürebilirsiniz. Oldukça kolay bir şekilde kullanabileceğiniz bu özellik ayrıca çok başarılı bir şekilde çalışıyor.

Google Sesle Yazma Özelliği Kullanma Adımları

Google Dokümanlar, Google’ın kullanıcılarına sunduğu pek çok özelliğe sahiptir. Bunlardan bir tanesi de Sesle Yazma’dır. Kullanımı kolay olan bu özelliği açmak ve kullanmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  • Google Dokümanlar sayfasına giderek boş bir sayfa oluşturun.
  • Ekranın üstündeki Araçlar sekmesine tıklayın.
  • Çıkan seçeneklerden Sesle Yazma‘yı seçin.
  • Google şimdi mikrofonunuza bir erişim izni isteyecek, bu izni verin.
  • Ardından ekranın solunda bir mikrofon simgesi ve altında Konuşmak için tıklayın yazılı bir görünecek.
  • Türkçe veya farklı bir dil seçiminde bulunabilirsiniz. Bu kısma mikrofon simgesinden ulaşabilirsiniz.
  • Mikrofona tıkladığınızda konuşmaya başlayın.
  • Ağzınızdan çıkan kelimeler Google Dokümanlar sayfasında belirmeye başlayacaktır.

Gmail ile Google Sesle Yazma

Gmail’de de Google sesle yazma Öözelliği mevcuttur. Bu özellik sayesinde Gmail hesabınızda e-posta yazarken konuşarak yazı yazabilirsiniz.

Sesle yazma özelliğini kullanmak için öncelikle bilgisayarınızda bir mikrofona sahip olmanız gerekiyor. Ardından Gmail hesabınıza giriş yapın ve e-posta yazmaya başlayın. E-posta yazarken, sağ alt köşede bulunan mikrofon simgesine tıklayarak sesle yazma özelliğini etkinleştirin.

Sesle yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, konuştuğunuz metnin doğru bir şekilde yazıldığından emin olmaktır. Ayrıca açık ve net bir şekilde konuşmanız ve arka planda müzik veya diğer gürültülerin olmaması da özelliği kullanmanızı kolaylaştıracaktır.

Sesle yazma özelliği, e-postalarınızı hızlı bir şekilde yanıtlamak veya uzun e-postalar yazmak gibi birçok durumda kullanışlı olabilir.

Google Sesle Yazma ile Noktalama İşareti Ekleme

Google’ın Sesle Yazma özelliği ile oluşturulan yazılı metinlere noktalama işaretleri eklenebiliyor. Fakat bu daha çok İngilizce dili için geçerlidir. Türkçe için de bazı noktalama işaretlerini sesle ekleyebilirsiniz fakat maalesef bunların sayısı bir hayli azdır. Örneğin sesle ‘virgül’ dediğinizde kelimenin hemen önüne virgül eklemiş olursunuz. Fakat ‘üç nokta’ dediğinizde Google bunu “3.” şeklinde algılayabilir. Bu nedenle size tavsiyemiz, Sesle Yazma işlemini tamamladıktan sonra noktalama işaretlerini manuel olarak eklemeniz veya düzenlemeniz yönünde.

Google Sesle Yazma Özelliği Nasıl Kapatılır?

Aslında Google Sesle Yazma özelliğini kapatmak için bir seçenek bulunmamaktadır. Özelliği kapatmak istediğinizde Google Dokümanlar sayfasını kapatmanız yeterli olacaktır. Bir tek şunu yapmanızı önerebiliriz; Google Dokümanlar sayfasını açıp URL’yi yazdığınız kısmın solundaki Kilit simgesine tıklayıp Mikrofon için verdiğiniz izni sıfırlayabilirsiniz. Böylelikle Google Sesle Yazma özelliğini tamamen kapatmış olursunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

‘Sizi duymakta zorlanıyoruz’ hatasını nasıl düzeltirim?

Bu hata, Sesli Yazma özelliğinden faydalandığınız ortamda çok fazla sesin olduğuna işarettir. Bu sebeple sessiz bir odaya geçebilirsiniz. Bunun dışında dahili mikrofon alıcınız da sorunlu olabilir. Harici bir mikrofon kullanarak mevcut sorunu çözebilirsiniz.

Mikrofon çalışmıyor, ne yapabilirim?

İlk olarak mikrofonunuzun bozuk olup olmadığından emin olmalısınız. Ardından bilgisayarınızın sistem ayarlarından mikrofon ses düzeninin ne durumda olduğunu kontrol edin. Gerekirse mikrofon ses arttırma yöntemleri ile sesin düzeyini arttırın.

Sesli komutlar neden çalışmıyor?

Sesli komutlar Türkçe yerine İngilizceyi daha fazla desteklemektedir. Türkçe için hangi sesli komutların çalıştığını ancak deneme yanılma yolu ile öğrenebilirsiniz.

Google Drive sesle yazma özelliği var mı?

Hayır. Google Drive, Google Dokümanlar’ın da yer aldığı bir bulut depolama hizmetidir. Google Drive’a gittiğinizde Google Dokümanlar seçeneğine tıklayıp yukarıdaki adımları uygulayarak Sesle Yazma özelliğini kullanabilirsiniz.