İki Modemi Birbirine Bağlama Nasıl Yapılır?

Kablolu modemler, kullanıcılara interneti evinize veya işyerinize getirmenin bir yolunu sunmaktadır. Eğer iki farklı modeminiz varsa, bunları farklı sonuçlar elde etmek için çeşitli şekillerde birleştirebilirsiniz. Bunlar, bant genişliğinizi daha verimli yönetmekten, gelişmiş hızlara veya birden fazla cihaza erişime kadar değişik şekillerde işe yarayabilir. Bu cihazlar, tek bir internet hesabına bağlanabilir veya onlara kendi İnternet hesaplarınızı sağlarsanız bant genişliğinizi iki katına çıkarabilir.

İki Modemi Birbirine Bağlama Yolları

Köprüleme

Eğer yalnızca bir internet bağlantınız varsa, iki modemi birbirine bir ethernet kablosu aracılığıyla bağlayarak bir köprü moduna alabilirsiniz. Bu, modeminizin internet bağlantınızı paylaşması için bir yönlendirici gibi davranmasını sağlar. Evinizde veya ofisinizde iki ayrı ağ grubunu istiyorsanız, bu yöntem kullanışlı olacaktır. Ancak birçok yönlendirici, daha düşük maliyetle aynı köprü özelliklerini sunar.

IP Ayarları

Modemleri birbirine bağlamak için bazı ayarları yapılandırmanız gerekmektedir. Birincil modeminizi internet ve PC’ye bağlayın. Modemin IP adresini ve alt ağ maskesini bulup bir yere not edin. PC’nizi diğer modele bağlayın ve “DHCP Server” ayarlarını kapatın. Bazı durumlarda “Bridge” modunu etkinleştirmek olarak da listelenir. Ardından Statik IP seçeneğini seçin ve birincil yönlendiricinizin IP’si ile aynı olan bir IP adresini girin ancak son numarayı değiştirin. Alt ağ maskesi kutularına, birincil yönlendiricinizle aynı numarayı girmek üzere değişiklik yapmadan girin.

Fiziksel Bağlantılar

Birincil modeminizin internete bağlı olduğundan emin olun ve bir Ethernet kablosunu LAN portlarından birine takın. Her ağdaki cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını istiyorsanız, bu kablonun diğer ucunu ikincil modeminizdeki LAN portuna takın. Sadece internet bağlantısını paylaşmak ve ağa bağlı cihazlar arasında ayrım yapmak istiyorsanız, kablonun ucunu ikincil modeminizdeki WAN portuna takın.

Yük Dengeleme

Yük dengeleme, eğer iki internet bağlantınız varsa iki modemli bir kurulumun daha popüler özelliklerinden biridir. Çift WAN yönlendirici kullanarak, her iki kablo modemini de yönlendiriciye bağlayarak internet trafiğinizi iki internet bağlantısı arasında eşit şekilde bölebilirsiniz. Bu da bir cihazın yüksek İnternet kullanımının diğerlerini yavaşlatmaması ve cihazlarınızın bir internet bağlantısı çevrimdışı olduğunda bile internete bağlı kalmasını sağlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
WhatsApp Fotoğrafları Galeriye Kaydetme | 6 Yöntem