iPhone’da Engellenen Numara Nasıl Kaldırılır?

iPhone’unuzda bir numarayı engellemek oldukça yaygın bir durumdur. Başka bir senaryo ise bir kişiyi engellemek istediğinizde yanlışlıkla başka bir kişiyi engelleyebilecek olmanızdır

Tüm bu senaryolarda, iPhone’unuzda engellediğiniz numaraları silmek isteyebilirsiniz. Bu işlem onların engellerinin kaldırılması anlamına gelmektedir. Aşağıda iPhone’da engellenen numaraları kaldırmanın tüm yollarını öğreneceksiniz. İşe ilk olarak iPhone’da kişileri nasıl engelleyeceğinizi göstererek başlayalım. Ardından engellenen numaraları nasıl kaldırabileceğinizden bahsedeceğiz.

iPhone’da Telefon Aramalarından ve Mesajlardan Kişiler Nasıl Engellenir?

İlk olarak belirli bir numarayı veya kişiyi nasıl engelleyebileceğinizi, bu kişinin size nasıl arama yapamayacağınızı veya mesaj gönderemeyeceğinizi anlatarak başlayalım. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • Adım 1: iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın ve Telefon uygulamasına dokunun.
 • Adım 2: Şimdi Engellenen Kişiler seçeneğine dokunun ve sonraki ekranda Yeni Ekle seçeneğine dokunun.
 • Adım 3: Engellemek istediğiniz herhangi bir kişiyi seçin.
 • Adım 4: Ardından geri dönün ve Mesajlar seçeneğine dokunun.
 • Adım 5: Engellenen Kişiler seçeneğine gidin. Burada Telefon seçeneğinden engellediğiniz numarayı göreceksiniz. Başka bir kişiyi eklemek isterseniz, Yeni Ekle’ye dokunun ve kişiyi seçin.

iPhone’da Engellenen Numaraları Silebilir miyim?

Evet, engellenen numaraları silebilirsiniz. Bir kişiyi silerseniz, o kişi kişi listesinde görünmez hale gelir. Engellenen numaraları silmek, engellenen numaraların engelini kaldırmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle engellenen numaraları sildikten sonra numaralar size arama yapabilir ve size mesaj gönderebilir.

iPhone’da engellenen numaraları ve kişileri silmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Engellenen numaraları Ayarlar uygulamasından Telefon ve Mesajlar seçeneklerine giderek silebilirsiniz. Ayrıca Kişiler uygulamasına gidebilir ve engellenen kişi listesini bulabilirsiniz. Ardından engellenen kişi numarasını silebilir ve engellemeyi kaldırabilirsiniz.

iPhone’daki Engellenen Kişi Listesini Nasıl Silebilirim?

Bir kişiyi doğrudan arama kayıtlarından ve kişilerden veya mesajlardan engellediyseniz, engellemeyi kaldırmak için iki ayrı engellenen kişi listesi bulunur.

Telefon görüşmeleri için engellenen kişi listesini silmek isterseniz, Ayarlar> Telefon> Arama Engelleme ve Tanımlama‘ya gidin. Buradan tüm engellenen kişileri görebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak kişileri tek tek seçip de kaldırabilirsiniz.

Mesajlar için engellenen kişi listesini silmek isterseniz, Ayarlar> Mesajlar> Engellenen‘e gidin. Buradan engellenen numaraları veya kişileri silip engellenen kişi listesinden kurtulabilirsiniz.

Unutmayın; seçenekler iOS sürümünden sürüme hafifçe değişebilir. Ancak buradaki temel kural şudur; Engellenen listesini tamamen silmek için ayrı bir seçenek mevcut değildir. Her birini ayrı ayrı yapmanız gerekecektir.

iPhone’da Engellenen Herhangi Bir Numarayı Nasıl Silebilirim?

iPhone’da engellenen bir numarayı silmek, engellenen bir numarayı kaldırmakla aynıdır. Bir numarayı veya kişiyi yanlışlıkla veya isteyerek engellediyseniz ve numarayı engellemek istemiyorsanız, izlemeniz gereken adımlar çok basittir. Engellenen numarayı sildikten sonra numarayı arayabilir veya tersini yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Adım 1: iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
 • Adım 2: Menüden Telefon seçeneğine gidin.
 • Adım 3: Şimdi Engellenen Kişiler seçeneğine dokunun. Daha önceki sürümlerde, Arama Engelleme ve Tanımlama seçeneği olarak ayarlanmış olabilir.
 • Adım 4: Engellenen numaraların ve kişilerin listesini göreceksiniz. Sağ üst köşede bulunan Düzenle seçeneğine dokunun.
 • Adım 5: Engellenen kişiye karşı “kırmızı çizgi” simgesine, ardından Engellemeyi Kaldır seçeneğine dokunun ve Tamam deyin.

WhatsApp’ta Engellenen Kişi Kalıcı Olarak Nasıl Silinir?

WhatsApp’ta biri sizi rahatsız ediyorsa veya birinin size WhatsApp’tan mesaj göndermesini veya sizi aramasını istemiyorsanız, ilk adımınız hemen WhatsApp’ta kişiyi engellemek olmalıdır. Engellenen kişiyi kalıcı olarak kaldırmak istiyorsanız, kişiyi iletişim listesinden de silmeniz gerekecek. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • Adım 1: WhatsApp’ınızı açın ve Aramalar sekmesine gidin.
 • Adım 2: Engellemek istediğiniz numarayı veya kişiyi seçin ve numara veya kişi yanındaki “I” simgesine dokunun.
 • Adım 3: Kişi detayları sayfası açıldığında aşağı kaydırın ve Engellenen Kişi seçeneğine dokunun.
 • Adım 4: Onay mesajı göründüğünde Engelle seçeneğine dokunun.
 • Adım 5: Şimdi iPhone’unuzdaki Telefon veya Arama uygulamasını açın.
 • Adım 6: Altta bulunan Kişi sekmesine dokunun.
 • Adım 7: Şimdi WhatsApp’ta yeni engellediğiniz kişiyi seçin.
 • Adım 8: Sonra Düzenle seçeneğine dokunun ve sonraki ekranda aşağı kaydırarak Kişiyi Sil‘e dokunun. Son olarak onay mesajı göründüğünde Kişiyi Sil seçeneğine dokunun.

Engellenen Arama Listesini Nasıl Silebilirim?

Birçok numarayı ve kişiyi engellediyseniz, bu numaraları ve kişileri engellenen arama listesinde göreceksiniz. Gittikçe büyüyen engellenen arama listesini silmek isterseniz, Ayarlar uygulamasına gidin. Ardından Telefon seçeneğine dokunun ve Tüm Aramalar‘ı seçin. Sonraki ekranda aşağı kaydırarak Arama Yapan Kişiyi Engelle‘ye dokunun.

Aynısını cevapsız çağrılar ve hatta gerektiğinde kişiler için de yapabilirsiniz. Bir kişiyi engellemek ve aynı zamanda yeni bir numara eklemek için Ayarlar> Telefon> Arama Engelleme ve Tanımlama‘ya gidip herhangi bir engellenen numarayı silebilirsiniz veya yeni numara ekleyebilirsiniz.

Engellenen Numaralar iPhone’da Ne Kadar Süreyle Engellenir?

Engellenen numaralar, onları engellemediğiniz sürece engellenmeye devam eder. Engellenen numaraların belirli bir süre sonra engeli kaldırılacak şekilde otomatik olarak kaldırılması gibi bir süre sınırlaması yoktur. Daha önce de belirttiğimiz gibi engellenen numaraları ve kişileri istediğiniz zaman istediğiniz gibi engellemeyi kaldırabilirsiniz. Bir numarayı engellediğinizde kişi sizi arayamaz, ancak her zaman bir sesli mesaj bırakabilir.