iPad WhatsApp Yükleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp, her gün dünya çapında bir milyardan fazla aktif üyeyi birbirine bağlayan son derece popüler bir uygulamadır. WiFi veya 4G/5G üzerinden arkadaşlarınıza veya arkadaş gruplarına mesaj göndererek telefon faturanızda tasarruf etmenizi sağlar. Bununla birlikte üzücü olan kısım, WhatsApp’ın yalnızca iPhone için mevcut olmasıdır. iPad (veya iPod touch) için uygulamanın bir sürümü bulunmuyor.

Yine de umutsuzluğa kapılmayın. Bu makale ile WhatsApp Web’i kullanarak iPad’de WhatsApp’ı nasıl kullanacağınızı gösteriyoruz. Bu yöntemde iPhone’unuzdaki (veya Android cihazınızdaki) WhatsApp hesabına bağlanacak, mesajları iPad’inize ileterek mesaj, resim ve video gönderip alabileceksiniz.

WhatsApp iPad’e Ne Zaman Gelecek?

Şu an iPad’de WhatsApp’ın bir sürümü bulunmuyor fakat bu durum yakında değişebilir. Ağustos 2021’de WhatsApp’ın iPad’e ve Android tabletlere gelebileceğine dair haberler çıkmıştı.

WhatsApp’ın patronu Will Cathcart, Ocak 2022’de verdiği bir röportajda, insanların uzun süredir WhatsApp’ın iPad’e gelmesini beklediklerini söyledi. iPad uygulaması geliştirmek için gerekli altyapının önemli bir kısmını hazırladıklarını belirten Cathcart, net bir tarih vermekten de kaçınmıştı.

O tarihten bu yana iPad için WhatsApp’ın çoklu cihaz desteği ile piyasaya sürülebileceğine dair iddialar ortalıkta dolaşmaya başlamıştı. Hatta WABetaInfo, Mayıs 2022’de aşağıdaki tweeti atarak WhatsApp’ın iPad’e geleceğini belirtmişti.

2022 yılından itibaren iPad’in artık WhatsApp’a geleceği tarihi bizler de dört gözle bekliyoruz.

iPad’de Neden Resmi WhatsApp Uygulaması Yok?

iPad’de resmi WhatsApp uygulamasının olmamasıyla net bir açıklama yapamayız. Fakat aşağıdaki maddeler, hala iPad’de WhatsApp uygulamasının olmamasını destekler nitelikte:

  • Kullanıcı talebi: WhatsApp’a göre çoğu kişi uygulamayı akıllı telefonlarında kullanmayı tercih ediyor. Bu da şirketin akıllı telefon uygulamasını geliştirmeye ve iyileştirmeye öncelik vermesine sebep oldu. Bununla birlikte WhatsApp, özel bir iPad uygulaması için önemli bir talep görmedi.
  • Bazı teknik zorluklar: iPad’in daha büyük ekranı ve farklı en boy oranı için optimize edilmiş bir iPad uygulaması geliştirmek, önemli miktarda geliştirme kaynağı gerektirmektedir. Dolayısıyla WhatsApp’ın iyi bir kullanıcı deneyimi sunan iPad uygulaması geliştirmesi için zaman/para dengesini sağlaması gerekir.
  • Güvenlik endişeleri: WhatsApp, her zaman kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine değer vermektedir. Dolayısıyla şirket, WhatsApp’ı bir akıllı telefonda kullanmanın, onu bir iPad veya başka bir tablette kullanmaktan daha güvenli olduğuna inanıyor. WhatsApp, bir tablette akıllı telefondaki ile aynı düzeyde güvenliği sağlamanın zor olduğu gerekçesiyle şirketin resmi bir iPad uygulaması geliştirmediğini belirtti.

iPad WhatsApp Yükleme Adımları

Aşağıdaki talimatları uygulayarak WhatsApp’ı iPad’inizde kullanabilirsiniz.

  • iPad’inizde Safari uygulamasını açıp web.whatsapp.com web sayfasını ziyaret edin. iPadOS 13 veya üst bir sürümü kullanıyorsanız, WhatsApp Web’in masaüstü sürümünü otomatik olarak kullanmaya başlayacaksınız.
  • iOS 12 ve önceki sürümü kullananlar, bunun yerine WhatsApp’ın ana sayfasına yönlendirilecekler. Bu sorunu çözebilmek için sayfayı yenileyin, ardından bir veya iki saniye sonra ‘Masaüstü versiyonu yükle‘ yazılı seçeneğe dokunun.
  • Şimdi iPhone’unuzla eşleştirmek için bir QR koduyla birlikte WhatsApp Web arayüzü karşınıza çıkmış olmalı. iPhone’unuzdan WhatsApp’a giderek Ayarlar‘ı açın, sonrasında WhatsApp Web‘e gidip eşleştirme yapmak için kodu tarayın.

Bunu yaptığınız andan itibaren WhatsApp’ınızdaki tüm kişiler ve mesajlar karşınıza gelmiş olacak. Yalnız bu yöntemde kullanıcılar birkaç sınırlama ile karşılaşacaklar. En önemlisi bir mesaj geldiğinde bildirim almayacak olmanız. Yani bir mesajın gelip gelmediğini öğrenmek için tarayıcıyı sık sık kontrol etmeniz gerekecek.

Üçüncü Taraf Uygulama ile iPad WhatsApp Yükleme

iPad için resmi bir WhatsApp uygulamasının olmadığından bahsetmiştik. Bununla birlikte üçüncü taraf olarak kullanabileceğiniz bir WhatsApp uygulaması bulunuyor. Şuradaki bağlantıya tıklayarak iPad’inize bu uygulamayı indirebilirsiniz.

Messenger for WhatsApp adlı bu uygulamayı iPad’inize yükleyip kullanmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Yukarıdaki bağlantı üzerinden ilgili uygulamaya gidin.
  • Ardından uygulamayı açın ve bir QR kodu görünene kadar bekleyin.
  • Şimdi iPhone’unuzda WhatsApp’ı açın ve “Ayarlar“a (Settings) gidip ardından “Bağlı cihazlar“ı (Linked devices) seçin.
  • QR kodunu iPhone’unuzla iPad üzerinde görüntülenen QR kodunu tarayarak iki cihazı eşleştirin. iPad için WhatsApp otomatik olarak yüklenir ve tüm mesajlarınızı görüntüler.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp’ı iPhone olmadan iPad’de kullanabilir miyim?

Evet, WhatsApp’ı iPhone olmadan iPad’de kullanabilirsiniz. Bunun için uygulamayı App Store’dan indirmeniz ve telefon numaranızla bir hesap oluşturmanız yeterli.

iPad’imde WhatsApp’tan sesli ve görüntülü arama yapabilir miyim?

Evet, iPad’inizde WhatsApp üzerinden sesli ve görüntülü arama yapabilirsiniz.

WhatsApp kullanmayan kişilere mesaj göndermek için iPad’imde WhatsApp’ı kullanabilir miyim?

Hayır, uygulama ile yalnızca diğer WhatsApp kullanıcılarına mesaj gönderebilirsiniz.

Bilgisayarımdaki WhatsApp’a mesaj gönderip almak için iPad’imde WhatsApp’ı kullanabilir miyim?

Evet, her iki cihazda da aynı WhatsApp hesabında oturum açtığınız ve aktif bir internet bağlantınız olduğu sürece iPad’inizdeki WhatsApp’ı kullanarak bilgisayarınızdaki WhatsApp’a mesaj gönderip alabilirsiniz.