Instagram Arşiv Yok, Nasıl Bulabilirim?

Instagram, sık sık kullanıcıların ilgisini çeken yeni özellikleri ve tasarımsal değişikleri kullanıma sunar. Böyle durumlarda bazen alışkanlıklardan ötürü sık sık kullandığınız bir özelliğin yer değiştirdiğinizi veya hiç görünmediğini fark etmişsinizdir. Son zamanlarda birçok kullanıcı, ‘Instagram arşiv nerede?’, ‘Instagram arşiv yok’ şeklinde aramalar yapıyor. Çünkü özelliğin, uygulamada her zaman ulaştıkları yerde olmadığını fark ettiler.

Instagram, bu özelliği kaldırmış durumda değil. Hatta şu an çok da basit birkaç dokunuşla arşivlerinizin nerede olduğunu görebilirsiniz. Şimdi ‘göremiyorum’ dediğiniz Instagram arşive nasıl ulaşabileceğinizden bahsedeceğiz.

Instagram Arşiv Nedir?

Instagram arşiv, herkese açık profilinizdeki gönderileri ve hikayeleri silmeden gizlemenizi sağlayan bir özelliktir. Arşivlenen gönderiler ve hikayeler, siz ve onları paylaştığınız kişiler tarafından görüntülenmeye devam edebilir.

Bir gönderiyi veya hikayeyi arşivlemek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Arşivlemek istediğiniz gönderiyi veya hikayeyi açın.
 • Gönderinin veya hikayenin sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun.
 • Son olarak Arşivle‘ye dokunun.

Instagram Arşiv Açma İşlemi Adımları

Basit birkaç işlem sırası ile Instagram’da göremediğiniz arşivlerin nerede olduğunu artık öğreneceksiniz. Hem Android hem de iPhone’da şu sıralamayı takip edin:

 • Instagram uygulamasını açıp sağ alt köşedeki profil resminize dokunun.
 • Sonra sağ üst köşedeki üç yatay çizgiden oluşan simgeye dokunun.
 • Buradaki açılır menüde Arşiv olarak belirtilen kısma dokunun.
  • Muhtemelen direkt olarak Ayarlar menüsüne dokunduğunuz için görememiş olabilirsiniz.
 • En üstte açılır menü olarak Hikaye Arşivi, Gönderi Arşivi ve Canlı Yayın Arşivi olarak üç farklı seçenek göreceksiniz.
 • Açılır menünün altında üç farklı simge daha göreceksiniz:
  • En soldaki yuvarlak olan, paylaşımlarınızı kronolojik olarak gösterir.
  • Kutu içerisinde 1 yazılı simge ise takvime göre gösterir.
  • En sağdaki simge ise paylaşımlarınızı nerede yaptığınızı gösterir.

Hikaye Arşivi yazılı kısma dokunduğunuzda diğer arşivlediğiniz tüm gönderileri tıpkı hikayeler gibi görebileceğinizi unutmayın.

Instagram Arşivden Fotoğraf Çıkarma Nasıl Yapılır?

Instagram’da arşivlediğiniz fotoğrafları tekrar profilinizde gösterebilirsiniz. Bunun için öncelikle yukarıda belirttiğimiz sıralamayı takip ederek Arşiv kısmına geçin ve Gönderi Arşivi’ni seçin.

Burada arşivlediğiniz fotoğraflarınızı göreceksiniz. Profilinizde göstermek için fotoğrafın üzerine ve ardından en sağdaki üç noktaya dokunun. Burada aşağıdaki gibi bir görüntü karşınıza çıkacak:

Profilde Göster seçeneğine dokunduğunuzda, arşivlediğiniz fotoğraf Instagram profil akışınızda görünmeye başlayacak. Tabii ki fotoğrafı paylaştığınız tarihe göre kronolojik bir sıralama yapılacağı için ilk başta görünmeyecek.

Instagram Arşivde Hikayeler Neden Yok?

Instagram’da arşivlediğiniz gönderileri görememenizin bazı sebepleri olabilir. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım:

 • Instagram arşiv hikayelerinin eksik olmasının nedenleri, güncel olmayan uygulama sürümü, uygulamadaki bir hata veya sunucudaki bir hata olabilir. Bunu düzeltmek için öncelikle Instagram uygulamanızı en son sürüme güncellemelisiniz. Bunun için Google Play Store veya App Store’a gidip Instagram’ı açın. Ardından ‘Güncelle‘ düğmesine dokunun. Böylelikle uygulamanız güncellenecektir.
 • Uygulamada var olan hataları veya gereksiz dosyaları temizlemek için uygulamayı yeniden yükleyin. Bunun için uygulama simgesine uzun basıp ardından ‘Kaldır‘ seçeneğini seçin. İşlem tamamlandıktan sonra ‘Play Store’ veya ‘App Store’a giderek Instagram şeklinde arama yapın ve uygulamayı yeniden yükleyin.
 • Son olarak sorun sunucuda olabilir. O halde bir süre bekleyerek sorunun Instagram tarafından çözülmesini beklemelisiniz.

Instagram’ın arşiv özelliğiyle ilgili yaşayabileceğiniz tüm sorunların çözümü böyleydi. Yaşadığınız daha farklı bir sorun varsa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.