iPhone’da Uzun Pozlama ile Fotoğraf Çekme Nasıl Yapılır?

Uzun pozlama, uzun zamandır profesyonel fotoğrafçılar tarafından çarpıcı manzara çekimleri için kullanılan bir tekniktir. Bununla birlikte yakın zamana kadar bu efekti bir iPhone ile taklit etmek mümkün değildi. Uzun pozlama ile çekim yapmak, yavaş deklanşör hızı gerektiriyor. DSLR kameralarla bu kolaylıkla kontrol edilebiliyorken iPhone’larda yeterli donanım bulunmuyor.

Neyse ki bazı iOS güncellemeleri ve üçüncü taraf uygulamalar sayesinde iPhone ile uzun pozlama fotoğrafçılığı yapabilmeniz mümkün. Şimdi iPhone’unuzu kullanarak uzun pozlama efektini nasıl elde edebileceğinize bir göz atalım.

iPhone Uzun Pozlama Nedir?

Daha önce dalgaların çarpışını veya şelalelerin bazı fotoğraflarda ipeksi pürüzsüzlükte göründüğünü hiç fark ettiniz mi? Veya arka plan net iken bazı fotoğrafların arabaların ve insanların hareketlerini gösteren bir şehir manzarasını? Bunlar, uzun pozlama fotoğraf örnekleridir ve kameranın sarsıntısını azaltmak için yavaş deklanşör hızı ve bir tripod kullanılarak çekilirler. Bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi kullanarak uzun pozlama efekti elde etmek için, perde hızınızı, peşinde olduğunuz efekte bağlı olarak 1/15 ile 30 saniye arasında bir yere ayarlamalısınız.

iPhone ile Uzun Pozlama Yapılır mı?

iPhone’lar, yerel kamera uygulamasında deklanşör hızını ayarlamanın bir yolu olmadığından uzun pozlama çekimleri için donatılmamıştır. Fakat iPhone’unuzla bu muhteşem ışık izlerini elde etmenin bazı alternatif yolları bulunuyor. Örneğin bir uzun pozlama uygulaması kullanabilir veya canlı fotoğrafları uzun pozlama çekimlerine dönüştürebilirsiniz. Teknik tamamen farklı olsa da, bir DSLR kullanarak elde edeceğiniz efektlere çok benzer etkilerle karşılaşacaksınız.

Hangi iPhone Modellerinde Uzun Pozlama Yapılır?

iPhone’daki uzun pozlama özelliğini aşağıdaki modellerde kullanabilirsiniz:

 • iPhone 6s ve sonrası
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone SE (3. nesil)
 • iPhone 7 ve sonrası
 • iPhone 8 ve sonrası
 • iPhone X ve sonrası
 • iPhone 11 ve sonrası
 • iPhone 12 ve sonrası
 • iPhone 13 ve sonrası
 • iPhone 14 ve sonrası

iPhone ile Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

Şimdi bahsedeceğimiz iki yöntem de oldukça iyi sonuçlar verecektir. Aralarından hangisini seçeceğiniz, kullandığınız iPhone modelinize ve kontrolün ne kadar sizde olmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Canlı Fotoğrafları Uzun Pozlamaya Dönüştürme

Live Photos‘u (Canlı Fotoğraflar) daha önce kullandıysanız, uzun pozlama hedefinize ulaşmaya bir adım daha yakınsınız demektir. Canlı Fotoğraflar, iOS 11 ve üstünü kullanan iPhone 6 ve sonraki modellerde bulunan bir özelliktir.

Öncelikle uzun pozlama yapabilmek adına kameranızı ayarlamak için hareketli bir nesneye, bir iPhone tripoduna veya düz bir yüzeye ihtiyacınız olacak. iPhone’u elinizde tutarsanız, kamera çok fazla sarsılacağı için fotoğraflarınız doğru şekilde hizalanamazlar. Sarsıntı olmaması için iPhone’unuzu bir tripoda monte etmelisiniz.

Her şeyi ayarladıktan sonra iPhone’unuzla uzun pozlama çekimi yapmak için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzdaki yerleşik Kamera uygulamasını açın.
 • Live Photos’u (Canlı Fotoğraflar) açın (ekranın üst kısmında iç içe olacak şekilde daireler bulunan bir simge)
 • Zamanlayıcıyı (Live Photos’un sağındaki saat şeklinde bir simge) 3-10 saniyeye ayarlayın. Uzun pozlamalı çekimler için otomatik zamanlayıcıyı kullandığınızda kamera sarsıntısı azalacaktır.
 • iPhone’unuzu bir tripoda yerleştirip çekeceğiniz yeri ayarlayın.
 • Canlı Fotoğraf çekmek için deklanşöre dokunun.
 • Fotoğraflar uygulamasını açıp fotoğrafı bulun.
 • Ekranın sol üst köşesindeki LIVE yazılı kısma dokunun.
 • Şimdi çıkan seçenekler arasından Uzun Pozlama‘ya dokunun.
 • Sonuçtan memnun kalmazsanız, Efektler menüsünde LIVE‘a dokunarak kolayca orijinal canlı fotoğrafa dönebilirsiniz.

iPhone İçin Uzun Pozlama Uygulaması Kullanın

Kullandığınız iPhone modeli iPhone 6 veya daha eskiyse ya da farklı bir şey denemek istediğinizde faydalanabileceğiniz çok uzun pozlama uygulaması bulunuyor. Yukarıda açıkladığımız üzere deklanşörün ne kadar süre açık kalacağını kontrol edemediğiniz için iPhone’unuz uzun pozlama yapmayı destekleyecek bir donanıma sahip değildir. Uzun pozlama uygulamaları, yavaş deklanşör hızıyla aynı etkiyi yaratmak için aynı sahnenin birden fazla çekimini üst üste bindirir. Yukarıdaki Canlı Fotoğraf seçeneğinde olduğu gibi en iyi sonuca ulaşmak için bir tripoda ihtiyacınız olacak.

En iyi iPhone uzun pozlama uygulamaları

 • Slow Shutter Cam: Cogitap Software tarafından oluşturulan Slow Shutter Cam, iPhone için en yüksek puana sahip yavaş deklanşör kamera uygulamasıdır. Farklı çekim modları arasından seçim yapabilir, Canlı önizlemede çekim yaparak ayarlarınızın istediğiniz gibi olup olmadığını öğrenebilir ve fotoğrafınızın çözünürlüğünü seçebilirsiniz. Bu uygulama, yıldız kümelerinden pürüzsüz ve dumanlı şelalelere kadar her şeyi çekmek için oldukça ideal.
 • ProCam 6: Slow Shutter Cam, iPhone uzun pozlama çekimleri için harika bir uygulama olsa da, daha fazla kontrol ve ayar içeren daha güçlü bir araç arıyorsanız muhakkak ProCam 6’ya göz atmalısınız. Manuel odaklama, beyaz dengesi, ISO kontrolü ve fotoğrafınızı RAW dosyası olarak kaydetme gibi yeteneklere sahiptir.
 • Camera+: Kullanımı ve öğrenmesi çok kolay olan bu uygulama, iPhone’unuzun deklanşör hızını, odağını ve beyaz dengesini kontrol etmek için basit bir kaydırıcı kullanmanıza olanak tanır. Camera+ ayrıca yeterli sayıda düzenleme aracına ve yakın çekim fotoğrafçılık için bir makro moduna sahiptir.

iPhone Uzun Pozlama ile Fotoğraf Çekme Fikirleri

Uzun pozlama fotoğrafçılığı ile eğlenceli ve çarpıcı görüntüler elde edebilirsiniz. Aşağıda iPhone uzun pozlama fotoğrafları için bazı fikirler göreceksiniz:

 • Işık izleri: Geceleri işlek bir cadde veya otoyol bulup geçen arabaların ışık izlerini yakalayın.
 • Şelaleler: Düşen suyun uzun bir pozunu çekerek şelalelerin yumuşak akışını yakalamaya çalışın.
 • Havai fişekler: Uzun pozlama kullanarak özellikle geceleri havai fişeklere ait görüntüler yakalayın.
 • Yıldız izleri: Gece gökyüzünün uzun bir pozunu çekerek ve yıldızların hareketini yakalayın.
 • Gece trafiği: Soyut ve gerçeküstü bir görüntü oluşturmak için gece trafiğinin uzun bir pozunu çekin.
 • Bulutlar: Gökyüzüne rüya gibi bir görünüm vererek bulutların hareketini yakalamak için uzun pozlama özelliğini kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak iPhone ile uzun pozlama çekimleri yapmak için profesyonel bir fotoğrafçı olmanıza gerek yok. Daha önce uzun pozlama fotoğrafçılığını hiç denemediyseniz telaş yapmanıza gerek yok. Kendinize kaliteli bir iPhone tripodu alın ve Live Photos veya yukarıda bahsedilen kamera uygulamalarından biriyle denemelere başlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzun pozlama modu için ek ekipmanlara ihtiyacım var mı?

Uzun pozlama özelliğini kullanabilmeniz için ek bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Ancak daha net fotoğraflar için bir tripod veya telefon tutucu kullanmanızı önerebiliriz.

iPhone uzun pozlama modu ne işe yarar?

iPhone uzun pozlama, düşük ışık koşullarında daha net fotoğraflar çekmenize olanak tanır. Ayrıca hareketli görüntüleri yakalamak ve bazı nesnelerin izini takip etmek için de kullanılabilir.