Qualcomm, Tüm Android Oyunları Çalıştıracak Snapdragon G3x Gen 1’i Duyurdu

qualcomm-snapdragon-8-gen-1

Qualcomm, iki gün üst üste çok önemli duyurular gerçekleştirdi. Önce 2022’deki tüm amiral gemilerine güç verecek Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1’i duyuran şirket, şimdi de oyunlar için geliştirdiği çipi Snapdragon G3x Gen 1‘i duyurdu.

Bu çip, 10 bit HDR ile 4K ekran çözünürlüğünü ve 144 FPS’ye kadar destek sağlarken, WiFi 6 ve 6E’nin yanı sıra 5G desteğine de sahip. Nintendo’nun başarısının gölgesinde kalmak istemeyen Qualcomm, bu çipi oyun kategorisinde söz sahibi olmak için geliştirdi. Avuçiçi oyun konsollarına hayat verecek bu çip ile Qualcomm, gözünü Razer’ın bu piyasadaki otoritesine dikmiş durumda.

qualcomm-snapdragon-8-gen-1-ozellikleri

Snapdragon G3x Gen 1 tarafından desteklenen ilk cihaz, Razer yapımı bir geliştirici kiti. Cihaz, 120 Hz yenileme hızı, tam HD+ çözünürlük ve 10 bit HDR ile 6.65 inç OLED ekran içeriyor. 4K TV’yi destekleyebilmesi için de DisplayPort’u USB-C üzerinden destekliyor. Geliştirici kitinde kontrol çubuğu ve D-Pad’in yanı sıra ‘Seç’ ve ‘Menü’ düğmeleri yer alıyor. Diğer tarafta “Başlat”, X/Y/A/B ve başka bir kontrol çubuğu var. Ekranın üst kısmında ise 5 MP çözünürlüğünde kamera yer alıyor. Bu sayede yayıncılar, oyun oynarken ekstra bir kamera kurulumuna ihtiyaç duymayacaklar. USB-C bağlantı noktası da hemen üst kısımda bulunuyor.

qualcomm-snapdragon-8-gen-1-1

Geçmiş dönemlerde çok sayıda el konsolu geliştirildi. Günümüzde ise başarıya tam olarak Switch’in ulaştığını söyleyebiliriz. Snapdragon G3x Gen 1, bu sebeple avuçiçi konsollar Android cihaz geliştiricileri için yepyeni bir pazar haline gelebilir.