Netflix Şifre Koyma İşlemi Nasıl Yapılır?

Dünyanın en popüler dijital yayın platformlarından Netflix, kullanıcıların beş farklı profil oluşturmalarına olanak tanıyor. Fakat şöyle bir durum var ki herkes birbirinin profiline erişebilir. Yani bir kişi, farklı bir kişinin Netflix hesap ayarlarıyla oynayıp o profil üzerinden yapım izleyebilir. Böyle bir durumu engellemek için kendi Netflix profilinize şifre koymak isteyebilirsiniz.

Netflix, 2022 yılı içerisinde kullanıcıların profillerini şifreleyebilmelerini sağlayan özelliğini tanıttı. Bu özellikle birlikte her bir Netflix kullanıcısı, hesabını belirli ölçüde gizleyebiliyor olacak. Şöyle ki Netflix hesabınızı şifrelediğinizde, hesabınıza girmek isteyen farklı kullanıcılara şifreniz sorulacak. Eğer şifrenizi biliyorsa hesabınıza girebilecek, aksi takdirde giriş yapamayacak.

Netflix Şifre Koyma Nedir?

Netflix şifre koyma, adından da anlayabileceğiniz üzere platforma erişim için bir şifre belirlemeyi ifade etmektedir. Netflix hesabına giriş yapabilmek için belirlediğiniz bir şifre seçmeli ve her girişinizde bu şifreyi girmelisiniz.

Netflix hesabına şifre koyma işleminin pek çok faydası bulunuyor. Öncelikle hesabınızı güvence altına almak için benzersiz bir şifre kullanmalısınız. Ayrıca gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, Netflix için şifre koyma işlemi ile bu endişelerinizi giderebilirsiniz.

Netflix Şifre Koyma Adımları

Netflix hesabınıza şifre koyma işlemini birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacak:

 • Bir tarayıcı üzerinden Netflix hesabınıza giriş yapın.
 • Herhangi bir profile gidin ve sağ üst köşedeki profil simgesine tıklayın.
 • Hesap yazılı seçeneğin üzerine tıklayın.
 • Profil ve Ebeveyn Kontrolleri üzerinden şifre koymak istediğiniz profile tıklayın.
 • Profil kilidinin yanındaki Değiştir‘e tıklayın.
 • Şimdi sizden Netflix hesabınızın şifresini girmeniz istenecek. Bunu gerçekleştirip ardından Devam yazılı kısmın üzerine tıklayın.
 • Profile erişmek için bir pin gerekiyor kutusunu işaretleyin.
 • 4 basamaklı bir PIN girip Kaydet‘e tıklayın.

Bu işlemler, Netflix hesabınıza şifre koyabilmeniz için gerekli olan adımlardı. Yaptığınız ayarların geçerlilik kazanması için Netflix hesabınızdan çıkış yapıp tekrar giriş yapmalısınız.

Netflix Şifre Kaldırma Adımları

Yukarıdaki adımları izleyerek Netflix hesabınıza şifre atayabilirsiniz. Eğer bu şifreyi kaldırmak istiyorsanız, bu sefer aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Netflix hesap sayfasına gidin ve ilgili profili seçin.
 • Kilitli profilin yanındaki Değiştir düğmesine tıklayın.
 • Hesap şifrenizi girip Devam et‘e tıklayın.
 • Profilinize erişim için bir PIN gerektir kutusunun işaretini kaldırın.
 • Son olarak Kaydet‘e tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Netflix PIN kodumu unuttum, ne yapabilirim?

Netflix hesabınız için oluşturduğunuz PIN kodunu unuttuysanız, öncelikle ekranın alt kısmındaki PIN kodumu unuttum bağlantısına tıklamalısınız. Eğer televizyondan izliyorsanız, bağlantıyı bir web tarayıcı üzerinden açmalısınız. Ardından Netflix PIN kodunuzu kurtarmak için Netflix hesap şifrenizi girin.

Netflix hesabım neden PIN kodu istemiyor?

Bazı cihazlarda kilitli profil, yalnızca dizileri veya filmleri izlemek için PIN girilmesini gerektirir. Fakat profile erişmek için gerekli değildir. Bu da Netflix’in cihazla uyumsuzluğundan kaynaklanmaktadır.

Şu anda bu sorun için spesifik bir çözüm yok. Bu sorunu çözmek yerine uygulamadan değil de tarayıcı üzerinden Netflix izlemeye devam edebilirsiniz. Ancak bazı zamanlarda oturum açtığınızda tarayıcı, kilitli bir profili otomatik olarak açabili. Bunun nedeni de tarayıcının açtığınız son profili hatırlaması ve otomatik olarak yeniden açmasıdır.

Netflix hesabımı nasıl güvende tutabilirim?

Netflix hesabınızı güvende tutmak için diğer hesaplarda kullanmadığınız güçlü ve benzersiz bir şifre kullanmanızı öneririz. Netflix hesabınız için yeni bir cihazdan veya konumdan oturum açarken şifrenize ek olarak bir doğrulama kodu gerektirecek olan iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) da etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca güvenlik açıkları riskini en aza indirmek için cihazlarınızı ve yazılımlarınızı güncel tuttuğunuzdan emin olun.