Programsız Yer Tespiti İçin En İyi 5 Yöntem

Artık ebeveynlerin çocuklarına iletişimde kalmaları ve onların güvenliklerini sağlamaları için cep telefonu vermeleri beklenmedik bir şey değil. Ancak çocuklarımız dünyaya açıldıkça, aşırı müdahaleci olmadan onların güvende olduklarından emin olmak zor olabilir. Siber zorbalık vakalarının artmasıyla birlikte çocuklarımızın nerede olduğunu takip edebilmek, her zamankinden daha önemli hale geldi.

Ebeveynler olarak çocuklarımıza güvenmek istiyoruz fakat onları zarar görmekten de koruyabilmemiz gerekiyor. Peki bir programsız bir şekilde çocuğunuzun cep telefonunun konumunu nasıl takip edebilirsiniz? Bu makalede, size bunu yapmanın birkaç farklı yolundan bahsedeceğiz.

Programsız Yer Tespiti Yapılabilir mi?

Evet, bir program veya uygulama yüklemeden bir cep telefonunun konumunu takip edebilirsiniz.

Bir cep telefonunun konumunu takip etmenin iki yolu vardır. Telefonun dahili özelliğini (üçüncü taraf uygulaması değil) veya Android ve iPhone için konum takip uygulamaları gibi üçüncü taraf bir uygulamayı kullanabilirsiniz. iPhone, bir sevdiğinizin konumunu kolayca takip etmeyi sağlayan yerleşik bir telefon konum takibi özelliğine sahiptir.

Ancak Android cep telefonu kullanıyorsanız, takip edilen cep telefonuna yüklemeniz gereken üçüncü taraf uygulamalara güvenmeniz gerekecektir. Bunun nedeni ise çoğu Android telefonun yerleşik olarak cep telefonu konumlarını takip etme yeteneğiyle üretilmemiş olmasıdır.

Programsız Yer Tespiti Yöntemleri

Bir telefonun konumunu program yüklemeden takip etmenin çeşitli yolları mevcuttur. Aşağıda size en popüler yöntemlerden birkaçını göstereceğiz.

Google Cihazımı Bul’u Kullanın

Google Cihazımı Bul, Android telefonunuzun konumunu izlemenizi sağlayan bir Google aracıdır. Telefonun mevcut konumunu görmek için gerçek zamanlı olarak çalışan program, her Android telefona önceden yüklenmiş olarak gelmektedir. Hedef Android cihazınızın Google kimlik bilgilerine erişebilirseniz, kişiyi istediğiniz zaman takip edebilirsiniz.

Google Cihazımı Bul’u kullanarak programsız şekilde bir kişinin yerini tespit etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Adım 1: Android Cihaz Yöneticisi’nin web sitesine gidin.
  • Adım 2: Google kimlik bilgilerinizle oturum açın.
  • Adım 3: Hesabınızla ilişkili cihazlar listesinden izlemek istediğiniz Android cihazı seçin.
  • Adım 4: Cihazın adının yanındaki konum simgesine tıklayın.
  • Adım 5: Telefonun mevcut konumu bir harita üzerinde görüntülenecektir. Kaybolması veya çalınması durumunda telefonu uzaktan kilitlemek veya silmek için “Kilitle” ve “Sil” seçeneklerine de tıklayabilirsiniz.

Google Haritalar’ı Kullanın

Google Haritalar, bir telefonun konumunu izlemenin en popüler yollarından birisidir. Google Haritalar, Google hesabınızda oturum açmış herhangi bir cihazın konumunu görmenizi sağlayan yerleşik bir izleme özelliğine sahiptir.

Telefonunuzdaki Google hesabınıza giriş yapmak için hedef telefonla birkaç dakika kadar oturum açın. Giriş yaptıktan sonra Google Haritalar uygulamasına gidin ve sol üst köşedeki menü simgesine dokunun. Telefonun mevcut konumunu içeren bir harita ve telefonun gün boyunca nerede olduğunu gösteren bir zaman çizelgesi göreceksiniz.

Bu yöntemin bir dezavantajı var, o da yalnızca telefon Google hesabınızda oturum açıldığında çalışmasıdır. Ayrıca konum gerçek zamanlı olarak güncellenmeyebilir, bu nedenle telefonun hareket etmesi ile haritada güncellenmiş konumu görmeniz arasında birkaç dakika gecikme yaşayabilirsiniz.

Apple’ın iCloud Hizmetini Kullanın

Bir iPhone’u takip etmek istiyorsanız, yerini tespit için Apple’ın iCloud hizmetinden faydalanabilirsiniz. iCloud, verilerinizi cihazlarınız arasında yedeklemenize ve senkronize etmenize olanak tanıyan ücretsiz bir çevrimiçi mobil takip hizmetidir.

Bu yöntemi kullanmak için hedef telefonun Apple ID’sine ve şifresine ihtiyacınız olacak. Bunları edindikten sonra iCloud.com’da oturum açın ve “iPhone’umu Bul” yazılı kısma tıklayın. Telefonun mevcut konumunu gösteren bir haritanın yanı sıra Apple Kimliğinde oturum açmış olan tüm aygıtların bir listesini göreceksiniz.

Bu yöntemin dezavantajı ise sadece iPhone’lar için çalışıyor olmasıdır. Ayrıca telefonun yerinin tespit edilebilmesi için açık ve internete bağlı olması gerekmektedir.

Cep Telefonu Takip Web Sitesi Kullanın

Samsung, Google tarafından toplanan konum verilerini kablosuz ağlardan geçen verilerle birlikte kullanır. Bu sayede mobil cihazınızın konumunu belirleyebilmektedir. ‘Samsung Find My Mobile’ da erişimi kolay ücretsiz bir hizmettir.

Samsung Find My Mobile’ı çevrimiçi olarak ziyaret edebilir ve hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Ardından programsız bir şekilde cep telefonunuzun yerini belirlemek için ekrandaki talimatları takip edebilirsiniz.

IMEI Takip Sitesi Kullanın

Bir diğer popüler yöntem ise IMEI izleme sitelerine başvurmaktır. Bu web siteleri, konumunu izlemek için telefonun IMEI numarasını kullanır. Bu siteler aracılığıyla herhangi bir telefonu (iPhone’lar ve Android’ler dahil) izleyebilirsiniz.

Bir telefon takip web sitesini kullanmak için telefonun IMEI numarasını bulmanız gerekiyor. Her cep telefonuna atanan bu koda *#06# tuşlarına basarak ulaşabilirsiniz. IMEI numarasını girdikten sonra web sitesi size telefonun mevcut konumunu gösterecektir. Ayrıca telefon belirli bir yere taşındığında size bildirilmesi için uyarılar da ayarlayabilirsiniz.

Bu yöntemin bir dezavantajı ise hatalı olabilmesi ve gerçek zamanlı olarak çalışmamasıdır. Ayrıca bazı web siteleri, takip edebilmeniz için hesap oluşturma zorunluluğu belirleyebilmektedir.

IMEI ile kayıp bir telefonu bulmak için yapmanız gerekenlere dair hazırladığımız makalemize şuradan ulaşabilirsiniz.

Bir Akıllı Telefon Neden Takip Edilmeli?

Bir telefonun konumunu takip etmek istemenizin birkaç nedeni olabilir. İnsanların bir telefon takip yöntemi arayışındaki temel nedenlerden biri, kaybolan veya çalınan telefonlarını bulmaktır.

Telefonunuzu kaybettiğiniz durumlarda telefonunuzu takip etmek, cihazı geri almanıza veya en azından kişisel bilgilerinizin yanlış ellere geçmesini engellemenize yardımcı olabilir.

İnsanlar olarak bazen unutkan olabiliriz. Aceleyle bir trene yetişmeye çalışırken telefonunuzu bir yerde unutabilirsiniz. Dolayısıyla doğru bir telefon yer tespiti yöntemi kullanmak, cihazınızı göz önünde bulundurmanıza yardımcı olacaktır.

Bunun dışında çocuğunuzun kaybolmasından veya dışarıdayken sorun yaşamasından endişe duyuyor olabilirsiniz. Veya çocuğunuzun güvenliğini sağlamak için online zorbalıklar veya tehlikeler konusunda endişeli olabilirsiniz.

İnternet, çocuğunuzun güvenliğine potansiyel bir tehdit oluşturabilir. Ebeveyn olarak çocuğunuzun çevrimiçi davranışlarını izleyemediğinizde, çocuğunuz potansiyel tehlikelere maruz kalabilir.

Bir işveren olarak, çalışanlarınızın güvenliği için veya iş saatlerinde çalıştıklarını sağlamak amacıyla konumlarını takip etmek isteyebilirsiniz. Özellikle de bu kişiler şirket aracı kullanıyorlarsa. Ayrıca çalışanlarınızla ilgili bazı şüpheleriniz veya çalışanlarınızın güvenliği konusunda endişeleriniz olabilir. Bu nedenle, cep telefonlarını takip etmek akıllıca bir davranış olabilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
1 Saatte Para Kazanma | En Popüler 12 Yöntem