Android Telefonlarda ve iPhone’da Silinen Arama Kaydını Geri Getirme

Silinen arama kaydını geri getirme, bazı durumlarda hayati önem taşıyabilir. Çünkü telefon rehberinizde kayıtlı olmayan bir kişiye ulaşmak istediğinizde yapabileceğiniz şeylerden birisi, arama kaydını kontrol etmektir. Eğer burayı sildiyseniz, geri getirmenin yollarını bulmanız gerekmektedir. Bu kılavuz, Android telefonlarda ve iPhone’da silinen arama kaydını nasıl geri getirebileceğinizi içeriyor.

Android ve iPhone İçin Arama Kaydı Nedir?

Android telefonlar için arama kaydı, bir Android cihazındaki tüm gelen, giden ve cevapsız aramaların listesidir. Her aramanın tarihi, saati, süresi ve telefon numarasını içerir. Bir iPhone arama kaydı ise Android’e benzer şekildedir ancak arayan kişi kullanıcının kişilerinde kayıtlıysa iletişim adını da içerir.

Android ve iPhone arama kayıtlarına, telefon uygulamasını açarak ve “Son Aramalar” sekmesine dokunarak erişebilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca arama kayıtlarını bir dosyaya veya çıktı olarak da aktarabilirler.

Telefon arama kayıtları ile yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Arama geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Arama kayıtlarınızı bir dosyaya aktarıp ardından çıktı olarak alabilirsiniz.
 • Aramaları tek tek veya tüm arama geçmişinizi silebilirsiniz.
 • İstenmeyen arayanları engelleyebilirsiniz.
 • Arama yönlendirmesi kurabilirsiniz.
 • Hızlı erişim için bir arama kaydı widget’ı oluşturabilirsiniz.

Android Telefonda ve iPhone’da Silinen Arama Kaydı Geri Getirilebilir mi?

Silinen arama geçmişini hem Android hem de iPhone cihazlarda kurtarmak mümkündür ancak kurtarma yöntemleri değişkenlik gösterebilir.

Android telefonlar için arama geçmişini Google Drive veya başka bir yedekleme hizmetiyle yapılmış önceki bir yedeklemeden geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Silinen arama geçmişi için cihazın depolama alanını taramak üzere üçüncü taraf bir veri kurtarma yazılımı da kullanabilirsiniz.

iPhone’lar için arama geçmişini bir iCloud veya iTunes yedeklemesinden geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Silinen arama geçmişi için aygıtın deposunu taramak üzere iOS aygıtları için tasarlanmış üçüncü taraf veri kurtarma yazılımları da kullanılabilir.

Arama geçmişini kurtarma şansınızın cihaza ve arama geçmişinin silinmesinden bu yana geçen süreye bağlı olarak değişebileceğini belirtmekte fayda var.

iPhone ve Android Telefonlar Arasındaki Arama Kaydını Geri Getirme Farkları

iPhone ve Android cihazlar arasında arama kaydını geri getirme konusunda birkaç fark vardır. Temel farklılıklardan bazıları ise şunlardır:

 • Hem iPhone hem de Android cihazlar, arama geçmişi de dahil olmak üzere verileri kaydetmek için yedekleme seçenekleri sunar. Ancak yedekleme seçenekleri iki platform arasında farklılık gösterir. iPhone için kullanıcılar telefon verilerini iCloud veya iTunes kullanarak yedekleyebilir. Android içinse kullanıcılar telefon verilerini Google Drive veya üçüncü taraf uygulamaları kullanarak yedekleyebilir.
 • iPhone ve Android telefonlarda silinen arama kaydını geri getirebilmeniz için özel programlar mevcuttur. Ancak bu programlar uyumluluk, kullanım kolaylığı ve etkinlik açısından farklılık gösterebilir. Bazı programlar bir platform için özel olarak tasarlanırken diğeri için tasarlanmayabilir.
 • Genel olarak Android cihazlar, sistem dosyalarına ve verilerine erişim açısından daha fazla esneklik sunar. Bu ise iPhone’a kıyasla Android telefonlarda arama geçmişi verilerini kurtarmak için daha fazla seçeneğin olabileceği anlamına gelir.
 • iPhone’lar genellikle güvenlik özellikleri ve verilere erişim kısıtlamaları ile bilinir. Özellikle veriler yedeklenmeden silindiğinde bu durum, iPhone’daki arama geçmişi verilerinin kurtarılmasını daha zor hale getirebilir. Öte yandan Android telefonlar, arama geçmişi verilerini tehlikeye atabilecek güvenlik ihlallerine ve bilgisayar korsanlığı girişimlerine karşı daha savunmasız olabilir.
 • Diğer tüm yöntemler başarısız olduğunda yardım almak için operatörünüzle iletişime geçmek arama geçmişi verilerini almak için uygun bir seçenek olabilir. Ancak bu yöntem, operatöre ve telefon modeline bağlı olarak iPhone ve Android cihazlar arasında farklılık gösterebilir.

Silinen Arama Kaydını Geri Getirme | iPhone

iCloud ile Silinen Arama Kaydını Geri Getirme

Silinen arama kaydını nasıl göreceğiniz konusunda bir Apple uzmanı, öncelikle iTunes veya iCloud ile yaptığınız iPhone’unuzu geri yüklemenizi önerir. iPhone’unuzdan son aramaları silmeden önce bir yedekleme yapmadıysanız, onları asla geri alamayacağınızı unutmayın. Aslında yedekleme yapmamış olsanız da bu kayıtları geri alabileceğinizi iddia eden üçüncü taraf uygulamalar bulunuyor. Fakat bunlar sizden ciddi miktarlarda ücret talep edeceklerdir. Her ne kadar ücretsiz deneme sürümleri olsa da bunlar, silinen arama kaydını geri getirme konusunda size yardımcı olmayacaktır.

Konumuza dönecek olursak, iCloud yedeklemesi kullanarak iPhone’dan silinen arama geçmişini kurtarabilirsiniz. Öncelikle son iCloud yedeklemenizin arama kaydınızı silmeden önce olup olmadığını kontrol edin. Ardından arama kaydını kurtarmak için şu adımları izleyin:

 • Adım 1: iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın ve üst kısımdaki profilinize dokunun.
 • Adım 2: Ardından iCloud > Depolamayı Yönet > Yedeklemeler sıralamasını takip edin.
 • Adım 3: Şimdi cihazlarınız için bir yedekleme listesi sunulacak. En son ne zaman yedeklendiğini görmek için iPhone’unuz için olana dokunabilirsiniz.
 • Adım 4: Uygun yedeklemeyi bulsanız bile iPhone’unuzu eski yedeklemeyi kullanarak kurmadan önce iPhone’unuzu fabrika ayarlarına tamamen sıfırlamanız gerekeceğini belirtmekte fayda var. Yedeklemeden sonra eklediğiniz tüm verileri kaybetmiş olacaksınız, dolayısıyla saklamak istediğiniz son dosyaların kopyalarını ayrı olarak kaydedin.
 • Adım 5: iPhone’unuzu sıfırlamak için Genel > Sıfırla > Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘e gidin. iPhone’unuz yeniden başlatılıp kurulum işlemine başladığında, bir iCloud yedeğinden geri yüklemeyi seçin.

iTunes ile Silinen Arama Kaydını Geri Getirme

iPhone’da iTunes yedeklemesi üzerinden silinen arama kaydını görmek için, iPhone’unuzu silinen aramaları içeren iTunes yedeklemesiyle geri yüklemeniz gerekir. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • iPhone’unuzu bir USB kablosu aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın.
 • Bilgisayarınızdan iTunes‘u açın.
 • Cihazın özet sayfasına erişmek için iTunes’taki iPhone simgesine tıklayın.
 • Şimdi Yedeği Geri Yükle seçeneğine tıklayın.
 • Silinen aramaları içeren yedeği seçin.
 • Geri yükleme işlemini başlatmak için “Geri Yükle” seçeneğine tıklayın.

Silinen Arama Kaydını Geri Getirme | Android

Google Drive Yedeklemesinden Silinmiş Arama Geçmişini Geri Getirme

Bir Android telefonda silinen arama geçmişini bir Google Drive yedeği ile geri getirmek için şu adımları izleyin:

 • Bir Google hesabınız olduğundan ve cihazınızın bu hesaba bağlı olduğundan emin olun.
 • Şimdi Android telefonunuzdan Ayarlar > Sistem > Yedekleme‘ye gidin.
 • Yedekleme kaynağı olarak Google Drive‘ı seçin ve “Arama geçmişi” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.
 • Arama geçmişinizin bir yedeği varsa, otomatik olarak cihazınıza geri yüklenmelidir.

Bu yöntemin yalnızca arama geçmişinizi daha önce Google Drive’a yedeklediyseniz işe yarayabileceğini unutmayın.

Yedekleme ile Samsung Telefonlarda Silinen Arama Kaydını Geri Getirme

Silinen bir arama kaydını geri getirme işlemi, eğer telefonunuz Samsung ise nispeten kolaydır. Çünkü Samsung’da da tıpkı iPhone’daki iCloud benzer bir bulut servisi bulunmaktadır. Eğer verilerinizi daha önce Samsung Cloud’a yedeklediyseniz, bu bölüm tam da size göre. Aşağıda, bilgisayar olmadan Samsung’da silinen arama kaydına nasıl ulaşabileceğiniz konusunda size yol göstereceğiz.

 • Samsung telefonunuzdan Ayarlar > Hesaplar ve yedekleme > Verileri geri yükle sıralamasını izleyin.
 • İstediğiniz cihaz yedeklemesini seçtikten sonra Arama kayıtları seçeneğini seçin ve Geri Yükle‘nin üzerine dokunun.
 • Yükle‘ye dokunduğunuzda telefonunuz yedeklemeyi indirmeye başlayacaktır.
 • Sonrasında silinen arama kayıtları Samsung telefonunuza geri yüklenecektir.

Yedekleme Olmadan Silinen Arama Kaydını Geri Getirme

Silinen arama geçmişini geri yükleme şansınızı arttırmak için faydalanabileceğiniz bir uygulama olan DroidKit, Android cihazlar için geliştirilmiştir. Uygulama, cihazınızdan, Google’dan veya SIM’den arama kayıtlarını kurtarmanıza olanak tanır.

DroidKit, tüm Android telefonlardan veya tabletlerden 13 temel veri türünü kurtarabilme yeteneğine sahiptir. Bu veri türleri arasında arama kayıtları, takvimler, mesajlar, fotoğraflar ve sesler bulunur. Hızlı Kurtarma (Quick Recovery) modu, cihazınızı rootlamadan kaybolan verilerinizi hızlı bir şekilde kurtarmanızı sağlar. Bunun dışında daha derinlemesine bir tarama için Derin Kurtarma (Deep Recovery) moduna geçebilirsiniz.

Aşağıda belirtilen adımları takip ederek, root gerektirmeden silinen arama geçmişini geri alabilirsiniz:

Adım 1: DroidKit’i bilgisayarınıza indirip kurulumunu gerçekleştirin:

Şuradaki bağlantıdan yükleyeceğiniz programı başlatın. Ardından Veri Kurtarma panelindeki Cihazdan Hızlı Kurtarma‘ya (Click Quick Recovery from Device) tıklayın.

Adım 2: Arama kaydını seçin ve başlata tıklayın:

Telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın. Sonrasında Arama Kaydını kontrol edin (Check Call Log) ve taramayı başlatın.

Adım 3: Arama geçmişini kontrol edin ve kurtarın:

Başarıyla bağlandıktan sonra tarama sürecine girmek için Başlat‘a (Start) tıklayın. Aşağıdaki arayüz üzerinden tüm silinen arama geçmişini kontrol edebilir, kurtarmak istediğiniz arama geçmişini seçebilirsiniz.

Operatörle İletişime Geçerek Silinen Arama Kaydını Geri Getirme

Yukarıdaki yönteme ek olarak silinen arama kaydını kurtarmak için servis sağlayıcınızdan (Türk Telekom, Turkcell, Vodafone gibi) yardım alabilirsiniz. Tüm servis sağlayıcıları, arama detay kayıtlarını belirli bir süre boyunca tutuyorlar. Siz de arama kaydınızı görüntülemek için servis sağlayıcınızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilir, size yardımcı olmalarını talep edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Silinen arama geçmişini ne kadar geri kurtarabilirim?

Silinen arama geçmişinin kurtarılabileceği süre, telefonun türü, arama geçmişinin nasıl silindiği ve bir yedekleme dosyasının oluşturulup oluşturulmadığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda arama geçmişi birkaç ay öncesinden kurtarılabilirken, diğer durumlarda yalnızca birkaç gün içinde silinen verileri kurtarmak mümkün olabilir.

Başka birinin arama geçmişini izni olmadan kurtarmak yasal mı?

Hayır.Başka birinin arama geçmişini izinsiz olarak kurtarmak yasal değildir. Bunu yapmak, gizlilik yasalarının ihlali olabilir ve yasal sonuçlara yol açabilir.

Arama geçmişinin silinmesini nasıl önleyebilirim?

Telefon verilerinizi düzenli olarak bir bulut hizmetine veya bir bilgisayara yedekleyerek arama geçmişinin silinmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca arama günlüklerini buluta kaydedebilen ve silinmelerini önleyebilen çağrı yönetimi için tasarlanmış uygulamaları da kullanabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Instagram Reklam Ödeme Yöntemi Değiştirme Nasıl Yapılır?