iPhone 15 Titreşim Açma Nasıl Yapılır?

iPhone’daki titreşimi açma veya kapatma, özellikle sessiz anahtar etkinse, genellikle kullanışlı bir özelliktir. Ancak anlıyoruz, telefonunuz masa üzerinde veya cebinizdeyken titreşim rahatsız edici olabilir. İşte titreşimleri açma veya kapatma yöntemi ve rastgele titreşim sorunlarını giderme hakkında bilgiler.

iPhone’da Titreşim Açma ve Kapatma

iPhone’larda titreşim, üç şeyle bağlantılıdır; yazma, sessize alma ve genel sistem işlevleri. Bunlardan bir veya daha fazlasını, Ayarlar > Ses ve Dokunuş menüsünden kendi tercihinize göre ayarlamanız gerekecektir.

En yukarıda TİTREŞİM başlığı altında Çaldığında Titret ve Sessizken Titret seçenekleri bulunuyor. Bunlar arama aldığınızda zil sesi açıkken ve cihazınız sessizdeyken titremesini sağlar. Özelliği aktif hale getirmek için yandaki kaydırıcının üzerine dokunup yeşil renkte olmasını sağlamalısınız.

Yine bu bölümde Klavye Tıklamaları ve Sistem Dokunuşları gibi seçenekler bulunuyor. Buradan da titreşimleri açıp kapatabilirsiniz.

iPhone’um Neden Rastgele Titriyor?

Öncelikle titreşimlerin gerçekten rastgele olup olmadığını belirlemelisiniz. Birçok titreşim, bildirimler ve diğer sistem olayları tarafından tetiklenir. Bu sebeple yukarıdaki seçenekleri kullanarak mümkün olan tüm titreşimleri devre dışı bırakmadıysanız, iPhone’unuz hala zaman zaman titreşecektir.

Sistem Dokunuşları veya titreşimli Klavye Geri Bildirimi’ni bilerek açık bıraktıysanız, başka bir olasılık da iPhone’unuzu hala kilidi açıkken cebinizin, çantanızın veya cüzdanınızın içine koyduysanız ve bu nesnelerin tetiklemelere neden olduğu bir şeylere sürtünmesidir. Telefonunuzu bir şeyin içine koymadan önce her zaman kilitleyin.

Yukarıdaki her şeyi elediyseniz, artık endişelenmeye başlamanız gerekecektir. Çünkü bazı hasarlar ve kusurlar meydana gelebilir. Bu nedenle iPhone’unuzun titreşim motoru, arızalı elektronikler nedeniyle çalışabilir.

Daha az olasılıkla, bir iOS yazılım hatası olabilir. Örneğin iPhone 14 Pro ve Pro Max’in kameralarının üçüncü taraf uygulamalarda optik görüntü sabitleme (OIS) motorlarında garip bir hata yaşanmıştı.

Gerçekten rastgele titreşimlerle karşılaşıyorsanız, mümkünse iOS’u güncellediğinizden ve yüklenmiş uygulamalar için aynısını yaptığınızdan emin olun. Titreşimler devam ederse, telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin ve son çare olarak sıfırlama işlemi yapmayı düşünün. Bundan sonra yapacak pek bir şey kalmayacaktır. En fazla bir Apple Mağazası veya üçüncü taraf bir tamir dükkanından randevu almanız gerekecektir.