iPhone SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

Rastgele numaralardan gelen SMS’ler, en hafif tabirle çok rahatsız edicidir. Ancak bu SMS’ler aynı zamanda kötü amaçlı yazılımlar için tehlikeli bir araç da olabilir. Rehberimizle birlikte iPhone’da SMS engelleme işlemini nasıl yapacağınızı, spam ve diğer dolandırıcılık mesajlarını nasıl durduracağınızı öğreneceksiniz.

Spam SMS Nedir?

Bir spam SMS’i, genellikle internet üzerinden veya bir elektronik mesajlaşma servisi aracılığıyla toplu olarak gönderilen istenmeyen mesajlardır. iPhone’da bu istenmeyen mesajlar, genellikle bilinmeyen numaralardan veya otomatik çeviriciler tarafından gönderilen robot metinleri olarak gelir. Bu SMS’ler, genelde bir ürünün veya hizmetin tanıtımı için gönderilir.

Bu spam SMS’leri gönderenler, yalnızca bu yöntemi kullanmazlar. Gelen kutularımızı dolduran istenmeyen e-postalar, istenmeyen telefon numaralarından gelen aramalar da bu yöntemlere dahil edilebilir.

Çoğu spam SMS’i genelde zararsızdır ve bunları filtrelemek oldukça basittir. Ancak çoğu spam SMS’i kötü amaçlı yazılımlar içermese de bazı spam SMS’ler, kişisel verilerinizi toplamak için kimlik avı görevini üstleniyor olabilir.

iPhone Spam SMS Geldiğinde Yapılması Gerekenler

Mesajlardaki Bağlantıları Açmayın

Güvenilir bir kaynaktan gelmediği sürece SMS’te bulunan bağlantıyı asla açmayın. Spam mesajlar, verilerinizi çalan veya cihazınıza reklam yazılımı veya başka kötü amaçlı yazılımlar bulaştıran pharming web sitelerindeki bağlantılara tıklamanız için sizi ikna etmeye çalışan kimlik avı dolandırıcılığı olabilirler.

Kişisel Bilgilerinizi Koruyun

Resmi şirketler, adres, hesap şifresi veya kimlik numarası gibi hassas bilgilerinizi SMS yoluyla istemezler. Bu sebeple kişisel verilerinizi gizli tutmalısınız. Aksi takdirde kimlik hırsızlığının kurbanı olma riskiniz olacaktır.

Kişisel verilerinizin istendiği spam SMS mesajını hemen bildirin. Kişisel bilgilerinizi arayan herhangi bir kişiden veya herhangi bir numaradan istenmeyen mesajları engellemek için aşağıdaki yöntemleri uygulayın.

iPhone’unuzdaki Spam SMS Engelleme Özelliklerini Kullanın

Aşağıda bazı iPhone SMS engelleme yollarından bahsetmiştik. Bu özellikler arasında iPhone’da yerleşik olarak bulunan SMS engelleme özelliği bulunmaktadır. İstenmeyen SMS’lerin gelmesini engellemek için muhakkak bu özelliği aktif edin.

iPhone SMS Engelleme Yolları

Bilinmeyen Numaradan Gelen SMS’i Engelleme

iPhone’unuza bilinmeyen numaralardan gelen SMS’lerden epey sıkılmış olmalısınız. Bu SMS’ler, çoğunlukla yasa dışı bahis sitelerinden veya ticaret firmalarından gelir. Bunun sebebi ise telefon numaranız dahil pek çok kişisel verinize sahip kurumların bu bilgileri üçüncü taraflara ‘satmasıdır’. Dolayısıyla bu tarz SMS’ler sürekli gelecektir, elbette birazdan bahsedeceğimiz yöntemi uygulayana kadar.

iPhone’larda bilinmeyen numaralardan gelen SMS’leri engelleyebileceğiniz bir ayar bulunmaktadır. Buna şu adımları izleyerek ulaşabilirsiniz:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Ekranı aşağı kaydırıp Mesajlar seçeneğine dokunun.
 • Şimdi çıkan seçeneklerden Mesaj Filtreleme başlığı altındaki Bilinmeyenleri Filtrele‘nin yanında bulunan kaydırıcıya dokunarak özelliği etkinleştirin.

Bu yöntemle birlikte gelen SMS’ler, Filtreler > Bilinmeyen Gönderenler bölümünde yer alırlar. Ve gelen SMS için bir bildirim de almazsınız.

Belirli Bir Kişiden Gelen SMS’i Engelleme

Bizi en çok bilinmeyen numaralardan gelen SMS’ler rahatsız etse de belirli bir kişiden gelen SMS’leri de engellemek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Mesajlar yazışmasına gelip, en üst kısımda yer alan isme veya numaraya dokunun.
 • Ardından Bilgi seçeneğine dokunun.
 • Ekranı aşağı kaydırın ve Bu Arayanı Engelle’ye dokunun.

iPhone’unuzda engellediğiniz numaraları görmek için Ayarlar > Mesajlar > Engellenen Kişiler sıralamasını takip edebilirsiniz.

e-Devlet ile SMS Engelleme

Yukarıdaki yöntemler dışında e-Devlet aracılığıyla da istenmeyen SMS’leri engelleyebilirsiniz. Üstelik bu işlem, en az yukarıdakiler kadar etkilidir.

e-Devlet ile istenmeyen SMS’leri engellemek için şu işlemleri takip edin:

 • Şuradaki bağlantıdan e-Devlet’in resmi sayfasını ziyaret edin.
 • Ana ekranda e-Hizmetler yazılı kısma tıklayın.
 • Bu sefer Telekomünikasyon yazılı kısma tıklayın.
 • Ardından ekranı biraz aşağı kaydırıp Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi yazılı kısma tıklayın.
 • Şimdi sağ üst köşede, sol tarafında (+) işaretinin bulunduğu Yeni İletişim Adresi Ekle‘ye tıklayın.
 • Alt kısımda Yukarıdaki metni okudum, anladım ve onaylıyorum. yazılı kısmın yanındaki kutucuğu doldurun.
 • Ardından İletişim Adresi Tipi adresi olarak Telefon Numarası‘nı seçin.
 • Altta yer alan boşluklara herhangi bir iletişim adresi ismi atayın ve telefon numaranızı girin.
 • Ardından Devam yazısına tıklayıp telefonunuza gelen SMS şifresini girin ve telefonunuzu kaydedin.
 • Buradan ‘onayları yönet‘ seçeneği ile telefonunuza SMS’ler için izin verdiğiniz firmaların listesi karşınıza çıkacak.
 • Son olarak istediğiniz firmanın size SMS gönderimini iptal edebilirsiniz.

Her ne kadar biraz işlem yapacak olsanız da istenmeyen SMS’lerin engellenmesini sağlamak için buna değer.

SMS Engelleme Uygulaması

Yukarıdaki yöntemlere ek olarak SMS engelleme uygulamalarından da faydalanabilirsiniz. Hem iPhone hem de Android telefonlar için oldukça başarılı SMS engelleme uygulamaları yer alıyor.

iPhone için şu uygulamaları önerebiliriz:

Android içinse şu uygulamalara göz atabilirsiniz:

Uygulamaları ücretsiz olarak telefonunuza indirip, ekranda beliren talimatları yerine getirerek istemediğiniz SMS’leri engelleyebilir veya filtreleyebilirsiniz.

iPhone’da Bir SMS’i Engellersem Ne Olur?

iPhone’da bir SMS’i engellediğinizde, gönderen kişinin mesajları artık iPhone’unuza teslim edilmeyecek ve bildirim almayacaksınız. Bir SMS gönderen kişiyi engellediğinizde olan bazı şeyler şunlardır:

 • Birisi,- siz onu engelledikten sonra size bir SMS mesajı gönderdiğinde, mesajı iPhone’unuza teslim edilmez ve bununla ilgili herhangi bir bildirim görmezsiniz.
 • Bir göndereni engellediğinizde, onun telefon numarası engellenen kişiler listenize eklenir. Bu listeyi “Ayarlar” uygulamasında “Mesajlar” > “Engellenen Kişiler” sekmesinin altında görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz.
 • Bir göndericiyi engellediğinizde ona SMS gönderemezsiniz.
 • Gönderenin bir iPhone’u varsa ve iMessage’ı etkinleştirmişse, SMS mesajlarını bloke ettikten sonra bile size iMessage gönderebilirler. Ancak SMS mesajlarını engellediğiniz gibi belirli kişilerden gelen iMessage’ları da engellemeyi seçebilirsiniz.

Bir SMS gönderen kişiyi iPhone’unuzda engellediğinizde yalnızca o kişinin size o cihaz üzerinden mesaj göndermesini engelleyeceğinizi unutmamalısınız. Aynı Apple Kimliği’ne ve iCloud hesabına bağlı iPad veya Mac gibi başka cihazlarınız varsa, size mesaj göndermelerini önlemek için göndereni bu cihazlarda da engellemeniz gerekir.

iPhone SMS Engeli Kaldırma Nasıl Yapılır?

Daha önce iPhone’unuzda belirli kişilerden gelen SMS mesajlarını engellediyseniz ve şimdi bu engeli kaldırmak istiyorsanız, şu adımları izleyebilirsiniz:

 • iPhone’unuzda “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Şimdi ekranı aşağı kaydırın ve “Mesajlar” üzerine dokunun.
 • Ardından “Engellenen Kişiler” üzerine dokunun.
 • Size SMS mesajı göndermesini engellediğiniz kişilerin bir listesini göreceksiniz.
 • Engellemesini kaldırmak istediğiniz kişiyi bulun ve adını üzerine basılı tutarak sola doğru kaydırın.
 • Engellemeyi Kaldır“a dokunun.
 • Başka bir yol olarak “Engellenen Kişiler” ekranının sağ üst köşesindeki “Düzenle” seçeneğine, ardından engellemesini kaldırmak istediğiniz kişinin yanındaki kırmızı eksi işaretine ve son olarak “Engellemeyi Kaldır” seçeneğine de dokunabilirsiniz.

Kişinin engellemesini kaldırdıktan sonra tekrar SMS mesajlarını alabilmeniz gerekiyor. Daha önce bu kişiden mesaj alma konusunda sorun yaşıyorsanız, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için onlardan size bir test mesajı göndermelerini isteyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone’da engellediğim bir kişiye SMS gönderebilir miyim?

iPhone’unuzda engellediğiniz bir kişiye SMS gönderemezsiniz. Engellediğiniz kişiler size SMS gönderse bile bunları almayacak ve bildirim almayacaksınız.

Engellediğim bir kişi bana hala SMS gönderebilir mi?

Engellediğiniz bir kişi size hala SMS gönderebilir, ancak bu SMS’leri almazsınız. Gönderenin mesajı “Mesajınız Gönderilemedi” şeklinde geri dönecektir.