Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme Nasıl Yapılır?

Bilinmeyen numaraları Android telefonunuzda veya iPhone’unuzda nasıl engelleyeceğinizi mi öğrenmek istiyorsunuz? Google, varsayılan olarak Android telefonlarda bilinmeyen numaraları engelleme seçeneği sunmaktadır. Ancak Android dünyası heterojen bir yapıya sahip olduğundan, farklı üreticilerden gelen telefonlarda bilinmeyen numaraları engelleme konusunda tek bir yol bulunmamaktadır. Farklı arayüzler ve kullanıcı deneyimleri, telefonunuzdaki bilinmeyen numaraları engellemenin farklı yollarına sahiptir. Bununla birlikte bu rehber, istenmeyen arayanlardan ‘kısmen’ de olsa kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu makalede Android telefonunuzdaki veya iPhone’unuzdaki bilinmeyen bir numarayı nasıl engelleyebileceğini öğreneceksiniz. Hazırsanız başlayalım.

Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme | Android

Google Phone uygulamasına sahip bir Android telefon üzerinde bilinmeyen numaraları engelleyebilirsiniz. Eğer bir Samsung telefonunuz varsa atlayarak bir sonraki bölüme geçebilirsiniz. Şimdi izlemeniz gereken adımlara geçelim:

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Çevirici arama çubuğunun sağ üst tarafındaki üç noktalı simgeye dokunun.
 • Ardından Ayarlar‘a dokunun ve ardından Engellenen numaraları seçin.
 • Bilinmeyen seçeneğini açın.

Unutmayın; Android’deki “bilinmeyen” terimi, rehberinizde kayıtlı olmayan numaralar için değildir. Bu, iPhone’dan farklıdır ve özellikle çağrı kimliğinizde “gizli” veya “bilinmeyen” olarak görünen çağrılar içindir.

Bir Samsung Android telefonda bilinmeyen numaraları engellemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Üç noktalı menüye dokunun ve ardından Ayarlar‘ı seçin.
 • Şimdi Numaraları engelle‘ye dokunun.
 • Gizli ve bilinmeyen numaraları engellemek için Bilinmeyen/ Gizli numaraları engelle‘ye dokunun.

Xiaomi telefonlarda bilinmeyen numaraları engellemek için izleyebileceğiniz adımlar ise şunlardır:

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Arama çubuğunun sağ üst köşesindeki üç noktalı menüye dokunun ve Ayarlar‘ı seçin.
 • Şimdi, bilinmeyenleri engellemek için Bilinmeyenler‘e dokunun.

Bu adımlar MIUI 12.5 tabanlı bir telefon üzerinden anlatılmıştır. Ancak cihazınızda farklı bir MIUI sürümü varsa bazı değişiklikler olabilir. Bazı ifadeler de farklı yazılmış olabilir, bunlar cihazınıza göre değişkenlik gösterebilir.

Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme | iPhone

Bilinmeyenleri Sessize Al Özelliği ile Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme

iPhone’da da tıpkı Android telefonlarda olduğu gibi bilinmeyen numaraların aramasını engelleyecek yerleşik bir özellik bulunmaktadır. Oldukça kolay bir şekilde aktif edebileceğiniz bu özellik için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Ekranı biraz aşağı doğru kaydırıp Telefon menüsünü bulun ve üzerine dokunun.
 • Şimdi çıkan seçenekler arasından Bilinmeyenleri Sessize Al seçeneğine dokunun.
 • Eğer kapalıysa kaydırıcı simgesine dokunup aktif hale getirin. Kaydırıcı, bu işlemle birlikte yeşil renge dönecektir.

Bu adımlar, telefonunuzu istemediğiniz aramalara karşı daha sessiz hale getirecektir. Yalnız bu özelliğin şöyle bir dezavantajı var; örneğin bir bankadan veya önemli bir kurumdan gelen aramaların hepsini kaçırmış olacaksınız. Dolayısıyla size farklı bir numaradan ulaşması gereken kurumlara durumu önceden haber vermeniz önemlidir.

Kayıtlı Olmayan Numaraları Engelleme Uygulamaları

iPhone’daki bu yerleşik özellikten memnun değilseniz veya bu özelliği yetersiz buluyorsanız, istemediğiniz numaralardan gelen aramaları engellemenizi sağlayacak uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Şimdi bunlardan en popüler birkaç tanesine bakalım.

Robokiller: Spam Call Blocker

RoboKiller, spam aramaları tanımlamak amacıyla tasarlanmış bir uygulamadır. Uygulama, yaptığı açıklamaya göre gelen spam aramaların %99’unu engelleyebilmektedir.

RoboKiller’ın geliştiricileri bir haftalık ücretsiz deneme süresi sunmaktadır. Dilerseniz aylık ücretlenmeye tabi tutularak uygulamayı ücretli şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hiya: Spam Blocker & Caller ID

Hiya, istenmeyen aramaları engelleme ve spam filtreleme uygulamasıdır. Engellenen arayanların telefon numaralarına ulaşarak kendi engelleme listesini özelleştirmenize olanak tanır. Sınırlı özelliklere sahip ücretsiz bir sürüm ve bir premium seçeneğe sahip olan Hiya, ayrıca Family Sharing planı üzerinden altı kişiye kadar paylaşılabilmektedir.