iPhone Kişisel Erişim Noktası Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone Kişisel Erişim Noktası sorunu, internete ihtiyaç duyulduğu zamanlarda oldukça can sıkıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında bazı kullanıcılar, iPhone Kişisel Erişim Noktası Kendiliğinden kapanıyor veya görünmüyor şeklinde geri bildirimlerde bulunuyorlar. Şimdi bu can sıkıcı sorunu ortadan kaldırabilmenize yardımcı olacak bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

iPhone Kişisel Erişim Noktası Nedir?

iPhone’daki Kişisel Erişim Noktası özelliği, iPhone’unuzun internet bağlantısını diğer cihazlarla paylaşmanıza olanak sağlayan bir özelliktir. Bu özellik, daha çok bir WiFi’ye erişiminiz olmadığında veya aynı anda birden fazla cihazı internete bağlamanız gerektiğinde yararlı olabilir.

Kişisel Erişim Noktası’nı kullanmak için iPhone’unuzun bir hücresel ağa bağlı olması ve hotspot özelliğini içeren bir veri planına sahip olması gerekir. Kişisel Erişim Noktası, diğer cihazlara internet erişimi sağlamak için veri planınızı kullanır. Bu sebeple veri kullanımınıza dikkat etmelisiniz.

Kişisel Erişim Noktası’nı ayarlamak için iPhone’unuzda özelliği etkinleştirmeniz ve bir şifre ile korumanız gerekiyor. Daha sonra WiFi, Bluetooth veya USB kullanarak diğer cihazları Kişisel Erişim Noktası’na bağlayabilirsiniz.

Bu özellik, hareket halindeyken internet erişimi elde etmenin en uygun yolları arasındadır. Bununla birlikte planınızdaki tüm veri kullanım sınırlarının farkında olmanız ve fazla kullanım ücretlerinden kaçınmak için veri kullanımınızı takip etmeniz önemlidir.

iPhone Kişisel Erişim Noktası Nasıl Kurulur?

Kişisel Erişim Noktası’nı iPhone’unuzda ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasına gidin.
 • Hücresel” yazılı seçeneğin üzerine dokunun.
 • Şimdi “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğine dokunun.
 • “Kişisel Erişim Noktası”nın yanındaki anahtarı “Açık” konuma getirin.
 • Kişisel Erişim Noktası için bir şifre atayın. Bu şifre, diğer cihazları ortak erişim noktanıza bağlamak için kullanılacaktır. Tahmin edilmesi zor, güçlü ve benzersiz bir şifre seçtiğinizden emin olun.

Bu aşamadan sonra belirlediğiniz şifre ile mobil internetiniz başka kişiler tarafından kullanılabilir durumda olacak.

iPhone Kişisel Erişim Noktası Neden Bağlanmıyor?

iPhone’unuzda Kişisel Erişim Noktası’na bağlanmamanızın çeşitli nedenleri olabilir. En yaygın sebepleri arasında şunları gösterebiliriz:

 1. Bluetooth veya Wi-Fi kapalı
 2. Yanlış parola
 3. Uyumsuz aygıtlar
 4. Maksimum bağlantıya ulaşıldı
 5. Yazılım hataları
 6. Operatör kısıtlamaları
 7. Donanım sorunları

iPhone’da Kişisel Erişim Noktası Nasıl Kullanılır?

iPhone’da Kişisel Erişim Noktası’nı diğer cihazlarla internet bağlantısı paylaşmak için kullanabilirsiniz. iPhone’da Kişisel Erişim Noktası’nın nasıl kullanılacağını aşağıda görebilirsiniz:

 • iPhone’unuzun Ayarlar uygulamasını açın.
 • Şimdi “Kişisel Erişim Noktası” seçeneğini bulun ve açın.
 • Ardından bir “Wi-Fi Şifresi” belirleyin.
 • Wi-Fi ve Bluetooth” seçeneklerinin altında “USB Bağlantısıyla” veya “Bluetooth Bağlantısıyla” seçeneklerinden birini seçin. Bu, diğer cihazlarla bağlanmanın yolunu belirleyecektir.
 • Diğer cihazda Wi-Fi veya Bluetooth ayarlarını açın ve iPhone’unuzu seçin.
 • İnternet bağlantısı için gerekli olan şifreyi girin veya doğrulama isteklerine cevap verin.
 • Artık diğer cihaz internete bağlanabilir.

Diğer cihazların iPhone’a bağlanabilmesi için Wi-Fi veya Bluetooth özelliklerinin açık olması gerekmektedir. Ayrıca Kişisel Erişim Noktası kullanımı mobil veri kullanımınızı arttırabilir. Bu sebeple mobil veri planınızın ne kadar veri kullanımı izin verdiğini kontrol etmelisiniz.

iPhone Kişisel Erişim Noktası Sorunu Çözüm Önerileri

iPhone Kişisel Erişim Noktası görünmüyor veya bağlanmıyor ise bu sorunu çözebileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Şimdi bunların neler olduğuna bir bakalım.

iPhone Kişisel Erişim Noktası’nı Kapatıp Açın

Kapatma-açma tekniği, bu sorun için de uygulayabileceğiniz en iyi çözüm yollarının başında gelmektedir. Çoğu kılavuzda yeniden başlatmanın önerilmesinin sebebi, herhangi bir ayar değişiminden sonra ortaya çıkan sorunları rahatlıkla çözebilmesidir.

Öyleyse ilk olarak yapmanız gereken şey, iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açıp ardından Kişisel Erişim Noktası’nı kapatmak. Ardından tekrar açıp bağlanmayı deneyin.

Hücresel Veri’yi Kapatıp Açın

Tıpkı Kişisel Erişim Noktası’nda olduğu gibi Hücresel Veri’yi açıp kapatmak da yaşadığınız sorunu çözüme kavuşturabilir. Bunun için yine iPhone’unuzdan Hücresel’e dokunun, ardından ekranın en üstünde bulunan Hücresel Veri’nin yanındaki kaydırıcı simgesine dokunup kapatın. Şimdi tekrar kaydırıcı simgesine dokunup aktif hale getirin.

iPhone’u Yeniden Başlatın

Mobil verileri kapatıp açmak işe yaramadıysa, iPhone’unuzu yeniden başlatmak bir sonraki en iyi seçenek olabilir. Yeniden başlatma yöntemi, iPhone’unuzun modeline göre farklılık gösterecektir.

iPhone X, 11, 12

 • Kaydırıcı görünene kadar ses seviyesi düğmesine ve yandaki düğmeye basılı tutun.
 • Kaydırıcıyı sürükleyin ve cihazın kapanmasını bekleyin.
 • Tekrar açmak için Apple logosu görünene kadar telefonun sağ tarafındaki düğmeye basılı tutun.

iPhone SE (2. nesil), 8, 7 veya 6

 • Kaydırıcı görünene kadar telefonun yan tarafındaki düğmeye basılı tutun.
 • Kaydırıcıyı sürükleyip ardından cihazın kapanmasını bekleyin.
 • Tekrar açmak için Apple logosu görünene kadar telefonun sağ tarafındaki düğmeye basılı tutun.

iPhone SE (1. nesil), 5 ve öncesi

 • Kaydırıcı görünene kadar telefonun üst kısmındaki düğmeye basılı tutun.
 • Kaydırıcıyı sürükleyin ve cihazın kapanmasını bekleyin.
 • Tekrar açmak için telefonun üst kısmındaki düğmeyi Apple logosu görünene kadar basılı tutun.

iOS’u En Son Sürüme Güncelleyin

iOS’un her yeni sürümü hata düzeltmeleri içerir. En son işletim sistemi güncellemesi, yaşadığınız sorunu çözüme kavuşturmuş olabilir. Bunun için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel‘e gidin. Sonra da Yazılım Güncelleme‘yi seçin.
 • Eğer güncelleme varsa İndir ve Yükle‘yi seçin. Güncelleme için daha fazla yer açmak üzere uygulamaları silmek için iOS ile onaylamanız gerekebilir. Telefonunuz güncellemeden sonra bu uygulamaları yeniden yükleyecek.
 • Güncellemek için Yükle‘ye dokunun. Daha sonra‘yı seçerek yüklemeyi daha sonraya planlayabilirsiniz.
 • Eğer istenirse şifrenizi girin.

iPhone Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamak, WiFi, hücresel veya Bluetooth bağlantılarıyla ilgili sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Ağ ayarlarınızı sıfırlamak için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel > Sıfırla‘ya gidin
 • Ağ Ayarlarını Sıfırla‘yı seçin
 • İstenirse şifrenizi girin.
 • Ağ Ayarlarını Sıfırla‘ya tekrar dokunun.

Bunu yaptığınızda, bağlandığınız tüm WiFi ağlarına yeniden katılmanız ve şifrelerini tekrar girmeniz gerekeceğini unutmayın.

Düşük Güç Modunu Devre Dışı Bırakın

Düşük güç modu, yalnızca iPhone 12’de bulunan bir özelliktir ve pili mümkün olduğunca korumak için telefonunuzdaki her şeyi kapatır. Düşük pilde kendi kendine açılmış ve daha sonra kapanmamış olabilir. Sizinki bir iPhone 12 ise bunu deneyin:

 • Ayarlar > Pil seçeneğine gidin .
 • Düşük Güç Modu‘nu kapatın.

Farklı Bir Bağlantı Deneyin

Sorunun iPhone’unuzla ilgili farklı bir şeyden kaynaklı olup olmadığını tespit etmek için başka bir bağlantı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızı farklı bir ağa bağladığınızda çalışıyorsa, sorun iPhone’unuzda demektir. Böyle bir durumda Apple’ın yetkili servisiyle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Erişim Bağlantı Noktası’nı Yeniden Adlandırın

Bir sonraki çözüm, kişisel erişim noktasının adını değiştirmektir. Cihazınız, adı değiştirdiğinizde bağlantıyı yenileyeceği için bu sorunu çözebilir.

Erişim noktasının adı genellikle cihazın adını alır. Bu nedenle aşağıdaki adımları takip ederek cihazının adını değiştirebilirsiniz.

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘a gidin.
 • Ardından Genel > Hakkında sıralamasını takip edin.
 • Cihazın adına dokunun ve adı değiştirin. Ardından Tamam‘a dokunun.

Son olarak kişisel erişim noktanızı yeniden başlatıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edebilirsiniz.

En Yüksek Uyumluluğunu Etkinleştirin

Eğer iPhone 12’de Kişisel Erişim Noktası çalışmıyorsa, Ayarlar’a gidip Kişisel Erişim Noktası’nı açmak için En Yüksek Uyumluluğu Etkinleştir seçeneğini kullanabilirsiniz. iPhone 12 serisi telefonlar bazı farklı ağ işlevleri ve seçeneklere sahiptir. En Yüksek Uyumluluğu Etkinleştirmek, bazı eski modellerin bu telefonlara bağlandığında ortaya çıkabilecek sorunları önlemenize yardımcı olabilir.

iPhone Kişisel Erişim Noktası Kullanımı Hakkında Bilgiler

iPhone’da bir Kişisel Erişim Noktası kullanacak olduğunuz zamanlarda aşağıdaki bilgiler aklınızın bir köşesinde bulunsun:

 • Kişisel Erişim Noktası’nı kullanmanın iPhone’unuzun pilini normalden daha hızlı tüketebileceğini unutmayın. Kişisel Erişim Noktası’nı kullanırken iPhone’unuzun şarjlı veya prize takılı olduğundan emin olun.
 • Kişisel Erişim Noktası, iPhone’unuzun hücresel veri planını kullanır. Aylık veri limitinizi aşmamak için veri kullanımınıza dikkat edin. Ayarlar uygulamasına gidip “Hücresel” seçeneğine dokunarak veri kullanımınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Kişisel Erişim Noktası, iPhone’unuzun internet bağlantısının hızıyla sınırlıdır. Daha yavaş bir bağlantınız varsa Kişisel Erişim Noktası da daha yavaş olacaktır.
 • Kişisel Erişim Noktasına aynı anda birden fazla cihaz bağlayabilirsiniz. Ancak ne kadar çok cihaz bağlarsanız internet bağlantısının her cihaz için o kadar yavaş olacağını unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone Kişisel Erişim Noktası’nı nasıl her zaman açık tutarım?

Erişim noktanızı açık tutmak için Kişisel Erişim Noktası ayarları ekranından Aile Paylaşımı’nı açmalısınız.

iPhone’um neden etkin noktadan bağlantıyı kesiyor?

Bunun sebebini ‘şundan dolayı’ diyerek açıklamak biraz zor. Fakat çözümü için yapabileceğiniz bir şey var. iPhone’unuzu yeniden başlatın ve tekrar deneyin. Çalışmazsa, etkin noktayı ve etkin noktanın çalıştığı cihazı yeniden başlatın.

Bir iPhone’un etkin noktası ne kadar hızlı?

Bu durum genellikle telefonunuzun veri planına bağlıdır. Bluetooth üzerinden bağlandığınızda 30 Mbps’ye kadar çıkabilir fakat WiFi ile bağlandığınızda çok daha hızlı olacaktır.

Bir iPhone’un etkin noktasının menzili nedir?

Bir iPhone etkin noktası WiFi üzerinden iç mekanlarda 20 metre, Bluetooth üzerindense yaklaşık 10 metre kadar bir menzile sahiptir. Ancak tüm bunlar, içinde bulunduğunuz odanın düzenine ve burada bulunan diğer nesnelere bağlıdır.

iPhone Kişisel Erişim Noktası’na kaç cihaz bağlanabilir?

iPhone Kişisel Erişim Noktası’na bağlanabilen cihaz sayısı, operatörünüze ve planınıza bağlı olarak değişir. Ancak tahmini bir sayı vermek gerekirse bu genellikle 5-10 aygıt civarındadır.

iPhone Kişisel Erişim Noktası’nı Apple olmayan cihazlarla kullanabilir miyim?

Evet. WiFi bağlantısını destekledikleri sürece Apple dışındaki cihazları iPhone Kişisel Erişim Noktası’na bağlayabilirsiniz.