iPhone’da Kişiler Toplu Olarak Nasıl Silinir?

iPhone’unuzda bulunan kişileri tek tek silmek yerine toplu olarak silme, size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Nedir bu avantaj diye soracak olursanız, cevabımız çok basit; zaman tasarrufu. Çünkü iPhone rehberinizde bulunan kişi sayısı çok fazla ise bunları silmek de bir o kadar zamanınızı alacaktır. Dolayısıyla iPhone’da kişileri toplu olarak silmek, bu anlamda yapabileceğiniz en mantıklı şeydir.

Aşağıda iPhone kişi silme işlemini yapabileceğiniz üç farklı yöntemden bahsedeceğiz. Bunlardan hangisi sizin için uygunsa o yöntemi uygulayabilirsiniz.

iPhone Kişiler Nedir?

iPhone’da “Kişiler” uygulaması, kullanıcının telefon rehberine erişim sağlayan ve kişilerin iletişim bilgilerini depolayan bir uygulamadır. Kişiler uygulaması, telefon numaraları, e-posta adresleri, ev ve iş adresleri, doğum günleri ve diğer iletişim bilgileri gibi kişilerle ilgili bilgileri içerir. Bu uygulama, kullanıcıların kişilerini düzenlemelerine, yeni kişiler eklemelerine, mevcut kişileri aramalarına veya mesaj göndermelerine, kişilere e-posta göndermelerine ve kişileri gruplara veya etiketlere ayırmalarına olanak tanır. Ayrıca iPhone’un diğer uygulamalarıyla entegre çalışarak, kişilerinizi mesajlaşma uygulamalarında veya e-posta uygulamalarında hızlı bir şekilde seçmenizi sağlar.

iPhone Kişileri Toplu Silme

iPhone’da kişileri toplu olarak silmek için bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. iCloud hesabınız üzerinden iPhone rehberinizde bulunan kişileri toplu olarak silebileceksiniz. Bunun için atmanız gereken adımlar şunlar:

 • iCloud’un web sitesine giderek iCloud hesabınızla giriş yapın.
 • Bu esnada sizden iPhone’unuza gönderilen kodu girmeniz istenebilir.
 • Şimdi karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Buradan Kişiler‘i seçin.
 • Şimdi klavyenizden Shift tuşuna basılı tutarak silmek istediğiniz tüm kişilerin üzerine tıklayın.
 • Ardından sol alt köşedeki dişli çark görünümündeki simgeye tıklayın.
 • Çıkan menüden Sil‘i seçin.

Yukarıdaki adımlar, iPhone’da kişileri toplu olarak ve zahmetsizce silmenizi sağlayacaktır. Bunun dışında iPhone’unuzdaki tüm kişileri de silmek isteyebilirsiniz. Eğer isteğiniz bu yöndeyse bu sefer sizi bir aşağıdaki başlığa alalım.

Mac ile iPhone Kişiler Toplu Silme

iPhone’unuzda birden fazla kişiyi aynı anda Mac’inizdeki Kişiler uygulamasını kullanarak silebilirsiniz. Bu işlem için kişilerinizin iCloud üzerinden senkronize edildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu kontrolü yapmak için macOS Ventura yüklü bir Mac kullanıyorsanız, öncelikle Sistem Ayarları‘nı açın. Ardından adınıza tıklayın, iCloud‘u açın ve Kişiler uygulamasının etkin olduğundan emin olun. Eski bir sürüme sahip Mac kullanıyorsanız, Mac’inizde Sistem Tercihleri‘ni açın, Apple Kimliği‘ne tıklayın ve Kişiler uygulaması onay kutusunun seçili olduğundan emin olun. Bunu yaptıktan sonra, iPhone’daki kişilerinizi Mac’iniz kullanarak silebilirsiniz.

iPhone Tüm Kişileri Silme

iPhone rehberinizdeki tüm kişileri silmek için de yine iCloud hesabınıza ihtiyacınız olacak. Ardından sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • iPhone’unuzun Ayarlar‘ı uygulamasını açın ve ekranın en üst kısmında bulunan adınıza dokunun.
 • Buradan iCloud‘u seçin.
 • Şimdi çıkan seçenekler arasından Kişiler‘i bulun.
 • Kişiler’in yanındaki kaydırıcı muhtemelen yeşil renkte olmalı. Şimdi onun üzerine dokunun.
 • Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelmeli.
 • Yukarıda ok işaretiyle gösterilen iPhone’umdan Sil‘e dokunun.

Tüm bunları yaptıktan sonra iPhone’unuzdaki herkesi rehberinizden silmiş olacaksınız. Olur da bir gün iPhone’unuzda sildiğiniz bazı numaraları geri getirmek isterseniz, şuradaki makaleye göz atarak bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.