LinkedIn Open to Work Açma Nasıl Yapılır?

Pandemi başladıktan sonra milyonlarca insan işlerini kaybetmişti. LinkedIn, insanların iş aradıklarını göstermelerine sağlamak için Open to Work özelliğini oluşturarak etkileyici bir çözüm buldu. Muhtemelen profillere göz attığınızda görmüşsünüzdür, fotoğrafların etrafında bir yeşil daire olarak gösterilir ve üzerinde #hashtag ile “Open to Work” yazısı bulunur. Ancak Open to Work’un faydaları, sadece sağladığı fotoğraf fırsatıyla sınırlı değil. İşte bu LinkedIn özelliğinin nasıl çalıştığı:

Open to Work özelliğini kullandığınızda, işe alım yapan kişiler iş arayışınızdan haberdar olurlar.

Şirketlerde doğrudan çalışan ya da bağımsız ajanslar aracılığıyla çalışan milyonlarca işe alım uzmanı, potansiyel çalışan adaylarını bulmak için LinkedIn’i kullanır. LinkedIn’in Open to Work özelliği, aktif olarak iş arıyorsanız ve açık bir şekilde iş aradığınızı belirttiğiniz için aramalarında öncelikli olarak görünmenizi sağlar. Bu sayede işe alım uzmanı veya işveren, profilinizi görebilir ve sizinle iletişime geçebilir.

Unutmamalısınız ki LinkedIn, mevcut şirketinizden hiç kimsenin iş aradığınızı görmemesini sağlamak için çeşitli önlemler almış olsa da kendinizi mutlaka garantiye alın. Demek istediğimiz eğer iş ararken çalışıyorsanız, bu özelliği kullanmanızı öneririz. İşvereninizin iş aradığınızı öğrenmesi, rahatsız edici olayların gelişmesine sebep olabilir.

Open to Work Nasıl Kullanılır?

Profil resminizi seçip sonrasında “profili görüntüle” seçeneğine tıklayın. Profilinizin üst kısmında tanıtım kartınız bulunur. “Açık” yazılı kısma tıklayın ve istenen bilgileri sağlayın. Ardından tüm LinkedIn üyelerinin veya yalnızca işe alım uzmanlarının sizi fırsatlara açık olarak görebilmesini seçebilirsiniz. Daha önce belirtildiği gibi, şu anda çalışıyorsanız, bu özelliği hiç kullanmamanızı (hatta yalnızca işe alım uzmanlarının radarında olsanız bile) kesinlikle tavsiye ederim. Ancak işsizseniz, tercih ettiğiniz seçeneği seçebilirsiniz.

Bu yeni özellik kesinlikle faydalı olsa da işe alım uzmanının size sihirli bir şekilde ulaşmasını bekleyemezsiniz. LinkedIn profilinizi, aradığınız iş pozisyonlarının ihtiyaçlarını karşılamak için optimize etmelisiniz. Böylece işe alım uzmanlarının aramalarında nitelikli bir aday olarak görünürsünüz. Bunun için başlık ve özetinizde çeşitli anahtar kelimeleri kullanarak, en son deneyimlerinizi ve başarılarınızı dikkatlice düzenleyerek adaylığınızı artıracak bir şekilde sunabilirsiniz.