Instagram Geri Bildirim Gerekli Hatası Ne Demek?

Bazı kullanıcılar, Instagram’da ‘geri bildirim gerekli’ hatası almaya başladılar. Bu hata mesajında “Maalesef isteğinizi tamamlayamadık” ifadesi yer alıyor. Bazen “Lütfen bir dakika sonra tekrar deneyin” veya “Sunucu hatası geri bildirim gerekli” şeklinde mesajlar da gelebiliyor.

Bu mesajı alıyorsanız Instagram, hesabınızın bir bot olabileceğini düşünüyor demektir. Üstelik bu mesajı almaya devam ettiğinizde Instagram hesabınızın geçici olarak engellenmesiyle de karşılaşabilirsiniz. Dolayısıyla oldukça dikkatli olmalı ve bazı temel kontrolleri yerine getirmelisiniz.

Instagram Geri Bildirim Gerekli Hatasını Neden Alıyorum?

Instagram, platformu botlardan, otomasyondan ve spam hesaplardan korumak için bir hesabı engeller. Eğer bu hatayı alıyorsanız, Instagram aşağıdakilerden birini uyguladığınıza yönelik şüpheye düşmüş demektir:

 • Takipçileri veya beğenileri arttırmak için bot veya üçüncü taraf hizmeti kullanmak.
 • Üçüncü taraf uygulamalara veya web sitelerine giriş yapmak.
 • Belirli bir zaman diliminde çok sayıda kullanıcı takip etmek veya takibi bırakmak.
 • Kara listeye alınan hashtag’lerle içerik paylaşmak.
 • Çok fazla içerik paylaşmak (günde 7-9’dan fazla içerik paylaşmayın).
 • Her gönderiye kısa bir süre içinde yorum yapmak.
 • Çok fazla gönderi veya içerik beğenmek.

Instagram Geri Bildirim Gerekli Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hatayı alan Instagram kullanıcıları, beğenme, gönderi paylaşma, takip etme, takibi bırakma gibi bazı özellikleri kullanma konusunda geçici kısıtlamalarla karşı karşıya kalmış durumdalar. Öncelikle bu hata mesajının geçici süreliğine olduğunu unutmayın. Fakat kısa sürede bu sorundan kurtulabilmeniz için de bazı yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

Instagram Sunucusunu Kontrol Edin

Bazı kullanıcılar Instagram kapalıyken de aynı hatayı aldıklarını bildirdiği için öncelikle Instagram sunucusunun kapalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. DownDetector gibi siteler, sizi bu konuda en doğru sonuçlara ulaştıran araçlardır. Bu web sitesi ile Instagram sunucusunda sorun olup olmadığını kontrol etmek için şu adımları takip edin:

 • Telefonunuzun veya bilgisayarınızın tarayıcısından Downdetector’a gidin.
 • Site açıldıktan sonra Instagram şeklinde arama yapıp enter tuşuna basın.
 • Burada kontrol etmeniz gereken nokta, grafiğin sivri ucudur.
 • Grafikte büyük bir artış varsa, bu birçok kullanıcının platformda bir hata yaşadığını belirttiğini gösterir.
 • Sorunun çözülmesi Instagram’a birkaç saatlik süre tanımalısınız.

Burada herhangi bir sorun yoksa aşağıdaki diğer yöntemlere göz atın.

Instagram’ın Önbelleğini Temizleyip Cihazı Baştan Başlatın

Herhangi bir uygulamadaki bir sorunu çözmenin en iyi yollarından biri, o uygulamanın önbelleini temizlemektir. Android cihazlarda Instagram’ın önbelleğe alınmış verilerini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Telefonunuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Uygulamalar‘a tıklayıp ardından Uygulamaları Yönet‘i seçin.
 • Şimdi buradan Instagram‘ı bulup üzerine dokunun.
 • Burada Instagram’la ilgili bilgiler açılacaktır.
 • Verileri Temizle‘ye dokunup sonrasında Önbelleği Temizle‘yi seçin.

iOS cihazlarda Instagram önbellek temizliği gibi bir özellik bulunmuyor. Bunun yerine aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Cihazınızda Ayarlar‘a, ardından da Genel‘e dokunun.
 • iPhone Saklama Alanı‘na dokunun ve sonrasında Instagram‘ı seçin.
 • Buradan Uygulamayı Kaldır seçeneğine dokunun ve işlemi onaylayın.
 • Şimdi uygulamayı tekrar yükleyin ve hesap bilgilerinizle giriş yapın.

Bu işlemi yaptığınızda iOS cihazınızda Instagram önbelleğini tamamen temizlemiş olacaksınız. Eğer sorun buysa, ‘Instagram geri bildirim gerekli’ hatasını da çözmüş olacaksınız.

Bağlantınızı Değiştirin

Bu hata mesajını almanızın sebebi, o an kullandığınız ağ türünün kararlı çalışmamasından kaynaklanıyor olabilir. Eğer WiFi ağına bağlıysanız, mobil interneti kullanmaya geçin (veya tam tersini uygulayın). Bu şekilde denemeler yaparak sorunun internet bağlantısından kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edin. Sorun devam ederse bir sonraki yöntemi uygulayın.

Instagram Uygulamasını Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Bir uygulamada kronikleşmeye yüz tutmuş sorun yaşamaya başladığınızda, en iyi çözüm uygulamayı kaldırıp tekrar yüklemektir. Bu yöntem, minik yazılım sorunlarının çözümü konusunda oldukça başarılı bir yöntemdir.

İlk olarak uygulamayı telefonunuzdan kaldırın ardından cihazınızı baştan başlatın. Ardından Google Play Store veya App Store’a giderek Instagram’ı bulup uygulamayı tekrar yükleyin. Artık yüksek ihtimalle aldığınız hata mesajını almamaya başlayacaksınız.

Instagram Geri Bildirim Gerekli Hatası Ne Kadar Sürer?

Yukarıda bahsettiğimiz öneriler işe yaramaz veya sizi tatmin etmezse, alabileceğiniz son bir yol daha bulunmaktadır. Instagram geri bildirim gerekli geçici bir hatadır, bu yüzden herhangi bir şey yapmadan bekleyebilirsiniz. Daha sonra Instagram hesabınıza yeniden erişim sağlayabileceksiniz.

Instagram geri bildirim gerekli hatası genelde kısa sürer. Instagram, hesabınızdaki yasağı kaldırmak için birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Bazı durumlarda bu süre 24 saate kadar uzayabilir. Hatanın süresi, sebebiyle bağlantılı olarak değişkenlik gösterebilir.