iPhone Engellenen Numaradan Gelen Mesajları Görme

Bazı kullanıcılar, iPhone’da engellenen numaradan mesajları görme yöntemi olup olmadığını merak ediyor. Birinden can sıkıcı mesajlar ve aramalar geldiğinde o kişinin numarasını engellemek, en kesin çözümlerdendir. Fakat numarasını engellediğiniz kişiden gelen mesajları görmek isteyebilirsiniz. Bu makale ile iPhone’da engellenen numaradan gelen mesajlar nasıl görülür, buna cevap vermeye çalışacağız.

iPhone Engellenen Numaradan Gelen Mesajları Görme

Birini iPhone’da engelledikten sonra gelen kısa mesajları gözden geçirmek istiyor olabilirsiniz. Öncelikle bir numarayı engelledikten sonra size gelen mesajları göremeyeceğinizi unutmayın. Bunun yerine o numarayı engellemeden önce size gönderilen mesajları görebilirsiniz.

Bir numarayı engellediğinizde, mesaj geçmişini silmiş olmuyorsunuz. Tüm kısa mesajlar, engelleme süresinden önce sizin için hazır olacaktır. iPhone’unuzdaki Mesajlar uygulamanızı açabilir ve engellenen bir numaranın kısa mesajlarını bulabilirsiniz. Ancak her şeyi silmeyi seçerseniz, iOS’un yedekleme sistemine ihtiyaç duyacaksınız. iCloud ve iTunes yedekleme, size bu konuda yardımcı olacak en mutlak çözümdür.

Aşağıdaki yöntemleri uygulamaya geçmeden önce iPhone’daki kişinin engelini kaldırmanız gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • İlk olarak iPhone’unuzdaki Telefon uygulamasını açın.
 • Ardından Engellenen Kişiler sekmesine dokunun.
 • Engellemesini kaldırmak istediğiniz kişinin veya numaranın üzerine dokunun.
 • Üzerine dokunduğunuz kişinin numarasını veya ismini parmağınızla basılı olacak şekilde sola doğru kaydırın.
 • Şimdi sağ kısımda kırmızı kutu içerisinde Engeli kaldır seçeneğine dokunun.

Mesajlaşma geçmişinizde daha önce engellediğiniz kişiden gelen herhangi bir mesaj olup olmadığını görmek için ‘Mesajlar‘ uygulamasını açın. Bununla birlikte kişinin engellenmiş olduğu süre boyunca gönderdiği mesajların otomatik olarak silinmiş olabileceğini unutmayın.

Bu aşamadan sonra engelini kaldırdığınız kişi artık sizi tekrar arayabilir ve size mesaj gönderebilir. Engelini kaldırdığınız kişinin otomatik olarak Kişiler listenize eklemeyeceğini unutmayın.

iPhone Engellenen Numaradan Gelen Mesajları Görme | iCloud

 • Öncelikle iCloud.com‘a giderek Apple Kimliğinizle giriş yapın.
 • Görmek istediğiniz mesajları bulun.
 • Şimdi iPhone’unuzdaki iCloud ayarlarına geri dönüp Mesajlar yedeklemesini kapatın.
 • Ardından bir mesaj göreceksiniz, Bu mesaj ile mesajlarınızı yerel olarak indirebileceğiniz söylenir.
 • Son olarak mesajları geri yüklemek için İletileri Devre Dışı Bırak ve İndir‘i seçebilirsiniz.

iPhone Engellenen Numaradan Gelen Mesajları Görme | iTunes

iPhone’da engellenen mesajları görmek için herhangi bir seçeneğiniz yok. Ancak silinen mesajları geri getirebilirsiniz. iPhone’unuzu iTunes ile senkronize ettiyseniz, engellenen bir numaraya ait silinmiş mesajları alabilirsiniz. Bir numarayı engelledikten sonra gelen mesajları görmenin imkansız olduğunu unutmayın. Bunun dışında iTunes yedeklemesinden veri kurtarmak nispeten kolaydır. Sürece tam olarak hakim olmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle iPhone cihazınızı iTunes yüklü bilgisayarınıza bağlayın.
 • Ardından iTunes uygulamasını açıp cihaz düğmesine tıklayın.
 • Şimdi Yedeklemeler bölümünde, Yedeklemeyi Geri Yükle‘yi seçin.
 • Son olarak en son yedekleme girişini seçip sonrasında işlemi tamamlamak için Geri Yükle‘yi seçin.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’da engellediğim numaraları Mesajlar uygulamasında görebilir miyim?

Bir numarayı engelledikten sonra Mesajlar uygulaması aracılığıyla bir numaranın engelini kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak iPhone’unuzda engellenen numarayı bulmanız gerekir. Telefonunuzdan Ayarlar‘a gidip ardından Telefon‘u seçin. Çıkan menüde, Çağrı Engelleme ve Tanımlama‘yı seçmeniz gerekir. Orada tüm engellenen kişileri görebileceksiniz. Artık tekrar mesaj almaya başlamak için numaraların engellerini kaldırabilirsiniz.

FaceTime’dan iPhone’da engellediğim numarayı görebilir miyim?

FaceTime’da engellediğiniz kişileri Ayarlar menüsünde bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Ayarlar menüsüne giderek buradan FaceTime‘ı bulmak. Ardından FaceTime’ın içinde ekranı aşağı kaydırıp Engellenen Kişiler‘i seçin. Burada engellenen kişilerin listesini görüntüleyebilirsiniz.

iPhone’unda birinin engelini kaldırdığımda mesajlar gelir mi?

Evet, iPhone’unuzda birinin engelini kaldırdığınızda mesajlar gelir. Numara operatör tarafından engellenmemişse tüm mesajları operatör göndermek zorundadır. Birini iPhone’dan engellerseniz, operatör mesajları iPhone’unuza göndermelidir. Tüm bu mesajlar Bilinmeyen Gönderenler klasöründe saklanır. Mesajlar engellenen numaradan geldiğinden ve işletim sisteminden engellendiğinden, iOS bunları iPhone mesaj arayüzünüzde göstermez.

Engellediğim kişiye mesaj atarsam ne olur?

Sizi engelleyen bir Android kullanıcısına mesaj göndermek, boşluğa bağırmak gibidir. Mesajlarınız gönderiliyor görünüyor ancak asla telefonlarına ulaşmaz. iPhone’ların aksine “teslim edildi” veya “teslim edilmedi” bildirimi almazsınız.

iPhone’da birini engellediğinizde mesajlar silinir mi?

Birini engellediğinizde o kişi size mesaj atamaz ve sizi arayamaz. Ancak bunu yapmak, cihazınızda daha önce birbirinize gönderdiğiniz mesajları silmez.