Sistemde Yaşanan Bir Teknik Aksaklık Nedeni ile İşleminiz Tamamlanamadı

E-devlet, artık çoğu kişisel ve kurumsal işlemi yapabildiğimiz bir web tabanlı sistemdir. Saatlerce kamu binalarında sıra beklemeden yalnızca birkaç adımla işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Bununla birlikte bazı kullanıcılar, özellikle de E-devlet’in web sürümünde “sistemde yaşanan bir teknik aksaklık nedeni ile işleminiz tamamlanamadı” şeklinde bir hata mesajı almaya başladılar. Şimdi bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç şeye bakalım.

Sistemde Yaşanan Bir Teknik Aksaklık Nedeni ile İşleminiz Tamamlanamadı Hatasını Neden Alıyorum?

Bu hatayı almanızın altında birkaç sebep olabilir. Bunlardan en önemlisi, sistemin kendisinde yaşanan bir sorundur. Bu sorun sunucuyla veya sistemin yazılımıyla ilgili olabilir. Çünkü E-devlet, günlerce yüz binlerce kez işlemin yapıldığı bir platformdur. Bu da özellikle sunucuya çok fazla yük bindiği anlamına gelmektedir.

Bunun dışında sistemde yazılımsal bir sorun olabilir. E-devlet, sürekli olarak geliştirilen ve çıkan sorunların çözümü için teknik desteğin harıl harıl çalıştığı bir sistemdir. Bazen yapılan ufak bir hata, yazılımsal sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz birkaç şey var.

Sistemde Yaşanan Bir Teknik Aksaklık Nedeni ile İşleminiz Tamamlanamadı Hatasının Çözümü

İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Ufak bir ihtimal de olsa bu hata mesajı, internet bağlantınızın kararlı çalışmamasından kaynaklanabilir. Sorunun bundan olup olmadığını teyit etmek için WiFi bağlantısını aldığınız modemi bir süre kapatıp tekrar açın. Daha sonra hata mesajını alıp almadığınızı kontrol edin.

Şifrenizi Doğru Girin

E-devlet sistemi büyük ve küçük harflere duyarlı olduğundan, karakterlerin şifre değiştirme anında yazıldığı şekilde girilmesi gerekmektedir. Eğer Caps Lock tuşu açık kalmışsa bu durum sisteme girememenize ve söz konusu hatayı almanıza sebep olabilir. E-devlet’e giriş yaparken her şeyin olması gerektiği gibi olup olmadığından emin olmalısınız.

Başka Bir Cihazdan Giriş Yapmayı Deneyin

E-devlet hesabınıza başka bir cihazdan giriş yapmayı denediniz mi? Küçük bir ihtimal de olsa sorun, kullandığınız cihazdan kaynaklı olabilir. Bu sebeple T.C. kimlik no ve şifrenizi bir kenara not alarak E-devlet hesabınıza başka bir cihazdan giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Sistemde Yazılımsal Bir Sorun Var

Biraz önce de bahsettiğimiz üzere E-devlet, günde yüz binlerce kez erişimin sağlandığı bir sistemdir. Dolayısıyla burası sürekli olarak teknik çalışanlar tarafından kontrol edilmektedir. Yaşanan bazı yazılımsal sorunlar nedeniyle sisteme giriş yapmanız, bir süre E-devlet tarafından askıya alınmış olabilir. Bu sebeple bir süre beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Sık sık şifrenizi doğru şekilde girerek sistemin açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Teknik Destek Talebinde Bulunun

Son olarak E-devlet’in resmi destek hattından yardım talebinde bulunabilirsiniz. Şuradaki bağlantıya tıklayarak gerekli bilgileri girip yaşadığınız sorunu belirtin. Ardından e-posta adresi üzerinden size konuyla ilgili bir geri dönüşün yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Tabii bu durum yoğunluğa göre düşük bir ihtimal olabilir. Bu sebeple yapabileceğiniz en iyi şey, sorunun çözülmesi ihtimaline karşılık sık sık E-devlet’e giriş yapmayı denemektir.