Maalesef Şu Anda Bu Dosyayı Görüntüleyemez ve İndiremezsiniz Hatası Nasıl Düzeltilir?

Google Drive’dan bir dosya indirmek istediğinizde “Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez veya indiremezsiniz” hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Bu hatayı almanızın olası sebebi, paylaşılan dosyaya çok fazla kullanıcının erişmeye çalışması olabilir. Böyle bir durumda Google’ın limit kotası devreye giriyor ve sonuç olarak dosyayı indirmeye çalıştığınızda bu hatayı alıyorsunuz.

Modern dünyada insanların bazı dosyaları birbirleriyle paylaşması artık bir zorunluluk haline geldi. Dosyanın boyutuna bakmadan hepimiz birbirimizle verilerimizi paylaşıyoruz. Birisine gönderilemeyecek kadar büyük bir dosya göndermek için kullanıcılar genellikle bu tarz hizmetler sağlayan üçüncü taraf web sitelerini tercih ederler. Fakat dosyalarınızı sorunsuz bir şekilde paylaşamamak bazı zamanlar sıkıntı yaratabilir. Bu sebeple hazırladığımız makale ile söz konusu hatayı ne kadar kolay bir şekilde çözebileceğinizi öğreneceksiniz. Google Drive’da ücretsiz olarak dosya paylaştığınızda mevcut bir kota ile sınırlandırılmışsınız demektir. Bu da dosyaları geniş bir kullanıcı grubuyla herkese açık olarak paylaştığınızda, kota sınırına ulaştığınız takdirde dosyanın bir süre kullanılamayacağı anlamına gelmektedir.

Hatayı almanıza sebep olan dosya genellikle 24 saat boyunca hatta daha az süreler için kilitli olabilir. Bu sebeple Google Drive’daki bir dosyayı indirmeye çalışmanız günler hatta daha uzun süreler alabilir. Aslında beklemek de bir seçenek olabilir fakat dosya paylaşıma kapatıldığında, o zaman hiçbir zaman indiremezsiniz. Dolayısıyla söz konusu dosyaya kısa sürede ulaşmak için “maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz” hatasını aşağıdaki adımları izleyerek çözebilirsiniz.

Maalesef Şu Anda Bu Dosyayı Görüntüleyemez ve İndiremezsiniz Hatası Nedir?

Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez veya indiremezsiniz hata mesajı, gerekli izinlere sahip olmadığınız bir dosyaya erişmeye veya indirmeye çalıştığınızda ortaya çıkar. Bu hatayla karşılaşmanızın bazı sebepleri şunlardır:

 • Yetersiz izinler: Dosya, belirli kullanıcılar veya kullanıcı gruplarıyla sınırlı olabilir, dosyayı görüntülemek veya indirmek için gerekli erişim haklarına sahip olmayabilirsiniz. Bu durum, genelde özel olarak paylaşılan veya izin ayarlarıyla korunan dosyalarda olur.
 • Dosya bulunamadı: Erişmeye veya indirmeye çalıştığınız dosya kaldırılmış, silinmiş veya farklı bir konuma taşınmış olabilir. Böyle bir durumda dosyanın artık mevcut olmadığını belirtmek için hata mesajı görüntülenir.
 • Yanlış dosya formatı: Görüntülemeye veya indirmeye çalıştığınız dosya, kullandığınız uygulama veya yazılım tarafından desteklenmeyen bir formatta olabilir.
 • Ağ veya sunucu sorunları: Bazen geçici ağ veya sunucu sorunlarından dolayı böyle bir hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Dosyaya erişilmesini veya indirilmesini engelleyen yüksek trafik, sunucu bakımı veya bağlantı sorunlarının bir sonucu olabilir.

Maalesef Şu Anda Bu Dosyayı Görüntüleyemez ve İndiremezsiniz Hatasının Çözümü

Google’ın koyduğu kota sınırına rağmen dosyayı sorunsuz bir şekilde indirmek için başvurabileceğiniz kolay bir geçici çözüm bulunuyor. Bu yöntemle söz konusu kota sınırını atlayarak dosyayı indirebileceksiniz.

Yapacağımız şey, dosyanın bir kısayolunu oluşturup ardından bunu Google Drive’a kaydetmek. Kısayol oluşturulduktan sonra dosyanın bir kopyasını oluşturmanız gerekecek. Google Drive’da bir kopya oluştururken hata aldığınızda, işleme devam etmeden önce bunu çözmeniz gerekecek. Dosyanın bir kopyasını başarıyla oluşturduktan sonra dosyayı indirmeye sahip kişilerin izinleriyle Google Drive’a alabileceksiniz. Böylelikle dosyanızı istediğiniz zaman indirebileceksiniz.

Aşağıda tüm bunları adım adım nasıl yapacağınızı göreceksiniz. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan aşağıda verilen talimatları izleyin:

 1. İlk olarak indirmek istediğiniz dosyanın indirme linkini bir tarayıcı üzerinde açın.
 2. Şimdi URL bağlantısında bulunan ‘uc‘ yazılı kısı kaldırıp yerine open yazın.
 3. Eğer varsa URL’nin sonundaki &export=download ifadesini de kaldırın.
 4. Bu işlemleri yaptıktan sonra Enter tuşuna basın.
 5. Şimdi Google hesabınızla oturum açtığınızdan emin olun.
 6. Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra indirem sayfasına yönlendirilmiş olacaksınız.
 7. Şimdi bir kısayol oluşturmak için sağ üst köşedeki Google Drive simgesine tıklayın. Google Drive’ınızdaki dosyanın kısayolunu oluşturmak istemiyorsanız direkt 14. adıma atlayabilirsiniz.
 8. Tıkladığınız Google Drive simgesi bir klasöre dönüşecek. Sonrasında açılır menüdeki Drive’ı seçip Kısayolu buraya ekle yazılı kısma tıklayın.
 9. Google Drive’ınıza bir kısayol ekledikten sonra devam edin, ardından buradaki bağlantıya tıklayarak Google Drive’ınızı açın.
 10. Burada dosyanın bir kısayolunu göreceksiniz.
 11. Kısayola sağ tık yapıp sonrasında açılır menüdeki Kopya oluştur‘u seçin. Google Drive’ınızdaki dosya sayısı fazlaysa, ilgili dosyayı adına göre aramanız gerekecek.
 12. Şimdi Google Drive’ınızda dosyanın bir kopyasını oluşturmuş olacak, kopyalanan sürüm üzerinde tam izinlere sahip olacaksınız. Artık dosya ile ne isterseniz yapabilirsiniz.
 13. Dosyayı indirmek için üzerine sağ tık yapıp sonrasında açılır menüden İndir‘e tıklayın. Artık gerekli olmadığı için dilerseniz kısayolu da silebilirsiniz.
 14. Kısayol oluşturmak istemediğinizi varsayarsak, 5. adımda Google hesabınızda oturum açtıktan sonra Google Drive’ı açın.
 15. Ardından Google Drive’ın sol kısmında bulunan Benimle paylaşılan seçeneğine tıklayın.
 16. Orada ulaşmak istediğiniz dosyayı görebileceksiniz. Şimdi sağ tıklayıp açılır menüden Kopya oluştur‘u seçerek bir kopya oluşturun.

Bu işlemler sonrası Google kota sınırını aşmış olacaksınız. Söz konusu hatayı aldığınız dosyanın sahibi sizseniz, yapabileceğiniz tek şey Google Drive’ınızda dosyanın bir kopyasını oluşturup ardından yeni bağlantıyı kullanıcılarla paylaşmak. Tekrar kota sınırına ulaşana dek böyle bir sorunla bir daha karşılaşmamanız gerekiyor.