iMessage Etkinleştirme Bekleniyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

iPhone’da ‘iMessage bekleniyor’ hatası nedeniyle iMessage’ı kullanamıyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek bu hatayı düzeltebilirsiniz.

iPhone’da iMessage Etkinleştirme Bekleniyor Hatası Nedenleri

Genel olarak ‘iMessage bekleniyor’ hatası, iPhone’da ilk kez iMessage’ı etkinleştirmeye çalışırken meydana gelir. Ancak bu hata mesajı, telefon numarasını değiştirdikten sonra, yeni bir mobil servis sağlayıcıya geçtikten sonra ve hizmet sağlayıcı ağının dışında olduğunuzda da meydana gelmektedir.

iPhone’unuzda ‘iMessage b ekleniyor’ hatasının çeşitli nedenleri olabilir; ağ bağlantı sorunlarından iCloud tarafından tanınmamasına veya engellenmesine kadar değişebilir. Şimdi bunları çözüme kavuşturmak için neler yapabileceğinize bir bakalım.

iPhone’da iMessage Etkinleştirme Bekleniyor Hatasının Çözümü

Uçak Modunu Etkinleştir/Devre Dışı Bırak

Uçak modunu etkinleştirip devre dışı bırakmak, cep telefonu ağını yenilemeye ve iPhone’daki kablosuz antenleri sıfırlamaya yardımcı olur.

Bunun için iPhone’unuzdan Ayarlar‘a gidin> Uçak Modu‘nu etkinleştirmek için kaydırıcıyı AÇIK konuma getirin.

30 saniye bekleyin ve Uçak Modu‘nu kapatmak için kaydırıcıyı KAPALI konuma getirin. Bundan sonra Ayarlar> Mesajlar‘a gidin ve ‘Etkinleştirme Bekleniyor‘ mesajının ortadan kalkıp kalkmadığını kontrol edin.

iMessage Sunucu Durumunu Kontrol Edin

Yaşadığınız sorun, Apple’ın iMessage hizmetinin devre dışı olması veya sorunlar yaşamasından kaynaklanıyor olabilir. Onaylamak için Apple’ın Sistem Durumu sayfasına gidin ve iMessage girdisine bakın.

Bir sorun varsa, iMessage girişinin yanında bir hata mesajı göreceksiniz. Böyle bir durumda iMessage yanındaki nokta Kırmızı olacaktır.

iMessage Ayarlarını Kontrol Edin

Ayarlar> Mesajlar> Gönder ve Al‘a gidin. Sonraki ekranda ise telefon numaranızın işaretli olup olmadığından emin olun.

Bir işaret yoksa, telefon numaranıza dokunarak iMessage’ı telefon numaranız için etkinleştirin.

iMessage İçin Apple Kimliği Kullanın

Telefon numaranızla iMessage’ı etkinleştirmede sorun yaşıyorsanız, Apple Kimliği E-posta adresinizi kullanarak yapabilirsiniz.

Ayarlar> Mesajlar> Gönder ve Al‘a gidin. Ardından iMessage için Apple Kimliğinizi Kullan‘a dokunun. Adımları izleyerek Apple Kimliğinizi iMessage’a ekleyin.

Apple Kimliğinde Oturumu Kapatıp Tekrar Açın

Yukarıda belirtildiği üzere sorun iCloud tarafından Apple Kimliğinizin tanınmamasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun için:

Ayarlar> Apple Kimliği Adınıza dokunun, ekranı en alta kaydırın ve Oturumu Kapat seçeneğine dokunun.

30 saniye bekleyip iPhone’a Oturum Aç‘a dokunarak Apple Kimliğinize tekrar oturum açın.

iMessage ve FaceTime’ı Yenileyin

Kullanıcılar, Apple’ın iMessage hizmetini devre dışı bırakıp ardından yeniden etkinleştirerek bu sorunu çözdüklerini bildirdiler.

Ayarlar> Mesajlar’a gidin ve iMessage’ı KAPAT‘a geçirin.

Benzer şekilde Ayarlar> FaceTime’a gidin ve FaceTime’ı KAPAT’a geçirin. Bundan sonra, Ayarlar> Genel’e gidin> aşağı kaydırın ve Kapat’a dokunun.

30 saniye bekleyin ve Güç düğmesine basarak iPhone’u yeniden başlatın. iPhone yeniden başladıktan sonra Ayarlar> Mesajlar‘a gidin ve iMessage ile FaceTime‘ı iPhone’unuzda etkinleştirin.

Tarih ve Saati Kontrol Et

Yanlış Tarih ve Saat ayarları, iPhone’daki iMessage ve diğer Apple Hizmetleri üzerinde etkili olabilir.

Bunu düzeltmek için Ayarlar> Genel> Tarih ve Saat‘e gidin. Buradan Otomatik Ayarla seçeneğini devre dışı bırakın ve iPhone’un doğru Tarih, Saat ve Saat Dilimi Şehrini gösterdiğinden emin olun.

Gerekirse Tarih, Saat ve Saat Dilimi girişlerine dokunarak gerektiği gibi Tarih, Saat veya Saat Dilimini düzeltin.

Not: Tavsiye edilen seçenek, Otomatik Ayarla seçeneğini değiştirmek veya Etkinleştirmek ve iPhone’un doğru Tarih ve Saat bilgilerini almasına izin vermektedir.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

WiFi ağınızın şifresini not alın ve cihazınızda Ağ ayarlarını fabrika ayarlarına sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

Ayarlar> Genel> iPhone’u Sıfırla veya Sıfırla penceresine gidip Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğini seçin.

iPhone başladıktan sonra Ayarlar> WiFi’ye gidin> WiFi ağınızı seçin. Gerekirse WiFi ağı şifrenizi girin.

iPhone WiFi ağına bağlandıktan sonra iMessage’ı etkinleştirebiliyor olup olmadığınızı kontrol edin.

24 Saat Bekleyin

Apple, iMessage ve FaceTime’ı etkinleştirmenin 24 saate kadar sürebileceğini belirtmektedir. Sorun 24 saat içinde devam ederse, Apple aşağıdaki adımları takip etmenizi önermektedir:

  • iPhone’unuzda en son iOS sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
  • Operatörünüzle iletişime geçin (eğer SMS mesajlarını alamıyorsanız).
  • Apple Destek ile iletişime geçin.