iPhone Fotoğraf Yüklenmiyor Hatası İçin 10+ Çözüm Önerisi

iPhone’un her son modeliyle bir önceki modelden daha yüksek kalitede fotoğraflar çekebiliyoruz. Fakat bazen bu fotoğrafların yüklenmesiyle ilgili bazı sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Sebebini araştırırken geçen zaman ve sorunun bir türlü çözüme kavuşmaması, oldukça can sıkıcı bir süreçtir. Bu sebeple mevcut sorunun kaynağını iyi belirlemek gerekiyor. Öncesinde ise bu soruna sebep olan olası durumları tespit etmek gerekiyor.

iPhone’da Fotoğraf Neden Yüklenmiyor?

Hemen telaş yapıp teknik destek almadan evvel bu soruna sebep olabilecek durumlara bir bakalım.

Yeterli Depolama Alanına Sahip misiniz?

Eski bir iPhone modeli kullanıyorsanız, 32 veya 64 GB gibi günümüzde pek yeri olmayan bir depolama alanına sahip olabilirsiniz. Bu da çektiğiniz fotoğrafların kaydedilememesine ve dolayısıyla bunları görüntüleyememenize sebep olacaktır. Şimdi şu sıralamayı takip ederek depolama sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol edin: Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı

Ekranın en üstünde kullanılan ve kalan depolama alanı karşınıza çıkacak. Altında ise iPhone’unuzdaki uygulamalar ve gelen güncellemelerle birlikte ulaştığı boyutları göreceksiniz. Buradan yola çıkarak iPhone’unuzun depolama sorunu yaşamasına sebep olan uygulamaları tespit ederek önleminizi (uygulamayı kaldırarak) alabilirsiniz.

İnternet Bağlantısı Sorunları

Eğer depolama alanıyla ilgili sorununuz yoksa, internet bağlantınızın iyi olduğundan emin olmalısınız. Apple, dosyalarınız için bulut tabanlı iCloud servisini kullandığı için kullandığınız internetin kalitesi önemlidir. Zayıf internet bağlantısı, çoğu konuda olduğu gibi fotoğraf yüklenmesinde de sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Diğer Sebepler

Yukarıdakilerin dışında iPhone’unuzda fotoğrafın yüklenmemesine şunlar da sebep olabilir:

 • Zayıf pil: iPhone’unuzun pili zayıfsa, fotoğraflarınızı yüklemek için yeterli güce sahip olmayabilir.
 • Yazılım sorunları: iPhone’unuzda yazılımla ilgili bir sorun varsa, bu fotoğraflarınızın yüklenmesini engelleyebilir.
 • Bozuk fotoğraflar: Fotoğraflarınızdan biri veya daha fazlası bozuksa, diğer fotoğrafların da yüklenmesini engelleyebilir.
 • iCloud ayarları: iCloud ayarlarınız doğru şekilde yapılandırılmadığında fotoğraflarınıza bulut üzerinden erişemeyebilirsiniz.
 • Üçüncü taraf uygulamalar: Fotoğraflarınıza erişmek için üçüncü taraf bir uygulama kullanıyorsanız, bu uygulama iPhone’unuzla veya kullandığınız iOS sürümüyle uyumlu olmayabilir.

iPhone Fotoğraf Yüklenmiyor Hatası İçin Çözüm Önerileri

iPhone Depolama Alanını Optimize Edin

iPhone’unuzun depolama alanının limite ulaşması, fotoğraf yüklenmemesi dahil pek çok sorunu yaşamanıza sebep olacaktır. Dolayısıyla hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını bilmelisiniz. Artık kullanmadığınızı fark ettiğiniz bazı uygulamalarınız da olabilir. Tüm bunları kontrol etmek için Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı sıralamasını takip edin. Buradan yüklü olan uygulamalarınız ve kapladıkları alanları göreceksiniz.

Şimdi yapmanız gereken şey, bunlardan hangilerinin artık gereksiz olduğuna karar vermek. Ardından uygulamanın üzerine dokunun ve çıkan seçeneklerden Uygulamayı Sil‘i seçin. Bunu yaptığınızda uygulamayla birlikte uygulamadaki tüm verilerinizi (fotoğraf, video gibi) silmiş olacaksınız. Ardından uygulamayı tekrar yükleyebilirsiniz fakat verileri sileceğiniz için depolama alanınızı da belirgin seviyede optimize etmiş olacaksınız.

Apple Kimliği’nden Çıkış Yapıp Tekrar Giriş Yapın

Bu yöntem nadiren de olsa yaşadığınız sorunu çözme konusunda size yardımcı olabilir. Ayrıca iCloud hesabınız, bilinmeyen bir sebeple iCloud Fotoğraflarınıza erişemiyor olabilir. Apple Kimliği’nizden çıkış yapmak ve tekrar giriş yapmak sorunu düzeltebilir. Bunu yapmak için şu adımları takip edin:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Üst kısımdaki Apple Kimliği bölümüne dokunun.
 • Alt kısımda Çıkış Yap‘ı seçin.
 • Çıkış yapmak için yönergeleri takip edin.
 • Sonra tekrar giriş yapmak için Apple Kimliği bölümüne dokunun. Ardından, giriş yapmak için yönergeleri izleyin.

Şimdi aldığınız hata mesajının devam edip etmediğini görmek için söz konusu fotoğrafı tekrar yüklemeyi deneyin.

‘Son Silinenler’ Albümünü Elle Silin

Apple, sildiğiniz fotoğrafları fikrinizi değiştirme ihtimaline karşılık olarak 30 gün boyunca sistemde tutmaktadır. Eğer sildiğiniz fotoğraf adedi yüksekse, bu hiç yoktan depolama alanınızın işgal edilmesine devam edildiğini gösterir.

Eğer sildiğiniz fotoğrafları hiçbir şekilde geri getirmek istemediğinize eminseniz, 30 günü beklemeden bunları silebilirsiniz. Bu da iPhone’unuzun depolama alanını rahatlatacak unsurlardan bir tanesidir. Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı > “Son Silinenler” Albümü sıralamasını takip ederek sildiğiniz tüm fotoğrafları kaldırabilirsiniz.

Aynı şekilde iPhone’unuzda yüklü olan videolar da cihazınızda büyük yer kaplayacaktır. Fotoğraflar uygulamasına giderek veya Ayarlar > Genel > iPhone Saklama Alanı sıralamasını takip ederek gereksiz videoları silebilirsiniz. iPhone Saklama Alanı’na geldikten sonra ekranın üstünde Tümünü Göster seçeneğine dokunun. Aşağıda Videoları Gözden Geçir adlı bir seçenek karşınıza çıkacak. Silmek istediğiniz videoları seçip ardından çöp kutusunu simgesine dokunarak silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

İndir ve Orijinalleri Tut Seçeneğini Seçin

Fotoğrafları indirip orijinallerini saklamaya geçmek, orijinal fotoğrafı tam çözünürlükte indirir ve kamera rulonuza yükler. Ancak bu işleme geçiş, cihaz depolamanızı tüketebilir. Bu sorunu çözmek için iCloud ayarlarınızı da değiştirebilirsiniz.

 • Ayarlar‘ı açın.
 • Apple Kimliği‘nize dokunun.
 • iCloud‘a dokunun.
 • Fotoğraflar‘ı seçin.
 • İndir ve Orijinalleri Tut‘u seçin.

Fotoğraflar Uygulamasını Kapatıp Tekrar Açın

Herhangi bir akıllı telefonda olduğu gibi iPhone’da da bazen uygulamalar çökebilir. iPhone Fotoğraflar uygulaması bunlar arasında istisna değildir. Fotoğraflar uygulamasının çöktüğünü veya çökmediğini anlamak imkansıza yakındır.

Bununla birlikte iPhone’da fotoğraflarınızı yükleyemiyorsanız, muhtemelen Fotoğraflar uygulamasında geçici bir sorun vardır. Bu sebeple uygulamayı kapatıp tekrar açmak, hatanın düzeltilmesini sağlamak için yardımcı olabilir.

Hücresel Verileri Etkinleştirin

iPhone’unuzda bir fotoğrafın iCloud bağlantısını aldığınızda, onu yerel depolama alanınıza indirebilmeniz için internet erişiminizin olması gerekmektedir. Ancak iPhone’unuzu yalnızca WiFi ile indirme için sınırlandırdıysanız, WiFi kullanılmadığında veya kapsama alanı dışında olduğunda fotoğraflarınızı yerel depolama biriminize alma işleminiz sonuçsuz kalabilir.

Bu sebeple Fotoğraflar uygulamasının hücresel verileri kullanarak dosyaları indirmesine veya senkronize etmesine izin vermeyi düşünebilirsiniz. Bunu yapmak için iPhone’unuzdan Ayarlar > Fotoğraflar > Hücresel Veri sıralamasını takip ederek Mobil Veri’yi açın.

Senkronizasyon İçin Sınırsız Veriye İzin Verin

iPhone’unuzda Fotoğraflar uygulamasının hücresel verileri kullanmasına izin vermenin yanı sıra fotoğrafların veya videoların senkronize edilmesi için kullanabilecek veri sınırı, resimlerin bazı zamanlarda yüklenememesine neden olabilir. Mobil internetinizin zayıf olduğu zamanlarda böyle bir sorun yaşayabilirsiniz.

Buradan yola çıkarak iCloud Fotoğrafları’ndaki veri sınırını kaldırma işlemi, iCloud Fotoğrafları’nı indirirken ve yüklerken mevcut tüm mobil ağ sinyallerini serbest bırakmanıza olanak tanır. iCloud Fotoğrafları için sınırsız veriye izin vermek için gereken adımlar, hücresel veriye izin vermenizle hemen hemen aynıdır. Bunu yapmak için iPhone’unuzdan Ayarlar‘a gidin. Daha sonra Fotoğraflar > Hücresel Veri sıralamasını izleyip Sınırsız Güncelleme‘yi aktif edin. Bunu yaptığınızda fotoğraflarınızı tekrar açmayı deneyebilirsiniz.

İnternet Bağlantınızın Kalitesini Kontrol Edin

İnternet bağlantısı, iPhone’unuza fotoğraf yükleyememe sorunları arasında sinsi bir düşman gibi durmaktadır. iPhone’unuzun depolama alanında bir sorun olduğunu düşünmüyorsunuz, uygulamalar dahil her şey olması gerektiği gibi çalışıyor, fakat fotoğraf yükleyemiyorsunuz. Buna eğer yazılımsal olarak cihazınıda büyük bir sorun yoksa, kötü internet bağlantısı sebep olabilir.

WiFi bağlantısı, hücresel veriye göre daha sık sorun çıkarabilmektedir. Dolayısıyla WiFi’yi kapatıp hücresel veriyi (mobil internet) açarak fotoğraf yükleme işlemini bir de bu şekilde deneyin.

iPhone’a fotoğraf yüklenmiyor olması, başımıza çok sık gelen bir sorun değildir. Dolayısıyla buna sebep olabilecek durumların sayısı da epey sınırlıdır. Yukarıdaki yöntemler, iPhone’a fotoğraf yüklenme sorununu ortadan kaldırmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. Fakat hala aynı sorunu yaşamaya devam ediyorsanız, şuradaki bağlantıdan Apple’ın destek uygulamasını indirerek sorununuzu Apple’ın destek ekibine iletebilirsiniz.

Enerji Tasarrufu Modunu Kapatın

Pil tüketimini azaltmaya çalışırken iPhone’unuzda düşük güç modunu açmış olabilirsiniz. Ancak Apple, iPhone’da düşük güç modunu açmanın bazı işlevleri etkileyebileceğini ve telefonun yavaşlamasına neden olabileceğini belirtmektedir. Bu işlevler arasında iCloud Fotoğraflar’ın geçici olarak durdurulması da bulunmaktadır.

Eğer düşük güç modunu kapatırsanız, fotoğrafların yüklenememesi hatasını çözüme kavuşturabilirsiniz. Düşük güç modunu devre dışı bırakmak için Ayarlar → Pil → Düşük Güç Modu sıralamasını izleyip söz konusu modu kapatın.

Fotoğrafı Silip Kurtarın

Eğer belirli bir fotoğraf iPhone’unuzda ‘fotoğraf yüklenemiyor’ hatasını tetikliyorsa, bu ya bozuk veya eksik bir indirme sonucu oluşabilir. Bu durumda fotoğrafı silip ardından iCloud üzerinden geri yüklemeyi denemek isteyebilirsiniz.

Söz konusu fotoğrafı silmek için fotoğrafın üzerine uzun süre basılı tutun ve Kütüphaneden Sil → Fotoğrafı Sil sıralamasını izleyin.

Ardından silinen fotoğrafı kurtarmak için şu adımları izleyin:

 • Alt sağ köşeye doğru Albümler‘e dokunun.
 • Aşağı doğru kaydırın ve Son Silinenler‘i seçin.
 • Silinen fotoğrafı bulduğunuzda üzerine uzun bir süre basılı tutun ve Kurtar‘ı seçin.

iCloud.com’u Kullanın

Bu sorunu hala yaşamaya devam mı ediyorsunuz? O halde geçici bir çözüm olsa da fotoğraflarınıza ulaşmanız gerektiğinde PC veya Mac üzerinden iCloud web sitesine giriş yapabilir ve Apple Kimliği’nizle oturum açabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra tüm fotoğraflarınızı iCloud’dan yüklemek için Fotoğraflar‘a tıklayın.

Apple Destek’i Kullanın

Tüm çözüm önerilerini denedikten sonra hala ‘fotoğraf yüklenemiyor’ hatası görünüyorsa, Apple Destek ile iletişime geçme zamanı gelmiştir.

iPhone’unuzda ‘fotoğraf yüklenemiyor’ hatası mesajı herhangi bir nedenle ortaya çıkabilir. Ne olursa olsun, yukarıdaki çözümler sorunu çözmenize yardımcı olmalıdır. Umuyoruz ki Apple Destek ile iletişime geçmenize gerek kalmadan sorunu çözüme kavuşturabilmişsinizdir.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone fotoğraflarım neden bilgisayarıma yüklenmiyor?

iPhone fotoğraflarınız bilgisayarınıza yüklenmiyorsa, bunun nedeni kablo veya bağlantıyla ilgili bir sorun olabilir. Ayrıca eski veya uyumsuz bir yazılım da buna sebep olabilir.

iPhone fotoğraflarımdan bazıları yüklenmiyorken diğerleri neden yükleniyor?

iPhone fotoğraflarınızdan yalnızca bazıları yüklenmiyorsa, bunun nedeni söz konusu fotoğraflarla ilgili bozulma veya dosya biçimi uyumsuzluğu gibi sorunlar olabilir.

Yüklemeyen iPhone fotoğraflarımı kurtarabilir miyim?

iPhone fotoğraflarınız yüklenmiyorsa, bir veri kurtarma aracı kullanarak, yedekten geri yükleme yaparak veya yardım için Apple desteği ile iletişime geçerek onları kurtarmayı deneyebilirsiniz. Ancak bozuk veya tamir edilemeyecek şekilde hasar görmüşlerse, tüm fotoğraflarınızı kurtaramayabileceğinizi unutmamalısınız.