Sık Sık Karşımıza Çıkan ‘qq’ Ne Demek?

QQ, daha çok oyunlarda karşımıza çıkan bir tabirdir. Bununla birlikte sosyal medyada da bazı kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca ‘hızlı soru’ anlamında olacak şekilde de kullanılmaktadır.

qq Nasıl Ortaya Çıktı?

QQ ibaresinin ortaya çıkış hikayesi, Warcraft II’ye dayanmaktadır. Oyuncular, oyunda ALT+Q+Q tuş kombinasyonu ile oyundan hızlıca çıkabilmektedir. Ardından qq, vasıfsız veya iyi oynayamayan oyunlara oyundan direkt çıkmaları için kullanılmaya başlandı.

Online Oyunlarda qq Ne Demek?

Online oyunlarda da qq ibaresini sıklıkla görebilirsiniz. QQ, bu tarz oyunlarda ‘ağlayan gözler’ anlamına gelen bir ifade olarak kullanılmaya başladı. Bu bağlamda qq, bir oyuncuya karşı üzüntü veya sempati belirtmek için kullanılır. Ayrıca oyunda huysuzluk yapan oyuncuları trollemek için de kullanıldığı oluyor.

Sosyal Medyada qq Ne Demek?

QQ, genel anlamda ‘çıkış’ anlamında kullanılmaktadır. WhatsApp, Facebook, Twitter, TikTok ve Snapchat gibi sosyal ağlarda sıklıkla kullanılan bir tabirdir.

QQ Kullanım Örnekleri

QQ ibaresine dair bazı kullanım örneklerinden bahsetmek gerekirse:

Eser: Patronumdan hiç haz etmiyorum. Bu şekilde devam edemem.
Selin: Neden qq yapmıyorsun ki? (Burada qq, çıkış anlamına gelmektedir)

Eser: Bu hiç adil değil. Bu suçları hep ben yükleniyorum.
Merve: QQ. Yaşadığın duruma çok üzülüyorum. (Burada da ağlayan gözler anlamında kullanılmaktadır.)

Eser: QQ, maç saat kaçta başlıyor?
Hilal: 20:00’de.

İşte qq ibaresinin kullanıldığı tüm alanlar ve anlamları bunlardı. Bunun dışında Çin merkezli bir mesajlaşma uygulamasının adı da QQ fakat lokal bir uygulama olduğu için çok fazla bahsetmedik.

Çinli Mesajlaşma Servisi: QQ

QQ, 1999 yılında Çin merkezli şirket Tencent tarafından geliştirilen bir anlık mesajlaşma yazılımıdır. QQ yazılımının simgesi de küçük bir sarı penguen figürüdür. Penguen figürü, ürünü daha çocuk dostu hale getirmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak amacıyla seçildi. Ayrıca penguenler Çin’de mutluluk ve başarı sembolü olarak görülür.

QQ aslında bir çevrimiçi oyun platformu olarak başladı, ancak kısa sürede kullanıcılar arasında anlık mesajlaşma özelliğiyle popüler hale geldi. İlk sürümü sadece yazılı metin mesajlarına izin veriyordu, ancak daha sonra sesli ve görüntülü aramalar gibi diğer özellikler de eklendi.

QQ, Çin’de hala popüler bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır ve dünya genelinde yaklaşık 800 milyon kayıtlı kullanıcısı vardır. Ayrıca QQ’nun başarısı, Tencent’in diğer ürünlerini de geliştirmesine ve dünya genelinde daha fazla kitleye ulaşmasına yardımcı oldu.