Netflix’in Türk Yapımı Dizilerinin Ekonomiye 583 Milyon TL Katkı Sağladığı Açıklandı

netflix-turk-dizileri-ekomiye-katkisi

Türk yapımı Netflix dizilerinin Türk kültürüne, müziğine ve kitaplarına olan ilgiyi arttırmasının yanı sıra ekonomiye olan katkısı da belli oldu. Buna göre Netflix’in Türk yapımı dizilerinin ülkemize sağladığı ekonomik katkı 583 milyon TL’ye ulaşmış durumda. Hakan: Muhafız’ın lansmanından bu yana Netflix, Türk yapımlarına yaptığı harcamaları bağımsız bir danışmanlık şirketiyle ölçtü. Netflix, 2018 yılından bu yana 10’dan fazla yayınladığı Türk yapımında 3300’den fazla kişiye istihdam yarattı. Şirket, 10 Türk yapımının daha yolda olduğunu açıkladı.

Netflix’in kitaplardan esinlendiği diziler, kitap satışlarını da doğrudan olumlu etkilemiş durumda. 183 ülkede yayınlanan Türk dizileri, kitaplar dışında ülkemizin önemli turistik bölgelerine de ilgiyi arttırıyor. Ayvalık, Gaziantep, Bodrum, Bozcaada, Bursa, Foça ve Sultanahmet Meydanı, Ayasofya, Kapalıçarşı ve Mimar Sinan Türbesi gibi İstanbul’daki birçok ikonik mekan, şimdiden birçok yabancı turistin ziyaret etmek istediği yerler arasına girmiş durumda.

netflix-turk-yapimlarinin-ekonomiye-katkisi

Netflix’in ülke ekonomisine sağladığı değerden dolayı mutlu olduklarını belirten Netflix Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Pelin Mavili, yatırımlarına devam edeceklerini açıkladı. Netflix’in önümüzdeki aylarda Türk yapımlarına daha fazla yer vermeyi planladığını söyleyen Mavili, “Hayallerimizi gerçekleştirebilmek için çalışmalarımız hızlanacak. Bu ülkenin yetenekli ve yaratıcı ekiplerinin elinden, dünya çapında fenomen olacak Türk yapımları çıkarmak istiyoruz. Pera Palas’ta Gece Yarısı, Uysallar, Sıcak Kafa, Aşk Taktikleri, Erşan Kuneri, Kuş Uçuşu, Yakamoz S-245, Başka Bir Benlik, Aşıklar Bayramı ve adı henüz açıklanmayan Berkun Oya filmi dahil. Ancak bunlarla sınırlı olmayan, gelecek yılın başlarında duyurulacak çok sayıda başlığa imza atıyoruz” şeklinde konuştu.