iPhone Fotoğraf Döndürme | 3 Farklı Yöntem

iPhoneda-Bir-Fotoğraf-Nasil-Döndürülür

Sosyal medyada mobil fotoğrafçılık önemli bir rol oynamaktadır. Bazı insanların iPhone’ları ile nasıl güzel fotoğraflar çektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Cevabı aslında basit; en iyi bir görüntü için gereken bazı basit ayarlamalara dikkat ederler.

iPhone’unuzla fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, parlaklık, kontrast, yön gibi ayarların da çok önemli olduğunu bilirsiniz. Örneğin resminiz yanlış yöndeyse, iPhone’daki bir resmi doğru şekilde nasıl döndüreceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. Sonuçta o görsele ne kadar düzenleme yaparsanız yapın, muhtemelen istediğiniz gibi görünmeyecektir. Ancak Photo Editor gibi üçüncü taraf uygulamalarla ya da iPhone’unuzun varsayılan araçlarını kullanarak fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde döndürüp düzeltebilirsiniz.

iPhone Fotoğraf Döndürme Yolları

Photo Editor ile iPhone’da Fotoğraf Döndürme

Bir fotoğrafı düzenlerken, çok sayıda işlevselliğe sahip bir uygulamayı kullanmak isteyebilirsiniz. Photo Editor, size bu anlamda çeşitli kullanım seçenekleri sunan bir uygulamadır. Bu uygulama, örneğin maskeleme, ton kontrolü, renklendirme ve renk ekleme gibi karmaşık işlevleri içerir. Varsayılan olarak iPhone’unuzda bu kadar çok özellik bulunmuyor.

Photo-Editor-Uygulamasini-Kullanarak-iPhoneda-Fotoğraf-Döndürme

Söz konusu fotoğraf düzenleme olduğunda, fotoğraf yönü önemli ögelerdendir. Ancak çektiğiniz fotoğrafı yüksek açılarla döndürmeniz de gerekmiyor. Basit bir sağdan sola döndürme veya çevirme ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz en iyi teknik, Photo Editor uygulamasıyla iPhone’un yerel fotoğraflar uygulamasını birleştirmektir. Bu şekilde iPhone’da bir fotoğrafı kolaylıkla döndürebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlar:

 • App Store’a gidip Photo Editor isimli uygulamayı yükleyin.
 • Uygulamayı başlatın.
 • Ortada bulunan filtre simgesine dokunun ve ardından düzeltmek istediğiniz fotoğrafı seçin.
 • Bir fotoğraf seçtikten sonra sağ alt köşedeki simgeye dokunun.
 • Döndürme işlemini yapacağınız bir simge göreceksiniz, fotoğrafın yönünüzü düzeltmek için bunu kullanın.
 • Fotoğrafınızı cihazınıza kaydetmek için Bitti simgesine dokunun.

Photo Editor’u kullandıkça uygulamanın farklı yeteneklerini de keşfedeceksiniz. Bu uygulamadaki her aracın belirli bir rolü vardır. Uygulamanın özelliklerini tam potansiyeliyle kullanırsanız, size birçok yönden fayda sağlayacaktır. Şimdi Photo Editor uygulamasının bazı temel özelliklerine bakalım:

 • Yeniden renklendirme özelliği vardır.
 • Vintage, güzellik ve doğa gibi çeşitli fotoğraf efektleri mevcuttur.
 • Ayarlanabilir fırça boyutu ile çoklu dokunmatik yakınlaştırma özelliği bulunuyor.
 • 100’den fazla fotoğraf filtresi mevcut.
 • Pozlama, parlaklık, kontrast, doygunluk ve tonlamayı manuel olarak kontrol edebilirsiniz.
 • Daha sonra kullanmak üzere düzenleme projelerinizi kaydedebilirsiniz.
 • Sosyal medyada uyumlu uygulamalarla paylaşabilirsiniz.

Fotoğraflar Uygulaması ile iPhone’da Fotoğraf Döndürme

Gördüğünüz üzere App Store’dan yükleyeceğiniz Photo Editor ile fotoğrafınızı her açıdan iyileştirebilirsiniz. Ancak bazı sebeplerden dolayı iPhone’un Fotoğraflar uygulamasındaki varsayılan araçları da kullanmanız gerekebilir.

Fotoğraflar-Uygulamasi-Kullanilarak-iPhoneda-Fotoğraf-Nasil-Döndürülür

Apple’ın cihazları basit ama güçlü işlevleriyle bilinir. iPhone’un Fotoğraflar uygulaması da bunun en iyi örneklerindendir. Photo Editor gibi bir üçüncü taraf uygulamasında bulabileceğiniz bazı gelişmiş özelliklere sahip olmasa da kendine göre bazı avantajları vardır. Bir kere iPhone’un varsayılan uygulaması olan bu uygulama oldukça hızlıdır. Bir fotoğrafı kapsamlı bir şekilde düzenlemeniz gerekmiyorsa, Fotoğraflar uygulaması işinizi fazlasıyla görecektir. Şimdi iPhone’da varsayılan olarak bulunan Fotoğraflar uygulamasını kullanarak iPhone’da bir fotoğrafı nasıl döndüreceğimizi öğrenelim:

 • Fotoğraflar uygulamasını başlatın.
 • Düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçin.
 • Düzenle simgesine dokunun.
 • Sağ altta döndürme simgesini göreceksiniz, döndür simgesine dokunun ve fotoğrafı ayarlamaya başlayın.
 • Görselinizi kitaplığa kaydetmek için Bitti‘ye dokunun.

Siri ile iPhone’da Fotoğraf Döndürme

Siri ile iPhone’da herhangi bir fotoğrafı döndürmek mümkündür. “Hey Siri” komutu ile Siri’yi etkinleştirip ardından “Fotoğrafımı döndürmek istiyorum” şeklinde bir komut verin. Siri size hangi fotoğrafı döndürmek istediğinizi soracaktır. İstediğiniz fotoğrafı seçin ve Siri’ye “Saat yönünde” veya “Saat yönünün tersine” gibi bir yönerge verin. Siri, fotoğrafınızı istediğiniz yönde döndürecektir.

Siri’nin döndürme işlemini doğru bir şekilde yapabilmesi için fotoğrafın doğru yönde açık olması önemlidir. Aksi takdirde Siri’nin yanlış yönde döndürme yapmasına sebep olabilirsiniz. Bu sebeple fotoğrafın doğru yönde açık olduğundan emin olun ve talimatınızı net şekilde verin. Gördüğünüz üzere Siri ile fotoğraf döndürme işlemi hızlı ve oldukça kolaydır.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’da fotoğraf döndürme işlemi ne kadar zaman alır?

Fotoğraf döndürme işlemi, fotoğrafın boyutuna ve iPhone’unuzun hızına bağlı olarak değişebilir. Ancak bu işlem genellikle birkaç saniye sürer.

iPhone’da birden fazla fotoğrafı aynı anda döndürebilir miyim?

Fotoğraf uygulaması ile sadece tek bir fotoğrafı aynı anda döndürebilirsiniz. Ancak Siri ile birden fazla fotoğrafı aynı anda döndürebilirsiniz.

iPhone’da döndürülen fotoğrafın kalitesi değişir mi?

Fotoğrafın kalitesi döndürme işleminden etkilenmez. iPhone’da fotoğraf döndürme işlemi sadece fotoğrafın görüntüsünün döndürülmesiyle ilgilidir. Dolayısıyla fotoğrafın kalitesini veya çözünürlüğünü değiştirmez. Ancak fotoğrafın orijinal boyutuyla orantılı olarak döndürülen fotoğrafın çözünürlüğünde bir miktar kayıp yaşanabilir. Bu kayıp, fotoğrafın orijinal boyutuna ve döndürme açısına bağlıdır. Yine de gözle fark edilir bir azalma olmaz.