iPhone Arayan Numara Yok Bulma

Arayan kişinin numarası tanımlama, iOS ve Android kullanıcıları için erişilebilir bir özelliktir. Bu arama özelliği, kullanıcıları belirli bir numaradan veya kişiden gelen gelen aramalar konusunda bilgilendirir. Eğer telefon numarası cihazınızda kayıtlı ise telefon ekranında kişi adı görüntülenecektir. Eğer telefon numarası kayıtlı değilse, telefonun ekranında bilinmeyen bir arayan bildirimi ve numara görüntülenecektir.

En son nesil akıllı telefonların çoğunda çağrı kimliği özelliği entegre edilmiş olsa da, Apple App Store ve Google Play Store’da üçüncü taraf geliştiriciler tarafından sunulan başka seçenekler de bulunmaktadır. Varsayılan arayan kimliği özelliğini açık tutarsanız, isim ve numara görünecektir. Ancak bazen rastgele uygulama hataları nedeniyle gelen aramalar telefonun ekranında görünmeyebilir.

Bu durumu çözüme kavuşturmak için neler yapmanız gerektiğini aşağıda göreceksiniz.

iPhone Arayan Numara Yok Rehberde Kayıtlı mı?

Eğer iPhone’unuzda arayan numara yok ise bu kişi yüksek ihtimalle rehberde kayıtlı değildir. Normal koşullarda iPhone rehberinizde kayıtlı olan bir kişi aradığında ismi mutlaka ekranda görünecektir. Bunun dışında aşağıdaki sebepler de iPhone arayan numaranın görünmemesine yol açabilir:

  • Arayan kişi bir VoIP hizmeti kullanıyor olabilir. Skype ve Google Voice gibi VoIP hizmetleri, kişilerin internet üzerinden arama yapmasına olanak tanır. Bu aramalar genelde alıcının telefonunda “Bilinmeyen” veya “Arayan Kimliği Yok” şeklinde görünür.
  • Arayan yabancı bir ülkeden arıyor olabilir. Yabancı bir ülkeden bir arama aldığınızda, telefon numarası iPhone’unuz tarafından tanınmayabilir.
  • iPhone’unuzun ağ bağlantısıyla ilgili bir sorun olabilir. iPhone’unuz internete veya hücresel ağa bağlı değilse arayanın numarasını tanımlayamayabilir.

iPhone Arayan Numara Yok, Nasıl Bulunur?

Başlamadan önce, iPhone’da gelen aramaların görünmemesi sorununun herhangi bir donanımsal sorundan kaynaklanmadığını belirtelim. Bu sorun, aşağıdaki adımları kullanarak kolayca düzeltebileceğiniz bir sorundur:

Adım 1: iPhone’unuzu yeniden başlatın: iPhone’u yeniden başlatmak, iPhone’larda gelen aramaların görüntülenmemesi sorununu düzeltmenin en hızlı yoludur. Bu işlem, Arayan Kimliği özelliğiyle ufak sorunları düzeltecektir.

Adım 2: Yeni güncellemeleri kontrol edin: iPhone’unuzdaki iOS sürümünün en son olduğundan, ayrıca tüm sistem ve uygulama güncellemelerinin gerçekleştirildiğinden emin olun. Bu da iPhone’larda arayan kimliği işleviyle ilgili geçici sorunu düzeltecektir.

Adım 3: Telefon uygulama bildirimlerini kontrol edin ve etkinleştirin: iPhone’unuzda Telefon bildirimlerinin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmeyi unutmayın. Etkinleştirmek için iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın ve Bildirimler sekmesine gidin. Telefon menüsünden bildirimlere izin ver‘i seçin.

Adım 4: Gelen arama ayarlarını düzeltin: Eğer iPhone’unuz iOS 14 veya üzerinde çalışıyorsa, gelen arama ayarlarını değiştirebilirsiniz. Örneğin tam ekran gelen arama kimliğini seçebilirsiniz. Bu ayarı uyguladıktan sonra iPhone’unuzu yeniden başlatarak iPhone’larda gelen aramaların görüntülenmeme sorununu düzeltebilirsiniz.

Adım 5: Telefon Ayarlarını Sıfırla veya iPhone’u Sıfırla: Yukarıda bahsedilen sorun giderme adımlarının hiçbiri iPhone’da gelen arama görüntülenmeme sorununu düzeltmezse, varsayılan telefon ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Sorun devam ederse, iPhone’u sıfırlayarak gelen arama görünmezlik sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Fotoğraftan Yazı Silme | En İyi 4 Yöntem