Instagram Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

Instagram’da yaptığınız aramaların bir kaydı tutuluyor. Bunları başkası görmese de ilk olarak bilgilerinizi sunucularında saklayan Instagram, yaptığınız tüm arama geçmişini kayıt altına alıyor. Bunun yanında telefonunuza erişebilen bir kişi de yapacağı birkaç işlemle Instagram arama geçmişinize ulaşabilir. Dolayısıyla Instagram arama geçmişi silme, gizliliğinizi korumak adına yapmanız gereken işlemlerden sadece bir tanesidir.

Instagram Arama Geçmişi Nedir?

Biraz daha derinlemesine bahsedecek olursak Instagram arama geçmişi, gerçek isimler, profil isimleri, konular veya NBA, F1 gibi belirli konular dahil yaptığınız aramalar bütünüdür. Instagram arama geçmişinizi diğer kullanıcılar göremezler ancak Instagram, platformda takip edebileceğiniz yeni kişileri veya sayfaları önermek için bilgiler toplar. Instagram, bu verileri hangi amaçla toplandığını net olarak belirtmese de telefondan veya bilgisayardan arama geçmişinizi silebilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Çalışır?

Instagram’ın arama geçmişi, uygulama üzerinde yaptığınız aramaları görüntülemenizi ve yönetmenizi sağlayan bir özelliktir. Daha önce aradığınız içerikleri ve hesapları hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olmayı amaçlamaması için tasarlanmıştır.

Instagram’daki arama geçmişinizi yalnızca siz görebilirsiniz. Bu bilgiler diğer kullanıcılarla veya Instagram ile paylaşılmaz.

Instagram Arama Geçmişi Silme Nedir?

Instagram arama geçmişi silme, kullanıcıların Instagram’da yaptıkları aramaların geçmişini temizlemelerini sağlayan bir özelliktir. Instagram’da hesap, hashtag veya konum aradığınızda, bu aramalar arama geçmişinize kaydedilir. Bunlar geçmişte aradığınız şeyleri hızlı bir şekilde bulmak için yararlı olabilse de başkalarının Instagram’da ne aradığınızı bilmesini istemediğinizde rahatsızlık duyabilirsiniz.

Arama geçmişinizi temizledikten sonra geçmişte aradığınız hesaplar, hashtag’ler ve konumlar artık kaydedilmeyecek. Bunun yalnızca cihazınızdaki arama geçmişini temizlediğini ve Instagram’ın bu bilgileri arama algoritmalarını geliştirmek gibi başka amaçlarla toplamaya ve kullanmaya devam edebileceğini unutmayın.

Instagram Arama Geçmişi Silme Yolları

Instagram’ın size özel bilgileri kullanmasını istemiyorsanız, arama geçmişinizi silmek önemli bir adım olacaktır. Bu işlemi uygulayarak gizliliğinizi korumak için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

Instagram Arama Geçmişi Silme | iPhone | Android

Hemen hemen aynı işlemleri yaparak Android telefonlarda ve iPhone’da Instagram arama geçmişinizi silebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemler sırasıyla şunlar:

 • Instagram uygulamasını açıp sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Daha sonra sağ üst köşedeki üç yatay çizgiye dokunun.
 • Buradan Hareketlerin yazılı kısmı seçin.
 • Çıkan seçeneklerden Yakınlardaki aramalar‘ın üzerine dokunun.
 • Burada yaptığınız tüm aramaların listesini göreceksiniz.
  • Spesifik aramaları silmek için aramanın hemen sağındaki X işaretine dokunabilirsiniz.
  • Hepsini silmek içinse ekranın sağ üst köşesindeki Tümünü temizle‘ye dokunabilirsiniz.

Son işlemle birlikte Instagram’da yaptığınız tüm aramaları silmiş oldunuz. Uygulamada arama kısmına gittiğinizde hiçbir aramanızın artık orada olmadığını göreceksiniz.

Instagram Arama Geçmişi Silme | PC

Android ve iPhone’da Instagram arama geçmişinizi silmenin yanında bunu bilgisayarınızdaki tarayıcınızda da yapabilirsiniz. Üstelik bunun için mobilde olduğu gibi 4-5 işlem yapmak zorunda da değilsiniz.

Instagram, tarayıcı üzerinden arama geçmişinizi görebileceğiniz Ayarlar sekmesini kaldırdı. Bunun yerine, üst kısımdaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Görselin üstündeki Ara yazılı boşluğa bir kez tıkladığınızda, daha önce yapmış olduğunuz aramaları göreceksiniz. İlk olarak belirlemeniz gereken şey, belirli kişileri mi silmek yoksa tümünü mü silmek. Bu ikisinden uygun olan seçeneği kullanarak Instagram arama geçmişinizi silebilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişi Geri Getirme

Instagram silinen arama geçmişinizi geri getiremezsiniz. Silmeden önce yaptığınız tüm aktiviteleri görmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Telefonunuzdan veya tabletinizden Instagram uygulamasını açın.
 • Profilinize gitmek için sağ alt köşedeki “Profil” simgesine dokunun.
 • Sağ üst köşedeki “Hareketlerin” yazılı kısma dokunun.
 • Şimdi “Etkileşimler” seçeneğine dokunun.
 • Burada yorum, beğeni, hikaye yanıtları ve değerlendirmeler şeklinde seçenekler göreceksiniz. Her birinin üzerine dokunarak daha önce yaptığınız yorumları bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Başkaları Instagram arama geçmişimi görebilir mi?

Hayır. Instagram arama geçmişiniz gizli olduğu için yalnızca size görünür. Ancak belirli bir hesap için arama yaptıysanız, bu hesap “Önerilenler” listenizde görünebilir.

Instagram aramasında bazı isimler neden ilk görünüyor?

Instagram’da belirli bir hesap veya isim aranırken, önce belirli isimler çıkıyor. Bunun nedeni, Instagram’ın takipçilerinize, beğendiğiniz gönderilere, ana sayfa akışı etkinliğinize ve özet akışınızdaki/biyografinizdeki konumlara dayalı algoritmasıdır. Tüm bu faktörler, Instagram aramanızda ilk görünen isimleri belirler.

Birisinin Instagram profilini kaç kez görüntülediğim anlaşılır mı?

Hayır. Bir kullanıcı, Instagram profilini kaç kez görüntülediğinizi göremez. Instagram, başka bir hesap sahibinin, herhangi bir gönderisini paylaşmadığınız veya yorum yapmadığınız sürece profil görüntülemelerini görebileceği bir özelliğe sahip değildir.

Instagram beni arayan kullanıcıları öneriyor mu?

Hayır. Instagram sizi arayan kullanıcıları arkadaş olarak önermez. Öte yandan Instagram, gönderilerini aramak veya beğenilmek için zaman harcadığınız hesapları önerir.

Instagram arama geçmişi neden görünmeye devam ediyor?

Bazen sunucu sorunları veya internet bağlantısı hataları olduğunda Instagram düzgün çalışmayabilir. İnternet bağlantınızı kontrol edin ve önbelleğinizi temizleyin. Bunları hallettikten sonra tekrar kontrol edin.

Instagram arama geçmişimi silmek hesabımı herhangi bir şekilde etkiler mi?

Hayır. Instagram arama geçmişinizi silmek, hesabınızda önemli bir değişiklik oluşturmayacaktır. Ancak Instagram, arama sonuçlarını ilgi alanlarınıza göre uyarlamak için arama geçmişinizi kullandığı için arama sonuçlarınızın daha az kişiselleştirilmiş veya alakalı olduğunu fark edebilirsiniz.