iPhone Ekran Süresi Uzatma Nasıl Yapılır?

iPhone ekran süresi, Otomatik Kilit özelliğindeki seçiminiz doğrultusunda açık kalır. Aynı durum iPad’ler için de geçerlidir. Eğer iPhone’unuzun ekran süresini uzatmak istiyorsanız, Otomatik Kilit özelliğine giderek kendinize en uygun özelleştirmeyi yapmalısınız.

Otomatik Kilit ile ekran süresi uzatma adımları iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 serisi, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max ve diğer tüm iPhone modelleri için aynıdır. Buna iPhone SE, iPhone 8, iPhone 7 ve iPhone 6s gibi daha eski iPhone’lar da dahildir.

iPhone Ekran Süresi Nedir?

Ekran süresi, iPhone ve iPad’lerde bulunan ve kullanıcıların cihazlarında geçirdikleri süreyi izlemelerine ve kontrol etmelerine olanak tanıyan bir özelliktir. Kullanıcıların ekran sürelerini daha iyi yönetmelerine, dikkat dağıtıcı unsurları azaltmalarına ve sağlıklı cihaz kullanım alışkanlıklarını geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Ekran süresi ile kullanıcılar, farklı uygulamalarda ne kadar zaman geçirdikleri, cihazlarını ne sıklıkta aldıkları ve her gün cihazlarında ne kadar zaman geçirdikleri dahil olmak üzere cihaz kullanımlarının bir dökümünü görebilirler. Kullanıcılar ayrıca sosyal medya, oyunlar veya eğlence gibi belirli uygulamalarda veya uygulama kategorilerinde geçirecekleri süreye ilişkin sınırlar da belirleyebilir.

Ebeveynler, belirli uygulamalarda geçirebilecekleri süreyi sınırlamak veya belirli web sitelerine erişimi engellemek gibi, çocuklarının cihaz kullanımına ilişkin kısıtlamalar ayarlamak için iPhone ekran süresini kullanabilir.

Ekran süresi kullanıcıların cihazlarının kilitli ve erişilemez olacağı zamanları planlamasına olanak tanıyan kapalı kalma süresi ve kullanıcıların belirli uygulamalara veya uygulama kategorilerine sınırlamalar koymasına olanak tanıyan uygulama sınırları gibi bir dizi başka özelliği de içerir.

Sonuç olarak iPhone ekran süresi, özellikle cihazlarında çok fazla zaman geçiren veya ekran süresinin sağlıkları ve esenlikleri üzerindeki etkisinden endişe duyan kişiler için cihaz kullanımını yönetmek ve sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmek için yararlı bir araç olabilir.

iPhone Otomatik Kilit Özelliği Nedir?

Otomatik Kilit, belirli bir süre işlem yapılmadığında ekranınızı otomatik olarak kapatılmasını sağlayan bir özelliktir. Bunu Asla seçeneğini tercih ederek tamamen kapatabilir, 30 saniye veya birkaç dakika olarak ayarlayabilirsiniz. Otomatik kilitlemenin temelde üç amacı vardır:

  • Belirli bir sürenin ardından ekranınız kararacak ve pil ömrünüz biraz daha uzayacaktır. Daha uzun Otomatik Kilit süreleri, pilinizin daha hızlı tükenmesine yol açacaktır.
  • Sizin dışınızda başkalarının iPhone’unuza erişemesini engellemek için bu özelliği kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda Face ID, Touch ID veya şifrenizle cihazınızın kilidini açmanız gerekecek.
  • Yanlışlıkla yapacağınız hataların önüne geçmiş olursunuz. Örneğin iPhone’unuz kilitsiz olarak cebinizde olduğu sırada insanları yanlışlıkla arayabilirsiniz.

iPhone Ekran Süresi Uzatma Adımları

Şimdi iPhone’da ekran süresi uzatma işlemini adım adım nasıl yapacağınıza geçelim.

  • iPhone, iPad veya iPod touch’ınızda Ayarlar uygulamasını açın.
  • Çıkan menüden Ekran ve Parlaklık yazılı seçeneğin üzerine dokunun.
  • Ardından Otomatik Kilitle seçeneğine dokunun.
  • Şimdi 30 saniye, 1 dakika, 2 dakika, 3 dakika, 4 dakika, 5 dakika ve ‘Asla’ gibi farklı seçenekler bulacaksınız. Bu seçeneklerden size en uygun olanı seçin.

Tüm yapmanız gerekenler bu kadardı. Seçtiğiniz iPhone otomatik kilit ekranı ayarı, cihazınıza otomatik olarak uygulanacaktır.

Kişisel ihtiyaçlarınıza göre iPhone ekran zaman aşımı süresini buradan belirleyebilirsiniz. Eğer iPhone’unuza farklı kişilerin erişme ihtimali varsa, 30 saniye veya 1 dakika gibi daha kısa bir süre seçmenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ekran süresi uzatma işlemi iPhone’un pilini etkiler mi?

iPhone’unuzun ekranını uzun süre açık bırakmak pil ömrünü önemli ölçüde etkileyebilir. Ayrıca iPhone X’ten sonra piyasaya sürülen OLED ekranlı iPhone’lar ekran yanması sorunlarına karşı biraz savunmasız durumdalar. Bu sebeple OLED ekranınız varsa Asla seçeneğini kullanmamanızı öneririz. Bunula birlikte daha uzun zaman aşımları, duruma göre bir gizlilik tehdidi de oluşturabilir.

Fakat bu her zaman istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Kullanımın gerektirdiği şekilde ekranın zaman aşımını sık sık değiştirebilirsiniz.

iPhone ekran Süresini azaltabilir miyim?

Evet, Otomatik Kilit özelliklerinden 30 saniyeyi seçtiğinizde iPhone’unuzun ekranı 30 saniye sonra kapanacaktır. Bununla birlikte güç düğmesine dokunduğunuzda bu süreyi beklemeden de cihazınızın ekranını karartabilirsiniz.

iPhone ekran süresi ile ne tür verileri görüntüleyebilirim?

Ekran süresi ile farklı uygulamalarda geçirdiğiniz süre, cihazınızı ne sıklıkla elinize aldığınız ve her gün cihazınızda ne kadar zaman harcadığınız gibi cihaz kullanımınızla ilgili verileri görüntüleyebilirsiniz.