Google Yorum Silme Nasıl Yapılır?

Google’da işletmeleri için yapılan bir incelemeyi silmek, kötü yorumlarla uğraşmak zorunda kalanlar için fazlasıyla önemlidir. Google’da işletmeniz için yapılan kötü yorumlar arama sonuçlarında öne çıkıyorsa, bu durum markanızın itibarını fazlasıyla etkiler.

İşletmer için yapılan bu yorumların trafik olarak dünyanın en popüler sitesi olan Google’da görünmesi, her iş yeri sahibinin moralini bozar. Yapılan bazı araştırmalar, iş yerleri sahiplerinin bu tedirginliğini de doğrular nitelikte. Örneğin tüketicilerin %60’tan fazlası, bir işletmeyle ilgili Google’da fikir sahibi olma alışkanlığının olduğunu belirtiyor.

Google Yorum Nedir?

Google işletme yorumları, bir işletmenin Google İşletme Profili Yöneticisinde girişinde görüntülenen bir işletmenin müşteri yorumlarıdır. Google İşletme Profili, işletmelerin arama motoru sonuç sayfaları (SERP) ve Google Haritalar da dahil olmak üzere Google’daki çevrimiçi varlıklarını yönetmelerine olanak tanıyan, Google tarafından sağlanan ücretsiz bir çevrimiçi araçtır.

Müşteriler Google’da bir işletme aradığında, işletmenin genel puanını ve diğer müşteriler tarafından bırakılan yorumları görebilir. Müşteriler, müşteri hizmetleri, ürün kalitesi ve genel memnuniyet gibi faktörleri içerebilen deneyimlerine göre yorum bırakabilir ve işletmeyi derecelendirebilir.

Google işletme yorumları, potansiyel bir müşterinin ürünlerini veya hizmetlerini kullanma kararını etkileyebileceğinden işletmeler için önemlidir. Yüksek puan ve olumlu yorumlar, bir işletmenin Google’daki görünürlüğünü ve güvenilirliğini artırabilir ve yeni müşteriler çekme şanslarını artırabilir.

Uygunsuz Google Yorumları Neden Silinmeli?

Çoğu yerel işletme, olumlu-olumsuz geri bildirimler aldığı bir Google İşletme Profili’ne sahiptir. Potansiyel müşteriler için önceki müşterilerin deneyimi çok önemlidir. Google yorumları, size daha fazla müşteri çekmenize ve daha iyi bir itibar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bugün Google yorumları, işletmeniz için başarı veya başarısızlık anlamına gelebilir. Ancak bazen bir şeyler ters giderek kötü bir yorum alabilirsiniz. Beş yıldızlı Google yorumları yeni müşterileri çekmenize yardımcı olabilirken, kötü yorumlar işletmenize zarar verebilir.

Olumsuz Google yorumları, iş dünyasında tüm müşterilerin ürünleriniz veya hizmetlerinizden memnun olamayacağı gerçeğiyle yüzleşmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle ‘masumane’ bir hata yaptıysanız, kötü yoruma bir çözüm sunarak cevap vermek iyi yöntemdir. Böylelikle işletmenizi Google’da arayan insanlar, müşterileriniz memnun değilse sorunlu zamanlarda yardımcı olmaya istekli olduğunuzu görebilirler.

Ancak sahte profillerden gelen kötü Google yorumları da olacaktır. Ne yazık ki bu, internet ortamında itibarınıza zarar verebilir. Bu tür durumlarda çözüm bulmak ve düzeltmek mümkün olmayabilir. Bu yorumlar hala işletmenizi araştıran herkese görünür olacak ve işletmenizin Google derecelendirmesini düşürecektir. Bu nedenle işletmenize zarar verme niyetiyle yazılan Google yorumlarını kaldırmak en iyi yoldur.

Google Yorum Silme Yolları

Öncelikle şunu söylemek gerek: Google işletme profiline giriş yaptığınızda, işletmeniz için gelen kötü yorumları silebileceğiniz bir ‘Sil’ seçeneği göremezsiniz. Zaten öyle bir özellik olsaydı, muhtemelen hiçbir işletme için olumsuz yorum göremezdiniz.

Google’da yapılan yorumların silinmesi için iki şey yapabilirsiniz. Ya Google’dan yapılan yorumun gerçeği yansıtmadığı için silinmesini talep edersiniz ya da yorumu yapan kişiyle irtibata geçerek yorumunu silmesini isteyebilirsiniz.

Bu yorumlar genelde rakip işletmeler tarafından gerçekleştirilir. Eğer yapılan yorumun hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını ve Google inceleme politikasını ihlal ettiğini düşünüyorsanız, aşağıdaki talimatları uygulamalısınız:

 • Google Benim İşletmem veya Google İşletme Profil Yöneticisi üzerinden oturum açın.
 • İşletmenizin bulunduğu yeri seçerek menüden İncelemeler’e tıklayın.
 • Yapılan haksız yorumu bularak bu yorumu Uygunsuz olarak işaretle’ye tıklayın.

Uygunsuz olarak işaretlediğiniz yorumun, aşağıdaki ihlallerden birini gerçekleştirmesi gerekiyor:

 • Spam, sahte veya yinelenen yorum
 • Çıkar çatışması olan bir yorum
 • Konu dışı yorum
 • Terörist, müstehcen, saldırgan, tehlikeli veya aşağılayıcı bir yorum
 • Yasa dışı bir yorum

Profesyonel Bir Yaklaşım: Yine de Yoruma Cevap Verin

İşletmeniz için gelen yoruma herkese açık olacak şekilde cevap vermek, ilk başta mantıksız gibi gelebilir. Fakat yapılan yorumun haksızlığını ortaya çıkarmak için nazik ve profesyonelce bir yaklaşım, yorumun silinmesinden daha iyi bir sonuç doğurabilir.

Örneğin işletmeniz için tamamen asılsız bir yorum geldiğinde şöyle bir cevap verebilirsiniz:

Merhaba, bu tarz sorunlarla ilgili geri dönüşleri fazlasıyla ciddiye alıyoruz. Bunun yanında, hesabınıza uyan bir müşteri profiliyle ilgili elimizde hiçbir bilgi yok. Belirttiğiniz sorunun kaynağını çözebilmemiz için lütfen bizimle özel olarak iletişime geçer misiniz? İşletmemizle ilgili yanlış giden bir şey varsa, bunu çözme şansına ulaşabilmeyi çok isteriz. Sevgilerimizle.

Ne dersiniz, fena bir yaklaşım olmadı değil mi? Tabii ki bu cevabı daha uygun gördüğünüz şekilde düzenleyip gönderebilirsiniz. Bunu yaptığınızda diğer müşteriler, işletmenize karşı yapılan bu olumsuz yorum hakkında ‘acaba haksız bir yorum mu?’ düşüncesinden yola çıkarak size hak verebilirler. Ki bunun epey olası bir durum olabileceğini de belirtelim.

Google İncelemesini Yapan Kişiden Yorumu Silmesi Nasıl İstenir?

Google hesabı olan herkes, yaptıkları yorumu düzenleyebilir veya tamamen silebilirler. Fakat müşteri, bunu tam olarak nasıl yapacağını bilmiyor olabilir. Olumsuz yorumu yapan kişiye ulaştığınızda ve yorumu düzenlemesi konusunda fikir birliğine vardığınızda, o kişiden şunları yapmasını isteyebilirsiniz:

 • Google Haritalar‘ı açmasını isteyin.
 • Sol üst menüde üç yatay çizgiye dokunun.
 • İncelemeler ögesini seçin.
 • İşletmenizle ilgili yapılan yorumların yanındaki üç noktaya dokunun.
 • Bir seçenek belirleyin (düzenleme veya silme gibi) ​​ve ardından talimatları izleyin.

Google’da yapılan yorumları silme için yapabilecekleriniz bunlardı. Fakat bize kalırsa yorumu tamamen silmek yerine yapılan haksız yorumlara karşı kendinizi güzel bir şekilde ifade ederek krizi fırsata çevirebilirsiniz. Yine de ‘uğraşmak istemiyorum’ diyorsanız, yorumu Google’a şikayet edebilir veya yorumu yapan kişiye ulaşarak silmesini talep edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

İşletmeler için Google yorumları ne kadar önemlidir?

Google yorumları, bir işletmenin çevrimiçi itibarını ve Google’daki görünürlüğünü etkileyebileceğinden işletmeler için çok önemlidir. Olumlu yorumlar bir işletmenin güvenilirliğini artırabilir ve daha fazla müşteri çekmesini sağlayabilir. Olumsuz yorumlar ise müşterileri ürün veya hizmetlerini kullanmaktan caydırabilir.

İşletmeler Google yorumlarını nasıl geliştirebilir?

İşletmeler, mükemmel müşteri hizmeti sunarak, yorumlara hızlı ve profesyonel bir şekilde yanıt vererek ve memnun müşterilerden yorum bırakmalarını isteyerek Google işletme yorumlarını iyileştirebilirler. Müşterilere karşı şeffaf ve dürüst olmak ve işletmenin ürün veya hizmetlerini iyileştirmek için incelemelerden alınan geri bildirimleri kullanmak önemlidir.