RCS Mesajı Nedir?

Her yıl milyarlarca insan kısa mesaj gönderirken, Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) gibi çok daha fazlasını sunan başka mesajlaşma kanalları da var. Peki RCS mesajlaşma nedir ve nasıl çalışır?

RCS, MMS ve SMS mesajlarının yerine kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bu özellik, Android kullanıcılarının Apple’ın iMessage sistemini kullananlarla aynı özelliklerin çoğundan yararlanmasını sağlar. RCS ilk olarak 15 yıl önce tasarlanmış olsa da kullanıcılar tarafından benimsenmesi daha yakın zamanda gerçekleşti. Mayıs 2022’deki IO konferansında Google, aylık 650 milyon RCS kullanıcısı olduğunu ve 2023’ün sonundan önce bir milyara ulaşmayı beklediklerini açıkladı. Google’ın verileri ayrıca insanların RCS’yi okuma olasılığının e-postadan 35 kat daha fazla olduğunu ve RCS kullanan markalarla etkileşime geçme olasılığının %74 daha fazla olduğunu gösteriyor.

Şimdi RCS mesajının tam olarak ne olduğuna bir bakalım.

RCS Mesajı Nedir?

RCS, Google/Android kullanıcıları için Apple’ın iMessage’ına benzer veya daha üstün sohbet özelliklerine sahip bir mesajlaşma protokolüdür.

RCS mesajlaşmalarında, işletmeler ve kullanıcının yerel gelen kutusu (Android Mesajlar gibi) arasında multimedya (bir web tarayıcısı, haritalar ve diğer görüntüleri düşünün) içeren canlı sohbetler gerçekleştirilebilir.

Her zamankinden daha fazla insan SMS kullanıyor olsa da, SMS’in sınırlamaları vardır (ilk mesaj 1992’de gönderilmiştir). RCS, 2006 yılında bir grup SMS’in bir sonraki adımı ya da evrimini yaratmak için yola çıktı.

RCS, SMS’i modern sistemler ve ihtiyaçlar için yükseltmek üzere tasarlandı. Bu da daha fazla seçenek, resim, video ve daha iyi güvenliğin sunulduğu anlamına gelmektedir.

RCS ve SMS, MMS, OTT Mesajlaşma Uygulamaları Arasındaki Fark

RCS’nin diğer mesajlaşma uygulamalarıyla arasındaki farkı anlamak için öncelikle MMS ve SMS arasındaki farkları anlamak gerekiyor.

Temel fark, MMS mesajları multimedya eklerine izin verirken, RCS’nin çok daha etkileşimli bir deneyim sunmasıdır. RCS mesajları; web tarayıcısı, haritalar ve diğer uygulamalar gibi akıllı telefonun diğer unsurlarıyla birlikte çalışarak kullanıcılara ilgi çekici deneyimler sunuyor.

RCS, yalnızca Facebook Messenger, WhatsApp ve diğerleri gibi OTT (over-the-top) mesajlaşma uygulamalarında sunulan özellikleri içerir. Bununla birlikte OTT uygulamalarının aksine RCS, kullanıcıların ekstra bir uygulama indirmesini veya yeni bir hesap oluşturmasını gerektirmez. RCS, Android cihazlarda yerleşik olarak bulunan yerel mesajlaşma uygulamasıyla çalışır.

RCS Mesajının Özellikleri

RCS, SMS mesajlaşma sistemine göre hemen her şeyi daha iyi yapmaktadır. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

  • Daha iyi güvenlik ve markalaşma: Tamamen doğrulanmış gönderici kimlikleri, mobil abonelerin her zaman kiminle konuştuklarını tam olarak bildikleri anlamına gelir. Güvenli, markalı mesajlar güven oluşturur ve daha iyi etkileşim sağlar.
  • Daha yüksek mesaj limitleri: SMS mesajları 160 karakterle sınırlıyken RCS tek seferde 250.000 karakter göndermenize olanak tanır.
  • Yüksek çözünürlüklü görseller ve videolar: Doğrudan yerel mesajlaşma uygulamasında muhteşem fotoğraflar, videolar, GIF’ler ve diğer dinamik özellikler dikkat çekmektedir.
  • Daha büyük dosyalar: Boyutu 10 MB’a kadar olan dosyaları gönderebilirsiniz.
  • Uygulamalar arası bağlantı: Tarayıcılarda, haritalarda ve diğer uygulamalarda açılan mesajlar gönderin.
  • Grup sohbetleri: Başka bir sohbet uygulamasına ihtiyaç duymadan arkadaşlarınızla, ailenizle ve ekip üyelerinizle grup mesajlarında güvenli bir şekilde bağlantı kurun.