En Güvenilir Kripto Para Siteleri

Kripto para birimi satın almak veya satmak için önceliğiniz, güvenilir bir kripto para borsasında hesap açmak olmalıdır. Kripto borsaları, çevrimiçi aracılık platformlarına benzer şekilde çalışırlar. Bunun yanında Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi dijital para birimlerini satın almak ve satmak için ihtiyaç duyduğunuz araçları sağlar.

Bir kripto para borsası seçerken desteklenen varlıklar, ödeme yöntemleri ve güvenlik gibi faktörlere bakılmalıdır. Doğru borsayı bulmanıza yardımcı olmak için en iyi kripto para borsalarının bir listesini hazırladık.

Kripto Para Siteleri Nedir, Nasıl Çalışır?

Kripto para siteleri, kullanıcıların kripto para birimleri alıp satabilecekleri platformlardır. Bu platformlar, kullanıcıların kripto para birimlerini itibari para (ör. ABD doları) veya diğer dijital para birimleri gibi diğer varlıklarla değiştirmesine izin veren bir aracı görevi görür.

Bir kripto borsasını kullanmak için bir hesap oluşturmanız ve kimliğinizi doğrulaması gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra banka havalesi veya kredi kartı kullanarak para yatırabilirsiniz. Para yatırıldıktan sonra kullanıcılar, borsanın kullanıcı arayüzünü kullanarak kripto para birimlerini mevcut piyasa kurundan alıp satabilirler. Borsa, ticareti yönetir ve fonları kullanıcı adına depolar. Bazı borsalar, marj ticareti ve borç verme gibi ek hizmetler de sunar.

Kripto borsaları merkezi olabilir veya olmayabilir. Merkezi bir borsa, kullanıcılarının fonlarını ve varlıklarını kontrol eden tek bir şirket tarafından işletilir. Öte yandan merkezi olmayan bir borsa, bir blok zincir üzerinde işletilir ve merkezi bir otoriteye sahip değildir. Merkezi olmayan borsalar, tek bir varlık tarafından kontrol edilmedikleri ve bilgisayar korsanlığına karşı daha az savunmasız oldukları için genellikle daha güvenli kabul edilir.

En Güvenilir Kripto Para Siteleri

Coinbase

Coinbase, müşterilerin Bitcoin’i sorunsuz bir şekilde satın almalarını, satmalarını ve muhafaza etmesini sağlamak için 2012 yılında kuruldu. Coinbase, toplam piyasa değeri 40 milyar doların üzerinde olan ve halka açık bir kripto para borsasıdır.

San Francisco merkezli kripto borsası, ülkemiz de dahil olmak üzere 100’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Müşterilerine kullanıcı dostu bir ticaret deneyimi sağlayan Coinbase, güvenlik dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş özelliklere sahiptir. Çok sayıda desteklediği kripto para birimi (150’den fazla) ve kullanımı kolay platformu nedeniyle Coinbase, yeni başlayanların en çok tercih ettiği platformlardan bir tanesi oldu. Çoğu insanın halihazırda kullanmakta olduğu çevrimiçi bankacılık uygulaması hissiyatı nedeniyle kullanıcıların kripto yatırımına geçişini oldukça kolay hale getiriyor.

Coinbase, kullanıcılarına iki cüzdan sunuyor: Yeni yatırımcılar için saklama cüzdanı ve deneyimli kripto kullanıcıları için saklamasız cüzdan (Coinbase Cüzdan). Saklama cüzdanı ile özel anahtarları tutan Coinbase ayrıca kullanıcı adına fonları etkin bir şekilde depolar. Coinbase Cüzdan ise kullanıcıların özel anahtarlarını elinde tutarken fonları üzerinde tam kontrole sahip olmasını sağlar.

Crypto.com

2016 yılında hizmete açılan Crypto.com, kendisini küresel olarak önde gelen kripto borsalarından biri olarak kabul ettirdi. Şu anda Türkiye dahil dünya çapında 90 ülkede mevcut olan borsa, 250’den fazla kripto para birimini destekliyor.

Çok sayıda varlığa destek sunmanın yanı sıra Crypto.com, kendi blok zinciri Crypto.com Chain’den oluşan geniş bir dijital varlık ekosistemine sahiptir. Ancak en göze çarpan şey, Crypto.com’un mobil uygulamasıdır. Pek çok kripto borsası mobil uygulaması borsanın web tabanlı platformunun sadeleştirilmiş bir versiyonunu sunarken, Crypto.com kullanıcıların bu borsa ekosisteminden dünyanın her yerinde faydalanabilmesi için geniş bir ürün ve özellik yelpazesi sunan bir uygulama geliştirdi. Mobil uygulama kullanıcıları, Crypto.com mobil uygulaması üzerinden kripto para satın alabilir, elindekileri satabilir ve takas edebilirler.

Mükemmel bir mobil kripto ticareti deneyimi arıyorsanız, mevcut özelliklerinin yanı sıra çok sayıda varlığı desteklemesiyle birlikte tartışmasız en iyi seçeneklerden birisi Crypto.com olacaktır.

KuCoin

KuCoin, 2017’de kurulan Hong Kong merkezli bir dijital varlık borsasıdır. Bitcoin, Ethereum ve diğerleri dahil olmak üzere ticaret için çok çeşitli dijital varlıklar sunar.

KuCoin, düşük işlem ücretleri ve kullanıcı dostu bir platform sunma konusunda büyük bir üne sahiptir. KuCoin’in benzersiz özelliklerinden biri, sahiplerine ödül olarak borsanın işlem ücretlerinin bir kısmını almalarını sağlayan KCS (KuCoin Shares) adı verilen kendi kripto para birimidir. Birçok kullanıcı, platformda bulunan çok çeşitli dijital varlıkların yanı sıra hızlı işlem gerçekleştirme ve iyi müşteri desteğini takdir ediyor.

Hızlı işlem süreleriyle tanınan KuCoin, Android ve iOS cihazlar için kullanılabilen bir mobil uygulamaya sahiptir. Genel olarak KuCoin, kripto para birimleri alıp satmak isteyen kullanıcılar için sağlam bir seçimdir.

Gemini

2014 yılında Tyler ve Cameron Winklevoss tarafından kurulan Gemini, güvenlik ve uyumluluğa vurgu yapmasıyla öne çıkan bir kripto para borsasıdır. New York merkezli bu borsa, olası bir güvenlik ihlali durumunda kullanıcı fonlarının güvende kalmasını sağlamak için sıcak cüzdan sigortasına sahiptir. Ek olarak, dolandırıcılık olasılığını azaltmak için kullanıcılarının bir kimlik doğrulama sürecini tamamlamasını gerekli kılar.

Gemini, kullanıcılarını hesaplarının güvende olmasını sağlamaları için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaya teşvik eder. Ayrıca alım satım hesabında oturum açmak için kullanılan cihazları inceleme ve onaylama seçeneği de sunar. Gemini’nin bir diğer göze çarpan güvenlik özelliği, SOC 2 sertifikalı olmasıdır. Bu da üçüncü taraf denetçilerin, şirketin güvenlik ve uyumluluk çerçevelerini doğruladığı anlamına gelmektedir.

Kullanıcılarına profesyonel düzeyde bir ticaret panosu sağlayan Gemini, yaklaşık 100 dijital para birimini ve tokeni destekler. Ayrıca bir kripto para ödül kartı sunan Gemini, kullanıcılarının hizmetler için kripto ile ödeme yapmasına olanak tanır.

Güvenli bir platformda işlem yapmayı tercih eden bir yatırımcıysanız, Gemini’ye şans verebilirsiniz.

Kraken

2011 yılında kurulan ve Türkiye dahil 185 ülkede bulunan Kraken, dünyanın en itibarlı kripto para borsalarından biridir. San Francisco merkezli kripto para borsası, yatırımcıların profesyonel düzeyde ticaret platformu Kraken Pro’da düşük ücretler alırken 120’den fazla kripto para birimi satın almalarını, satmalarını ve saklamalarını sağlar.

Zengin özelliklere sahip bu kripto borsası, kripto piyasasının ilk günlerinde profesyonel yatırımcılar için başvurulacak platform olarak kendini kanıtladı. Ardından güvenilir ve profesyonel bir ticaret merkezi olarak itibarını korumayı başardı.

Kraken, ana ticaret platformu ve profesyonel platformu Kraken Pro olmak üzere iki platform sunar. Borsanın Pro versiyonunda son derece özelleştirilebilir grafik analiz araçları ve sipariş defterlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler sunar. Mevcut özelliklerinden bağımsız olarak Kraken kullanıcıları, marj ile kripto para ticareti yapabilir ve kripto türevi farklı ticaret stratejileri uygulayabilirler.

BitMart

2017 yılında kurulan BitMart, Türkiye dahil 180’den fazla ülkede kullanılabilen küresel bir kripto para borsasıdır. Kullanıcıların 800’den fazla dijital para birimi ve tokeni satın almasına, satmasına ve saklamasına olanak tanır.

Cayman Adaları’na dahil olan BitMart, küçük ve orta büyüklükteki kripto para birimleri için bir ticaret merkezi olarak kurulmuştur. Pazardaki emsallerinden farklı olarak daha fazla varlık ve alım-satım sunar. Bu nedenle portföylerine yeni kripto para birimşerini eklemek isteyen yatırımcılar, bu borsada aradıklarını muhtemelen bulacaklardır.

Ek olarak BitMart müşterileri, borsada tuttukları kripto varlıklarından faiz almak için borsanın ‘Kazanma’ özelliğini kullanabilirler. Kullanıcılar ayrıca borsanın yerel belirteci BMX’i tutarken işlem ücreti indirimlerine de erişebilirler.

BitMart’ın deneyimli kripto para kullanıcıları için sunacağı pek çok şey olsa da, borsa yıllar içinde bazı negatif müşteri geri bildirimleri aldı. Bazı müşteriler, platform üzerinden para çekme sorunları, zayıf müşteri desteği ve şeffaflık eksikliği gibi dönüşlerde bulundular.

Bu dezavantajlara rağmen, az bilinen çeşitli kripto para birimleriyle ticaret yapmakla ilgilenen kripto para meraklıları, aradıklarını BitMart’ta bulacaklardır.

Abra

Abra, 150’den fazla ülkede bireysel ve kurumsal anlamda hizmet veren küresel bir kripto borsasıdır. Abra’nın herhangi bir işlem ücreti almamasının yanı sıra, geniş kripto ürünlerine ve özelliklerine sahip olması, platformu rakiplerinin bir adım önüne taşıyor.

100’den fazla kripto para birimi alım satımı destekleyen ve uygun varlıklarda %13’e varan kazanç sağlayan faiz hesaplarına sahip Abra, OTC alım satım ve yeni başlayanlar için birden fazla eğitim kılavuzu barındırır.

Abra, kendi misyonunu şu ana başlıklarla açıklıyor:

  • Şeffaflık: Müşterilerimize, ortaklarımıza ve çalışanlarımıza karşı açık, şeffaf ve dürüst olacağız.
  • Kullanıcı Odaklılık: Kullanıcılar önceliğimizdir. Kullanıcı deneyiminin en doğru şekilde yaşanmasını sağlayacağız.
  • Erişilebilirlik: Herkesin kolayca erişebileceği açık, küresel bir finansal sistemine sahibiz.

Genel olarak güven ve basit kullanımı ön plana çıkaran Abra, ülkemizde de hatırı sayılır müşteri portföyüne sahiptir.

Uphold

2015 yılında piyasaya sürülen Uphold, kullanıcıların “Her şeyden her şeye” ticaret yapmasına olanak tanır. Basitçe anlatmak gerekirse bu, bir işlemle bir kriptoyu diğeriyle takas edebileceğiniz anlamına geliyor. Örneğin Bitcoin’leriniz varsa, bunları hisse senedi veya altın ile takas edebilirsiniz.

Uphold, Bitcoin dışında çoğu altcoini destekliyor. Bitcoin ve Bitcoin Cash ile Ripple, Ether, Dogecoin, Neo, VET, Tron, EOS ve SAND dahil olmak üzere çeşitli altcoinleri platform üzerinden alıp satabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz 70’in üzerinde kripto para birimi bulunmaktadır. Ticaret portföyünü genişletmek isteyenler için fiat para birimleri, altın ve diğer varlıklar da mevcuttur. Kısacası burada herkes için bir şeyler var.

Para yatırma ve çekme yöntemleri söz konusu olduğunda, Uphold en iyi platformlardan biridir. Henüz ülkemiz için bu desteği sunmamış olsalar da bir kripto para cüzdanı ile hesabınıza para yatırmanıza izin verir. Upholdm ayrıca harici bir cüzdana veya banka hesabınıza para çekmenize olanak tanır. İşlemi tamamlamak için mobil veya web uygulamasını kullanabilirsiniz.

Para çekmek için herhangi bir depozito ücreti veya ücret talep etmeyen Uphold, standart işlemler için de ücret almıyor. Ancak Uphold için tamam ücretsiz bir platform da diyemeyiz. Her ne kadar web sitesinde net olarak açıklanmasa da platformun %0,8 ile %1,2 arasında değişen bir spread ücreti (alış ve satış fiyatı arasındaki fark) bulunuyor.

Kripto ticareti yapmak için en güvenli yerlerden olan Uphold, kullanıcıların hesaplarına her giriş yapmak istediklerinde basit bir tanımlama sürecinden geçmelerini sağlıyor. Platform, kullanıcılarına 2FA gibi ek bir koruma katmanı sunar.

Mobil cihazlar için de Uphold uygulaması, en iyiler arasındadır. İyi organize edilmiş bir kullanıcı arayüzüne sahip mobil uygulama sayesinde istediğiniz herhangi bir işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Changelly

Changelly, kullanımına izin verdiği çok çeşitli kripto para birimleri ile ünlü bir kripto para borsasıdır. Hızlı, güvenilir ve en önemlisi de basit bir kullanım deneyimi sunan Changelly, kullanıcılar için ticareti fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Platform, 2013 yılında kurulduğundan bu yana çok sayıda kripto para birimi ekledi. Piyasadaki diğer birçok kripto borsasının aksine Changelly, kullanıcılarından herhangi bir kişisel bilgi talep etmiyor. 200’den fazla kripto para birimini kabul eden Changelly, bu sayının önümüzdeki yıllarda daha da artacağını belirtiyor. Changelly ile Bitcoin ve Ether’in yanı sıra, diğer borsaların desteklemediği pek çok kripto para ile ticaret yapabileceksiniz.

Changelly ödeme yöntemi olarak Visa ve Mastercard’ı kabul ediyor. Ancak, fiat kullanımı biraz pahalı olabilir. Bu nedenle Changelly’nin web sitesinden kripto para satın almak zorunda değilsiniz. Fakat halihazırda kripto paranız varsa ve onu başka bir kripto parayla değiştirmek istiyorsanız, Changelly tam olarak aradığınız borsa olabilir.

Söz konusu ücretler olduğunda oldukça rekabetçi bir platform olan Changelly, işlem yaptığınız kripto para biriminden bağımsız olarak %0,25 sabit ücret alır. Fiat borsaları ise %5 civarında ücretlerle biraz pahalı (biraz önce bahsetmiştik). Bunların dışında Changelly, geleneksel kripto borsalar gibi işlemediği için herhangi bir ek ücret talep etmiyor.

Birçok kullanıcı, Changelly’nin piyasadaki en iyi kripto para borsası olduğunu belirtir. Buna sebep olara da son derece basit arayüzünü ve hızlı kripto ticaretini gösterir. İşlemler oldukça hızlı gerçekleştiğini belirten kullanıcılar, kesintilerin düşük olmasını da oldukça cazip buluyorlar.