iPhone’da Silinen Bildirimleri Görme Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde pek çok bildirim alıyoruz ve bunları çoğu zaman hiç bakmadan siliyoruz. Kilit ekranındayken önemli bir bildirimi yanlışlıkla sildiğinizde, bir zaman makinesi olsaydı da geri gidebilseydim diyebilirsiniz. Bu mümkün olmasa da geçmişteki bildirimleri başka yollarla görmenize yardımcı olabiliriz.

Bununla birlikte bazı uygulamalar için bildirimleri özellikle kapattıysanız, o uygulamanın geçmiş bildirimlerinin görünmeyeceğini unutmayın.

iPhone’da Bildirimleri Neden Görmüyorum?

Akıllı telefonunuzda bildirimlerin çalışma şeklini birkaç detay etkileyebilir. Örneğin uçak modu veya rahatsız etmeyin modu gibi özellikler, bildirimleri tamamen sessize alarak bunların ekranınızda görünmesini engeller.

iPhone’unuzda herhangi bir uygulamanın bildirimlerini kapattıysanız; Ayarlar > Bildirimler > Uygulama Adı > bildirime izin verme sıralamasını takip edebilirsiniz. Bununla birlikte Rahatsız Etmeyin (yeni ismiyle Odak) ve Uçak Modu etkinse, bunları kapatmayı unutmayın.

Odak özelliğini kapatmak için bildirim merkezini açın ve açık olan Odak’ı kapatın. Yine aynı bölgede uçak simgesi eğer turuncu renkteyse (etkinse) üzerine dokunup deaktif hale getirebilirsiniz.

Şimdi iPhone’da silinen bildirimleri nasıl görebileceğinize bir bakalım.

iPhone’da Silinen Bildirimleri Nasıl Görürüm?

iPhone’unuzda tüm hafta boyunca gelen bildirimler kaydedileceği için bu konuda endişelenmenize gerek yok. Silinen bazı bildirimleri bulmak için bildirim merkezini ziyaret edebilirsiniz.

iPhone’daki silinen bildirimleri ana ekranınızda kaydırarak kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Bildirim merkezi üzerinden iPhone’unuzda kaçırdığınız veya sildiğiniz bildirimleri bulmanın basit bir yöntemi vardır.

iPhone’da silinen bildirimleri Bildirim Merkezi’nden kontrol etmek için iPhone’unuzda ana ekranı açın ve sol üst köşeden aşağı doğru kaydırın. Bunu yaptığınızda bildirim merkezi açılacak ve geri aldığınız veya sildiğiniz bildirimleri görebileceksiniz. Silinen bildirimler, günlere ve uygulamalara göre filtrelenir. Belirli bir bildirimi arıyorsanız buradan bulabilirsiniz.

iPhone bildirim merkezi üzerinden silinen bildirimleri görmek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Ana ekranınızı açın
  • Sol üst köşeden aşağı doğru kaydırın
  • Kilit ekranınıza geldikten kilit ekranını açın
  • iPhone’unuzun altından yukarı doğru kaydırın

Kilit ekranınızdaysanız, iPhone’unuzun ekranını alttan yukarı kaydırarak geçmiş bildirimleri görebilirsiniz.

Bazı Uygulamaların Silinmiş Bildirimleri Neden Görünmüyor?

iPhone’da silinen bir bildirimi Bildirim Merkezi’nde de görmüyorsanız, Ayarlar’dan grup bildirimlerini açmanız gerekecek.

Bu ayarı açtığınızda söz konusu uygulamanın bildirimlerini gruplandırmış olursunuz. Uygulamanın bildirimlerini alsanız da gruplandırıldıkları için bu bildirimlerden yalnızca bazılarını alacaksınız.

iPhone’unuzda bu ayarı kapatmak için şu adımları izleyin:

  • iPhone’unuzdan Ayarlar‘a gidin.
  • Bildirimler’e dokunun.
  • Bildirimleri gruplandırılan uygulama hangisiyse onu seçin.
  • Ekranı aşağı kaydırın ve Bildirim Gruplama üzerine dokunun.
  • Son olarak Bildirim Gruplama özelliğini kapatın.

Artık uygulamada spesifik olanlar dahil olmak üzere tüm bildirimleri görmeye başlayacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’daki bildirimler nerede saklanıyor?

iPhone bildirimleriniz, bildirim geçmişinizi görüntülemek için Kilitli Ekranınızı yukarı kaydırarak erişebileceğiniz Bildirim Merkezi’nde saklanır.

Bildirimler Bildirim Merkezi’nde ne kadar süre kalır?

iPhone’unuz açılmamış bildirimleri bir hafta boyunca saklayabilir. Ancak bildirimleri temizlediyseniz veya okuduysanız bunları Bildirim Merkezi’nde görüntüleyemezsiniz.

Zaten tıkladığım veya açtığım bildirimleri nasıl görebilirim?

Bir bildirimi açtıysanız, iPhone Bildirim Merkezi’nden kaldırılır. Sonrasında ona erişmenin veya onu görüntülemenin hiçbir yolu yoktur.

iPhone’umda temizlenmiş bildirimleri görebilir miyim?

Hayır, bir bildirimi temizlediğinizde iPhone Bildirim Merkezi’nden kaybolur ve onu bir daha göremezsiniz.