iPhone 13’te Parmak İzi Var mı?

Apple, iPhone 13 ve iPhone 13 Pro’yu heyecan verici özellikler/güncellemeler ile donattı. Peki Touch ID de (parmak izi) bunlar arasında mı? 2021’deki iPhone 13 serisine yönelik ilk tepki, Apple için sıkıcı bir güncelleme olduğu yönündeydi, ancak telefonların sunduğu sürpriz birçok özellik olduğu kanıtlandı. Kameralar, önceki modellere göre daha iyiydi, pil ömrü önemli ölçüde arttı ve ekranlar harika görünüyordu (özellikle 13 Pro serisindeki 120Hz ayarıyla). İyi tasarlanmış olsa da, iPhone 13 ile ilgili olarak lansmanından önceki dedikodular, kesilmeyen bazı özelliklere işaret etmişti.

Bu özelliklerden birisi de Touch ID’dir. Apple için Touch ID’yi alışılmış Face ID sensörleriyle birlikte bir iPhone’a entegre etmek uygun olsa da, iPhone 13 ile bu şekilde bir şey yapmayı yinelememeye karar verdi. Ekranın altında bir parmak izi sensörü yok ve güç düğmesinde veya telefonda başka bir yerde de yok. iPhone 13, kimlik doğrulama için yalnızca Face ID’ye yer vermiştir.

iPhone 13’te Neden Touch ID Yok?

Birçok kişiye göre iPhone 13’e Touch ID eklenmemesi Apple için büyük bir eksiklikti. Face ID hala harika bir özelliktir, ancak Touch ID’ye sahip olmak da son derece kullanışlı olurdu. Bununla birlikte iPhone 13’ün neden böyle bir özellik içermediğine dair muhtemelen bazı çok iyi nedenler vardır. Örneğin Touch ID ve Face ID’nin birlikte dahil edilmesi Apple için ek bir maliyet olurdu. İki biyometrik sensör, bir tane yerine daha pahalıdır ve yüksek kar marjlarını değerli gören bir şirket için ekstra bir masraftan kaçınmak mantıklıdır.

Ayrıca Apple’ın iPhone 13 gibi bir cihaza nasıl Touch ID entegre edeceğini düşünmek önemlidir. Touch ID güç düğmesine entegre edilirse, Apple’ın kendi kılıflarını tamamen yeniden tasarlamasını gerektirirdi. Diğer bir seçenek, ekranın altına gizlemek olurdu ancak mevcut ekran içi parmak izi sensörü teknolojisi muhtemelen Apple’ın standartlarına uygun değildir.

Bunların hiçbiri, Apple’ın iPhone 13’e Touch ID eklememe seçeneğini savunmaktan çok, işlevselliği içermemenin nasıl haklı çıkarılabileceği konusunda bazı içgörüler sağlamalıdır. Apple’ın gözünde, muhtemelen gereksiz bir masraf, mükemmel olmayan bir kullanıcı deneyimi yaratacak bir şeydi ve Apple Watch çözümü ile zaten ele aldığı bir sorundu. Gelecekteki bir iPhone’ın nihayet Face ID ve Touch ID’yi bir araya getirip getirmeyeceğini umabiliriz, ancak iPhone 13 bu cihaz değil.

Touch ID iPhone’lara Geri Döner mi?

Ne yazık ki, Touch ID hayranlarının özelliğin geri dönmesini beklemeye devam etmeleri gerekecek. Dedikodular, iPhone 14 serisinin piyasaya sürülmesiyle birlikte özelliğin nihayet Apple’ın amiral gemisi cihazlarına geri dönebileceğini önerse de, bu sonunda gerçekleşmedi. iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri dahili bir parmak izi sensörüne sahip değil ve son modellerde olduğu gibi iPhone 14, yalnızca biyometrik kimlik doğrulama olarak Face ID’yi kullanıyor.

iPhone 16 için bu değişecek miydi? Şu aşamada bunu söylemek için çok erken. Apple’ın Face ID’ye odaklanmaya devam etmesi olasıdır, hatta daha olasıdır. iPhone 8’den bu yana ana hat iPhone’da bir Touch ID sensörü olmamıştır ve gördüğümüz her şey gösteriyor ki bu durumun yakın bir zamanda değişeceğine dair hiçbir işaret yok.

Konu hakkındaki dedikodular ve spekülasyonlar ileri geri gitmeye devam etti, dedikoducular ve analistler önce bir ekran altı parmak izi tarayıcısının yakın zamanda entegrasyonunu tahmin ettiler ve sonra geri çekildiler. Patently Apple tarafından Mart 2023’te belirtildiği gibi, Apple son zamanlarda bir parmak izi tarayıcısının imajını oluşturabilen ve diğer özellikleri okuyabilen bir ekran altı optik görüntüleme sistemi için bir patent aldı. Ancak patentler, anlatılan teknolojinin mutlaka yeni iPhone’larda yer alacağı anlamına gelmez. En iyi Apple analistleri, bir parmak izi okuyucunun iPhone’a geri dönmesinin yıllar alabileceğini tahmin etti.