Instagram Hikaye Yüklenmiyor, Nasıl Çözülür?

Instagram-Hikaye-Yüklenmiyor-Sorunu-Nasil-Çözülür

Hikayeler, 2017’deki lansmanının ardından Instagram’a capcanlı bir görünüm kazandırmıştı. Her gün en az bir hikaye paylaşan 500 milyondan fazla aktif günlük kullanıcısına sahip Instagram’ın trafik hacmi de her geçen gün artıyor. Instagram hikayeler, kişisel kullanımın yanında markaların ve işletme sahiplerinin müşterileriyle bağlantı kurmasının en modern yollarından biridir. İşin bir diğer boyutu ise hikayeler artık Instagram’ın sponsorlu içeriğinin neredeyse yarısını oluşturuyor.

Instagram, bu özelliği Snapchat’ten almış olsa da platformlarına başarıyla entegre etmesini bildi. Özelliğin çalışma prensibi de oldukça kolay: Bir video veya fotoğraf çekersiniz, bunlara yazı ya da bazı filtreler eklersiniz ve yayınlarsınız. Paylaşıldıktan sonra 24 saat boyunca görülebilen hikayeniz, ardından kaybolup arşivinize kaydedilmiş olacak.

Bazı kullanıcılar, hikayeleri kullanmak isterken bazı sorunlar bildirdiler. Sürekli olarak ‘Gönderiliyor’ veya ‘Yükleme Başarısız’ gibi geri dönüş aldıklarını söylüyorlar. Biz de bu makalede sorunu çözmek ve hikayelerinizi eskisi gibi paylaşmanızı sağlamak için birkaç farklı yöntemden bahsedeceğiz.

Instagram Hikaye Neden Yüklenmiyor?

Hikayenizin Instagram sunucularında sorun yaşayıp yüklenememesinin ardında birkaç olası sebep bulunuyor. Instagram’ın donanım-yazılım kombinasyonu, normal bir kullanıcının bilemeyeceği kadar karmaşık bir yapıya sahiptir. Önce Instagram’da hikayenin yüklenmemesine sebep olan sorunlardan birkaç tanesini ele alalım.

Sunucudaki Yazılım Arızası

Instagram, düzeltmelerin ve yeni özelliklerin sunulması gerekçesiyle sıklıkla güncellenmektedir. Bu tür düzeltmeler, önce Instagram çalıştıran sahte bir paralel donanım üzerinde test edilir. Eğer yazılım değişikliği taklit siteyi bozmazsa ana siteye uygulanır. Her ne kadar güvenli bir yol olsa da bazen test edilmiş bir yazılım parçasının sunuculara zarar verdiği ve özelliğin durma noktasına geldiği zamanlar olabiliyor.

Instagram-Hikaye-Yüklenmiyor-Sorunu-Nasil-Çözülür-1

Uygulamadaki Yazılım Arızası

Kullanıcılar, Instagram’ı yalnızca akıllı telefonlarında veya tabletlerinde çalıştırdıkları bir uygulama olarak düşünürler. Uygulama, Instagram mimarisinin önemli bir parçası olsa da tüm sistemin çalışmasının yalnızca küçük bir parçası konumundadır. Telefonunuzda “istemci” adıyla bulunan yazılımın test edilmesi, sunucu tarafındaki karmaşıklığa nazaran daha kolay bir işlemdir. Fakat bunun da bir kusuru var; uygulama milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Bu da insanların rastgele bir şeyler yapmaya çalıştığı için birçok detayın test sürecine dahil edilemeyeceği anlamına geliyor. İstemcide yaşanan küçük bir aksaklık bile bazı beklenmedik gelişmelerle birlikte hikayenizin yüklenememesine sebep olabilir.

Instagram Hikaye Yüklenmiyor Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Öncelikle sorunu Instagram’da aramak yerine telefonunuzun kararlı bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Telefonu kapatıp açmak, Instagram dahil olmak üzere pek çok ufak çaplı sorunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olacaktır. Basit fakat tahminlerinizin ötesinde bir sorun çözme yöntemi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu işlemi bir gerçekleştirip Instagram’da hikaye yüklenmeme sorununun devam edip etmediğini kontrol edin. Aynı hatayı almaya devam ediyorsanız bir sonraki çözüm önerilerine göz atın.

Sessize Aldığınız Hesapları Kontrol Edin

Instagram, sessize alınan hesaplara ait gönderileri ve hikayeleri gizler. Belirli bir hesaptaki hikayeleri göremiyorsanız, yanlışlıkla sessize almış olabilirsiniz. Bu durumu kolayca halledebilmek için şu adımları izleyin (Bu yöntem Android ve iPhone için geçerlidir):

 • Instagram uygulamasını akıllı telefonunuzda açın ve en son sürümü kullandığınızdan emin olun.
 • Profilinize gidin ve ekranın sağ üst köşesindeki menüye dokunun.
 • Şimdi Ayarlar ve Gizlilik‘e seçeneğine dokunun.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve Sessize Alınan Hesaplar sekmesine gidin. Burada sessize aldığınız hesapları görebilirsiniz.
 • Hesabın yanındaki simgeye tıklayın ve Sessiz Hikayeleri Kapat‘ı seçerek sessizliği kaldırın.
 • Alternatif olarak sessize aldığınız hesabın profiline gidip takip et seçeneğine dokunabilir, ardından Sessize Al ve bireysel ayarları kapat seçeneğine tıklayarak kontrolü geri alabilirsiniz.
 • iPhone ve Android üzerinde aynı adımları takip edebilirsiniz.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlayarak olası internet sorunlarını çözüme kavuşturmuş olursunuz. Bu da daha kararlı bir internet ve dolayısıyla Instagram hikayelerinin sorunsuz yüklenmesi anlamına gelmektedir.

Android telefonlarda ağ ayarlarını sıfırlamak için:

 • Cihazınızdan “Ayarlar” uygulamasına gidin.
 • Ekranı aşağı doğru kaydırın ve “Sistem“i seçin.
 • Şimdi “Seçenekleri sıfırla“yı seçin.
 • Daha sonra “Wi-Fi, mobil ve Bluetooth’u sıfırla“yı seçin.
 • Son olarak “Ayarları sıfırla“yı seçerek ağ ayarlarınızı sıfırlamak istediğinizi onaylayın.

iPhone’da ağ ayarlarını sıfırlamak içinse şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdan “Ayarlar” uygulamasına gidin.
 • Çıkan seçenekler arasından “Genel“i seçin.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve “Aktar veya iPhone’u Sıfırla“yı seçin.
 • Şimdi çıkan seçeneklerden “Ağ Ayarlarını Sıfırla“yı seçin.
 • İstenirse şifrenizi girip ardından ağ ayarlarınızı sıfırlamak istediğinizi onaylayın.

Önemli not: Ağ ayarlarınızı sıfırlamak, cihazınızdaki kayıtlı tüm WiFi ve Bluetooth bağlantılarını kaldırmak anlamına gelmektedir. Bu sebeple sıfırlamadan sonra bu ağlara manuel olarak yeniden bağlanmanız gerekecektir.

Cihazınızın Tarih ve Saatini Düzeltin

İlk başta tuhaf görünse de bu sorun, Instagram hikayelerinizin yüklenmemesinin olası nedenlerinden birisi olabilir. Telefonunuzdaki saat ve tarihin doğru olduğundan ve otomatik olarak güncellendiğinden emin olmalısınız. Bu sorun özellikle de farklı ülkelere seyahat ettiğimizde veya farklı IP adresleri üzerinden internete eriştiğimizde oluşabilmektedir.

Gerekli kontrolleri sağlamak için iPhone kullanıcıları Ayarlar bölümüne gitmeliler. Ardından Genel‘e dokunun ve Tarih ve Saat‘e yazılı kısma gidin. Buradan tarih ve saatinizi otomatik olarak ayarlama seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Android’de de adımlar oldukça çok benzer. Öncelikle telefonunuzun Ayarlar uygulamasına gidin ve buradan Tarih ve Saat‘i seçin. Son olarak tarihi ve saati otomatik olarak güncellemek için ilgili seçeneği etkinleştirin.

Instagram Önbelleğini Temizleyin

Instagram’da gereksiz önbellek dosyalarının birikmesi, hikaye yükleyememe gibi sorunları doğurabilir. Android ve iOS cihazlarda Instagram önbellek dosyalarını temizlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Android’de:

 • Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açıp yüklü uygulamalar listesinde Instagram‘a dokunun.
 • Kullanılan Depolama seçeneğine dokunun.
 • Şimdi Instagram’daki tüm önbelleği temizlemek için Önbelleği Temizle düğmesine dokunun.
 • Sorunun giderilip giderilmediğini doğrulamak için uygulamayı yeniden başlatın.

iPhone’da:

iPhone’da Android’deki gibi Instagram önbellek dosyalarını temizlemenin doğrudan bir yolu bulunmuyor. Tüm önbellek dosyalarını temizleyip mevcut hataları düzeltmek için uygulamayı silip yeniden yükleyebilirsiniz.

 • Öncelikle iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel sıralamasını takip edin.
 • Ardından iPhone Saklama Alanı‘nın üzerine dokunup çıkan listeden Instagram uygulamasını bulun.
 • Instagram’ı ilgili önbellek dosyalarıyla birlikte iPhone’unuzdan silmek için Uygulamayı Sil‘e dokunun.
 • Şimdi App Store’u açın ve Instagram’ı arayıp uygulamayı tekrar yükleyin.

Hikayenizde GIF Kullanmayın

Yüklenmeyen hikayenizde GIF kullanıyor musunuz? Bazı kullanıcılar GIF ekledikten sonra hikayenin yüklenmediğini, GIF’i kaldırıp tekrar yüklediklerinde sorunun çözüldüğünü söylüyorlar. Eğer hikayenizde GIF kullanıyorsanız, kaldırıp tekrar yükleyin. Hikaye yüklendiyse sorununuz çözülmüştür demektir. Fakat devam ediyorsa sonraki yöntemleri denemeye koyulabilirsiniz.

Bir Süre Sonra Tekrar Deneyin

Bazı sorunlar çoğu zaman kendiliğinden çözülür, bu yüzden sabırlı olmanız yeterli olacaktır. İnternet servis sağlayıcınız tarafından çözülecek zayıf bir bağlantı deneyimi yaşıyor olabilirsiniz. Bu süre içerisinde kitap okuyabilir veya bir fincan kahve içebilirsiniz. Büyükanne ve büyükbabanızı arayıp onları sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Sorun düzelene kadar kendinizi strese sokmaktan kurtaracak bir şeylerle meşgul olun.

Downdetector ile Kontrol Edin

Bazen Instagram hikayeleri uygulamadan dolayı değil, Instagram’ın yaşadığı sorunlardan dolayı yüklenemeyebilir. Sunucu ve ağ sorunları, beklenmedik hatalar, donanım arızası gibi sorunlar, sistemi bir bütün olarak etkilemektedir. Instagram, bir sorun veya hata olup olmadığını kullanıcılara gerçek zamanlı aktaran bir özellik sunmaz. Bunun yerine downdetector.com gibi sitelerden Insatgram’da bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Üstelik bu site yalnızca Instagram için değil, kullandığınız tüm servislerle ilgili eş zamanlı bilgiler sunar. Buradan Instagram’ın durumunu kontrol edebilir, diğer Instagram kullanıcılarının yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu tür sorunları yaşayan tek kişinin siz olmadığınızı bilmek sizi daha iyi hissettirebilir.

WiFi’den Hücresel Ağa Geçin (Ya da Tam Tersi)

Instagram hikayeyi yüklemek için sonuçta bir internet servis sağlayıcısına ihtiyaç duyarsınız. Belki de o an kullandığınız servisle ilgili bir sorun vardır. Wi-Fi ağına bağlı olarak hikaye paylaşma konusunda sorun yaşıyorsanız hücresel ağa (mobil internet) geçerek deneme yapabilirsiniz. Veya tam tersini uygulayıp hücresel ağdan Wi-Fi’y geçebilirsiniz.

Instagramda-Başkasinin-Hikayesini-Paylaşma-Nasil-Yapilir

Geçici Çözüm Olarak Uçak Modu’nu Kullanın

Kulağa biraz garip gelebilir fakat uçak modu, Instagram hikaye yükleme sorununuza geçici bir çözüm olabilir. Reddit gibi büyük sosyal ağlarda birçok kullanıcı, bu yöntemin işe yaradığını söylüyorlar. Uygulamanız gereken talimatlar sırasıyla şunlar:

 • Instagram hikayenizi art arda iki kez paylaşın.
 • Instagram’ı kapatıp telefonunuzda Uçak Modu’nu açın.
 • Instagram’ı açıp ilk paylaştığınız hikayeyi silin.
 • Uçak Modu’nu kapatın.

Denemekten zarar gelmez değil mi? Bir bakın bakalım işe yarayacak mı.

Instagram’ı Güncelleyin

Diğer popüler uygulamalar gibi Instagram da düzenli güncellemeler yapar. Uygulamada bir sorun varsa güncellemeler genellikle o sorunu düzeltmek için hızlıca dağıtılır. Dolayısıyla App Store veya Google Play Store aracılığıyla Instagram’ı güncellemek, yapılması en mantıklı işlemdir. Uygulama mağazasını açıp mevcut güncellemelere bakın. Eğer Instagram’ın güncellenmesi gerekiyorsa bunu halledip tekrar hikaye paylaşmayı deneyin.

Uygulamayı Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Buraya kadar uyguladığınız hiçbir yöntem işe yaramadıysa, geriye yapılabilecek iki şey kalıyor: Bunun Instagram’a ait bir sorun olup olmadığını anlamak için bekleyebilir veya uygulamayı yeniden yükleyebilirsiniz.

Bir uygulamayı nasıl silmeniz gerektiğini muhtemelen biliyorsunuzdur fakat tekrar hatırlatmakta fayda var. Telefon ekranınızda parmağınızla uygulamanın üzerine bir süre basılı tutup ‘Sil’ yazısına dokunun. ‘Bundan emin misiniz?’ gibi bir bildirim alacaksınız, evet deyip devam edin. Ardından Google Play Store veya App Store’a gidip Instagram diyerek arama yapıp uygulamayı tekrar yükleyin. Umarız bu yöntemlerden bir tanesi (en azından sonuncusu) hikaye yüklenmiyor sorununuza çözüm olabilmiştir.

Sorunu Instagram’a Bildirin

Instagram’da henüz Instagram’ın da bilmediği bir hata ile karşılaşmış olabilirsiniz. Hangi telefonu kullandığınız, uygulamanın hangi sürümünü çalıştırdığınız ve sorunu çözmek için attığınız adımlar dahil olmak üzere sorunu detaylı olarak Instagram’a aktarın. Muhtemelen bir yanıt alamayacaksınız ancak başka kullanıcılar da aynı sorunu sizin gibi aktarmışsa, Instagram bir güncelleme ile bu sorunu düzeltebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’un teknik destek hizmeti var mı?

Yukarıdaki sorun giderme adımlarını takip ettikten sonra hala Instagram hikayeleri ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, aklınıza Instagram teknik ekibinden yardım alma fikri gelebilir. Ne yazık ki Instagram’ın bir sorun yaşadığınızda arayabileceğiniz bir müşteri destek ekibi bulunmuyor.

Ancak bir sorunu bildirmek için uygulama içi ‘Yardım‘ işlevini kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken uygulamayı açmak ve Ayarlar‘a gitmek. Buradan Yardım‘a, ardından Bir Sorunu Bildir‘e dokunun. Ekrandaki talimatları takip ederek bir rapor doldurun. Sonrasında Instagram size ek sorun giderme adımları veya bir çözüm içeren bir e-posta gönderecektir.

Her şeyi denedim ancak Hikayelerim hala yüklenmiyor. Ne oluyor?

Instagram hikayeleri dönen daire sorunu, birçok Instagram kullanıcısı için bilinen bir hata. Sorunu bildirdiyseniz ve yukarıdaki teknikleri takip ettikten sonra hala çözüm bulamadıysanız, geriye sadece bir seçenek kalıyor; beklemek. Ne yazık ki bu duymak istediğiniz bir tavsiye değil ancak Instagram’da sistem genelinde bir hata olabilir.

Yukarıdaki adımlar, kontrol edebileceğiniz hemen hemen her şeyi kapsadı; şimdi sıra Instagram’ın geliştiricilerinin sorunu çözmesinde.